21 vrasjet më të tmerrshme për të cilat nuk keni dëgjuar kurrë!

Të gjitha këto raste janë çuditëse, të çuditshme, rrëqethëse dhe frustruese në të njëjtën kohë.

Disa vdekje na mbesin. Disa jetë shuhen në mënyra aq të çuditshme dhe tmerruese sa na ndjekin me vite. Ato bëhen ato vrasje të famshme që dominojnë titujt dhe valët e transmetimit në të gjithë botën dhe ndjekin ëndrrat tona kolektive.

Nga Dahlia e Zezë në Lizzie Borden në Vrasjet Hinterkaifeck, historitë prapa këtyre vrasjeve të famshme mbeten të bezdisshme edhe sot e kësaj dite.

1 | Vrasësi i Banjës Acid

John George Haigh, Vrasësi i banjës me acid
Xhon Xhorxh Hai

John George Haigh ishte një vrasës në Mbretërinë e Bashkuar në vitet 1940, i cili mendoi se mund të shmangte kapjen nëse nuk kishte trupa - kështu që ai i shpërndau viktimat e tij në banja me acid. Fatkeqësisht, kishte ende mjaft prova për të vërtetuar se ai vrau gjashtë persona, kështu që ai u ekzekutua. Megjithatë, ai pretendoi se kishte vrarë nëntë persona në total.

Haigh goditi për vdekje ose pushkatoi viktimat e tij dhe hoqi trupat e tyre duke përdorur acid sulfurik para se të falsifikonte nënshkrimet e tyre në mënyrë që ai të shiste pasuritë e tyre dhe të mblidhte shuma të mëdha parash. Sot ai është i njohur si Vrasësi i Banjës Acid.

2 | Vrasjet e Rinertit

Jay C. Smith Vrasjet Reinert
Jay C. Smith, nga libri vjetor i Shkollës së Mesme të Sipërme të Sipërme

Në qershor 1979, drejtori i shkollës së mesme të Pensilvanisë, Jay C. Smith vrau kolegen e tij, Susan Reinert. Trupi i saj u gjet javë më vonë në makinën e saj. Fëmijët e saj gjithashtu u zhdukën, por trupat e tyre nuk u gjetën kurrë. Smith besohej se po komplotonte me të dashurin e Reinert, William Bradfield, të kohës për të trashëguar sigurimin e jetës së Reinert.

Jay C. Smith u dënua dhe u dënua me vdekje në 1986 për vrasjen e 1979 të Susan Reinert dhe dy fëmijëve të saj, Karen dhe Michael. Ai kaloi gjashtë vjet në dënimin me vdekje të Pensilvanisë derisa dënimi i tij u rrëzua nga Gjykata Supreme e Pensilvanisë për shkak të sjelljes së keqe prokuroriale. Çuditërisht, vajza e Smith Stephanie Hunsberger dhe burri i saj Edward Hunsberger, u raportuan të zhdukur në 1978 dhe nuk u gjetën kurrë.

3 | Elizabeth Báthory

Elizabeth Báthory Konteshë gjaku
Portret i Elizabeth Báthory nga artisti Zay.

Gjithashtu e njohur si "Konteshja e Gjakut" në vitet 1600, Báthory shpesh quhet si vrasësi serial më pjellor femëror i të gjitha kohërave. Konteshja hungareze gjoja torturoi dhe vrau mbi 650 gra të reja me ndihmën e katër personave të tjerë, dhe do të lahej në gjakun e virgjëreshave për të mbetur e re!

Më 30 dhjetor 1609, Báthory dhe shërbëtorët e saj u arrestuan. Shërbëtorët u gjykuan në 1611 dhe tre u ekzekutuan. Edhe pse nuk u provua kurrë, Báthory ishte e kufizuar në dhomat e saj në Castle C̆achtice. Ajo qëndroi atje derisa vdiq.

4 | Vrasja e Junko Furuta

21 vrasjet më të tmerrshme për të cilat nuk keni dëgjuar kurrë! 1
Vrasja e Junko Furutës

Në Nëntor 1988, 16-vjeçari Junko Furuta u rrëmbye nga katër djem dhe u mbajt peng në një nga shtëpitë e tyre në Tokio. Pasi e rrahën, dhunuan dhe torturuan për 44 ditë, djemtë e hodhën trupin e saj të pajetë në një daulle gjigante të mbushur me beton. I njohur në të gjithë Japoninë si Vajzë e Shkollës së Lartë të mbështjellë me beton, rasti i Junko Furuta tërhoqi vëmendjen mbarëkombëtare për shkak të brutalitetit të plotë që vajza duhej të duronte para se ta gjente vdekja. Lexo më shumë

5 | Historia e Errët Pas Shtëpisë së Lizzie Borden

21 vrasjet më të tmerrshme për të cilat nuk keni dëgjuar kurrë! 2
Lizzie Borden (majtas) dhe Shtëpia famëkeqe e Borden (djathtas)

"Lizzie Borden mori një sëpatë dhe i dha nënës së saj dyzet goditje. Kur pa se çfarë kishte bërë, i dha babait të saj dyzet e një. " Kjo rimë makabre do të jetë e njohur për këdo që është rritur në zonën e Massachusetts. Në 1892, Lizzie Borden e Fall River u gjykua dhe u lirua për vrasjet e rënda të babait dhe nënës së saj. Faji i saj është debatuar prej kohësh, me shumë njerëz që besojnë se ajo vërtet i ka kryer vrasjet. Megjithëse, zyrtarisht ajo u zbulua se nuk ishte fajtore.

Historia e Lizzie Borden dhe një vizitë në skenën e vrasjeve të pazgjidhura është vetëm një lloj gjëje e tmerrshme për të magjepsur dhe tmerruar entuziastët. Shumë vizitorë kanë raportuar se ndihen të sëmurë kur qëndrojnë në shtëpi duke cituar një ndjenjë shtypëse dhe ndjenjën se ata po vëzhgohen. Shumë guximtarët mund të marrin me qira një dhomë për natën në shtëpinë famëkeqe të Bordenit dhe të provojnë guximin e tyre. Lexo më shumë

6 | Vrasësi i Fetishit të Këpucëve

Jerry Brudos Vrasësi i Fetishit të Këpucëve
Jerry Brudos © MRU

Jerry Brudos rrëmbeu, sulmoi dhe vrau katër gra. Ai pohoi se këpucët e grave ishin "zëvendësuesi i tij për pornografinë" dhe përdori këmbën e prerë të njërit prej viktimave të tij për të modeluar këpucë në shtëpinë e tij. Policia gjithashtu gjeti gjoksin e prerë që përdorej si peshore letre në shtëpinë e tij. Shume i semure!

Dashuria e Jerry Brudos për këpucët filloi në moshën pesë vjeç pasi ai shpëtoi një palë këpucë me takë të lartë nga plehrat. Ndërsa u rrit, interesi i tij i pazakontë për këpucët u shndërrua në një fetish të cilin e kënaqi duke hyrë në shtëpi për të vjedhur këpucë dhe të brendshme femrash.

Kur ishte në adoleshencë, ai shtoi dhunë në repertorin e tij dhe filloi të rrëzonte vajzat, duke i mbytur ato derisa të ishin të pavetëdijshme, pastaj duke u vjedhur këpucët. Në moshën 17-vjeçare ai u dërgua në repartin psikiatrik të Spitalit Shtetëror të Oregonit pasi rrëfeu se mbante një vajzë në pikën e thikës në një vrimë që ai hapi në anën e një kodre me qëllim skllavërimin e saj për seks. Atje ai e detyroi atë të pozonte nudo ndërsa ai bënte fotografi.

Brudos u lirua nga spitali pas nëntë muajsh, edhe pse ishte e qartë se ai kishte zhvilluar një nevojë për të realizuar fantazitë e tij të dhunshme ndaj grave. Sipas të dhënave të tij spitalore, dhuna e tij ndaj grave u zhvillua nga një urrejtje e thellë që ndjente për nënën e tij.

7 | Vrasjet në Cleveland Torso

21 vrasjet më të tmerrshme për të cilat nuk keni dëgjuar kurrë! 3
Një ekspozitë kushtuar vrasjeve të Cleveland Torso në Muzeun e Policisë në Cleveland. (nga e majta në të djathtë: Maska vdekjeje të viktimave "Andrassy", "Polillo", "Tattooed Man" #4, Wallace? #8)

Dikush vrau dhe copëtoi të paktën 12 njerëz në vitet 1930, dhe vrasësi nuk u gjet kurrë. Pjesët e trupit u shpërndanë në të gjithë Cleveland, Ohio - pjesët e para të gjetura nga fëmijët që luanin në një fushë - dhe vetëm dy nga 12 viktimat u identifikuan ndonjëherë.

Shumica e viktimave erdhën nga një zonë në lindje të Kingsbury Run e quajtur The Roaring Third, e njohur për baret, stendat e lojërave të fatit dhe bordellot. Një emër tjetër për këtë zonë ishte "Xhungla endacake", pasi ishte shtëpia e shumë endacakëve. Pavarësisht një hetimi të vrasjeve, i cili dikur udhëhiqej nga ligjvënësi i famshëm Eliot Ness, atëherë Drejtori i Sigurisë Publike në Cleveland, vrasësi nuk u kap kurrë.

8 | Rasti i Vrasjes së Dahlisë së Zezë

21 vrasjet më të tmerrshme për të cilat nuk keni dëgjuar kurrë! 4
Vrasja e Zezë e Dahlia

Elizabeth Short, e njohur më shumë si Dahlia e Zezë, u gjet e vrarë në Los Angeles, California, më 15 janar 1947. Për shkak të natyrës së rëndë të çështjes së saj, e cila përfshinte kufomën e saj të gjymtuar dhe të prerë nga beli, ajo fitoi shpejt vëmendjen kombëtare. Detajet rreth jetës së Short janë të panjohura, në vend që ajo të ishte një aktore aspiruese. Rasti zakonisht përmendet si një nga vrasjet më të famshme të pazgjidhura të Qarkut Los Angeles.

9 | Vrasja e Woodchipper

Helle dhe Richard Crafts, Vrasja e Woodchipper
Helle dhe Richard Crafts në Krishtlindje, 1985. ©MRU

Pasi mësoi për çështjet e shumta të burrit të saj, Helle Nielsen u zhduk në Nëntor 1986. Një shofer borëpastre më vonë i tha policisë se kishte parë burrin e Crafts duke përdorur një druxhi kohët e fundit në pyll, dhe mbetjet njerëzore u gjetën shpejt që konfirmuan se trupi i saj ishte ngrirë dhe pastaj vendoseni përmes gërryesit. Ky rast gjoja ishte një frymëzim për filmin Fargo.

Helle Nielsen u martua me Richard Crafts në 1979 dhe u vendos me të në Newtown, Connecticut, Shtetet e Bashkuara. Helle vazhdoi të punojë si stjuardesë ndërsa rriti tre fëmijët e tyre. Deri në vitin 1985, ajo kishte mësuar se Richard ishte angazhuar në disa afera. Në Shtator 1986, Helle u takua me një avokat divorci dhe punësoi një hetues privat, Oliver Mayo, i cili bëri fotografi të Richard duke puthur një stjuardesë tjetër jashtë shtëpisë së saj në New Jersey.

Më 18 nëntor 1986, miqtë e lanë Hellen në rezidencën e çiftit në Newtown pasi ajo kishte punuar për një fluturim të gjatë nga Frankfurti, Gjermania Perëndimore. Ajo nuk u pa më kurrë. Atë natë, një stuhi dëbore goditi zonën. Të nesërmen në mëngjes, Richard tha se po merrte Hellen dhe fëmijët e tyre në shtëpinë e motrës së tij në Westport. Kur mbërriti, Helle nuk ishte me të.

Gjatë javëve të ardhshme, Richard u dha miqve të Helles një larmi historish se pse ata nuk ishin në gjendje ta arrinin atë: se ajo po vizitonte nënën e saj në Danimarkë, se ajo po vizitonte Ishujt Kanarie me një shoqe, ose që ai thjesht nuk e bëri e di vendndodhjen e saj. Miqtë e Helles ishin të vetëdijshëm se Richard kishte një temperament të paqëndrueshëm dhe u shqetësua. Helle u kishte thënë disa prej tyre, "Nëse më ndodh diçka, mos mendoni se ishte një aksident." Ajo nuk u raportua e zhdukur deri më 1 dhjetor.

10 | Kasapi i Hanoverit

Kasapi i Hanoverit, Fritz Haarmann
Fritz Haarmann (në qendër) me detektivët e policisë, nëntor 1924 © MRU

Fritz Haarmann sulmoi seksualisht, gjymtoi, copëtoi dhe vrau më shumë se 24 djem midis 1919-1924 në Gjermani. Ai u shpall fajtor për shumicën e vrasjeve dhe u dënua me vdekje me prerje koke në fund të vitit 1924. Përveç kësaj, në përputhje me praktikën gjermane, të drejtat e tij nderi të shtetësisë u hoqën. Ai u ekzekutua më pas në prill 1925.

Haarmann u bë i njohur si Kasapi i Hanoverit për shkak të gjymtimit dhe copëtimit të gjerë të kryer në trupat e viktimave të tij dhe me tituj të tillë si "Vampiri i Hanoverit" dhe "Njeriu Ujk" për shkak të metodës së tij të preferuar të vrasjes për të kafshuar ose fytin e viktimave të tij.

11 | Belle Gunness

Vrasës Serial i Belle Gunness
Belle Gunness

Brynhild Paulsdatter Storset, e njohur më mirë si Belle Gunness është një vrasëse serike norvegjeze-amerikane e cila do të joshte burra në fermën e saj, do të merrte policat e sigurimit të jetës mbi ta ose do t'i sillte një mori parash në mënyrë që ata të "investonin në pronën e saj në rritje". i vrisni, pastaj i ushqeni me derrat e saj. Ajo gjithashtu vrau shumicën e të dashurve të saj, dy burrat e saj dhe të dy vajzat e saj.

Ajo ishte e njohur edhe si Belle e Ferrit, Vejusha e Zezë dhe Zonja Mjekërroke për shkak të reputacionit të saj famëkeq si një vrasëse me një prirje për të vrarë burra që ishin tërhequr romantikisht nga ajo. Numri i saktë i burrave që ajo vrau është i panjohur - vlerësohet të jetë midis 14 dhe 40 viktima - por një gjë është e sigurt, burrat dhe fatkeqësisht fëmijët që kaluan rrugën e saj ishin gjithmonë në rrezik të ishin viktima e saj e ardhshme.

12 | Vrasjet Hinterkaifeck

21 vrasjet më të tmerrshme për të cilat nuk keni dëgjuar kurrë! 5
Vrasjet Hinterkaifeck

Në vitin 1922, vrasja e tmerrshme e një familjeje që mori jetën e 6 personave ndodhi në Hinterkaifeck, një fermë e vogël 70 km në veri të Mynihut, Gjermani. Disa ditë para vrasjes, pronari i shtëpisë Andreas Gruber vuri re disa gjurmë këmbësh nga pylli në dëborë që çonin në pjesën e pasme të shtëpisë së familjes, por asnjëra nuk dilte jashtë.

Që atëherë, ata dëgjuan hapa të çuditshëm në papafingo dhe zbuluan një gazetë që nuk e blenë kurrë. Ajo bëri që shërbëtorja e tyre të largohej nga shtëpia me nxitim. Në ditën e vrasjes, erdhi një shërbëtore e re, dhe së bashku me familjen, ajo u vra gjithashtu nga dikush duke përdorur një kazmë. Vrasësi nuk u kap kurrë pavarësisht hetimeve në shkallë të gjerë. Lexo më shumë

13 | Vrasja e Karina Holmer

Karina Holmer
Karina Holmer © MRU

Një au pair 20-vjeçare suedeze u zhduk jashtë një klubi nate të Bostonit në orën 3 të mëngjesit më 23 qershor 1996. Më vonë atë ditë, trupi i saj i sipërm u gjet në një plehrash. Vrasja nuk është zgjidhur kurrë, dhe vrasësi dhe motivi për vrasjen e saj mbeten të panjohura, si dhe vendndodhja e gjysmës së poshtme të trupit të saj. Lexo më shumë

14 | Joseph Kallinger

Vrasja e Joseph Kallinger
Joseph Kallinger © YouTube

Në korrik 1974, Joseph Kallinger dhe djali i tij 12-vjeçar, Michael, hynë në shtëpitë e katër familjeve të ndara duke pretenduar se ishin shitës në Filadelfia Baltimore dhe New Jersey. Kur ishin brenda, ata grabitën dhe sulmuan seksualisht ato familje dhe vranë tre persona.

Më 8 janar 1975, ata vazhduan zbavitjen e tyre të krimit në Leonia, New Jersey. Duke përdorur një pistoletë dhe një thikë, ata mposhtën dhe lidhën tre banorët. Pastaj, kur të tjerët hynë në shtëpi, ata u detyruan të zhvishen dhe u lidhën me litarë nga llambat dhe pajisjet e tjera.

Kjo arriti kulmin në vrasjen e infermieres 21-vjeçare Maria Fasching, personi i tetë që mbërriti, kur ajo refuzoi të ndiqte urdhrat e Kallinger ai u përgjigj duke e goditur me thikë në qafë dhe shpinë. Një tjetër nga banorët, ende i lidhur, arriti të dilte jashtë dhe të qante për ndihmë. Fqinjët e panë atë dhe thirrën policinë.

Në kohën kur ata mbërritën, Kallingers kishin ikur, duke përdorur autobusin e qytetit si automjetin e tyre të ikjes dhe duke hedhur armët dhe një këmishë të përgjakur gjatë rrugës. Kallinger u arrestua dhe u dënua me burgim të përjetshëm në 1976, dhe vdiq në 1996 nga dështimi i zemrës.

Më parë, Kallinger u arrestua dhe u burgos në 1972 kur fëmijët e tij shkuan në polici. Ndërsa ishte në burg, Kallinger kishte shënuar 82 në një test IQ dhe ishte diagnostikuar me skizofreni paranojake, dhe psikiatrit shtetërorë rekomanduan që ai të mbikëqyrej me familjen e tij. Fëmijët më vonë hodhën poshtë akuzat e tyre.

Dy vjet më vonë, një nga fëmijët e tij, Joseph, Jr., u gjet i vdekur në një ndërtesë të braktisur, dy javë pasi Kallinger mori një policë të madhe të sigurimit të jetës për bijtë e tij. Megjithëse Kallinger pretendoi se Joseph, Jr kishte ikur nga shtëpia, kompania e sigurimeve, duke dyshuar për lojë të keqe, nuk pranoi të paguajë kërkesën.

15 | Dean Corll - Njeriu i ëmbëlsirave

Dean Corll - Njeriu i karamele
Dean Corll, 24 vjeç, menjëherë pas regjistrimit të tij në Ushtrinë Amerikane në Gusht 1964 (majtas), Elmer Wayne Henley (në mes) dhe David Owen Brooks (djathtas) © MRU

Dean Arnold Corll ishte një vrasës serial amerikan që rrëmbeu, përdhunoi, torturoi dhe vrau të paktën 29 djem dhe të rinj adoleshentë midis viteve 1970 dhe 1973 në Houston, Teksas. Ai përdori dy bashkëpunëtorë adoleshentë, David Owen Brooks dhe Elmer Wayne Henley, për të joshur djemtë në shtëpinë e tij me premtimet për një festë ose një udhëtim në shtëpi. Krimet, të cilat u bënë të njohura si Vrasjet Masive të Hjustonit, dolën në dritë pasi bashkëpunëtori i tij Wayne Henley përfundimisht u mjaftua me të dhe qëlloi për vdekje Corll. Pas zbulimit, ajo u konsiderua shembulli më i keq i vrasjes serike në historinë e SHBA. Lexo më shumë

16 | The Brides in the Bath Vrasjet

George Joseph Smith, Brides In The Bath Murders
George Joseph Smith © MRU

George Joseph Smith ishte një vrasës serial anglez dhe bigamist. Në vitet 1910, George do të gjente një zonjë të pasur të bukur për t'u martuar, të sigurohej që ajo të kishte sigurim jete që e quante atë si përfituese - dhe pastaj ata do të vdisnin në mënyrë misterioze të gjithë në vaska. Rasti bëhet i njohur si Nuset në Vrasjet e Banjës. George dyshohej se kishte vrarë tre nga gratë e tij, por për shkak të ligjeve të kohës, u dënua vetëm për njërën.

Duke u raportuar gjerësisht në media, rasti ishte i rëndësishëm në historinë e patologjisë dhe zbulimit kriminalistik. Ishte gjithashtu një nga rastet e para në të cilat ngjashmëritë midis krimeve të lidhura u përdorën për të provuar këshillimin, një teknikë e përdorur në ndjekjet penale të mëvonshme.

17 | Vllado Taneski

Vrasja e Vlado Taneskit
Vlado Taneski me ish-gruan e tij Vesna © Foto Familjare

Vlado Taneski ishte një gazetar nga një qytet i vogël në Maqedoni i cili vrau tre gra të moshës 50 deri në 70. Pasi trupat e tyre u gjetën, ai shkonte te familjet e grave dhe shkruante për to për gazetën. Këta artikuj kishin ngjallur dyshimin e policisë, meqë ato përmbanin informacione të cilat nuk ishin publikuar për publikun. Pasi testet e ADN -së e lidhën Taneskin me vrasjet, ai u arrestua në qershor 2008 në qytetin e tij në Kërçovë. Një ditë pasi u burgos, ai bëri vetëvrasje, por ka teori se ai u vra.

18 | Vrasja e Betsy Aardsma

Betsy Aardsma
Fotografia vjetore e shkollës e Betsy Aardsma © MRU

Në Nëntor 1969, studentja 22-vjeçare Aardsma ishte në zonën "Stacks" të Bibliotekës Pattee në Universitetin Shtetëror të Pensilvanisë (Penn State) kur u godit me thikë një herë në gjoks. Kishte aq pak gjak sa askush nuk e dinte që ajo ishte goditur me thikë derisa mbërriti në spital. 47 vjet më vonë, policia është ende duke marrë informacion në lidhje me rastin. Megjithëse vrasja e Aardsma mbetet zyrtarisht e pazbardhur, reporterët hetues lokal dhe dy autorë të ndryshëm kanë publikuar dëshmi dhe raporte të provave rrethanore që inkriminojnë profesorin e gjeologjisë në Penn State Richard Haefner.

19 | Vrasja e Sylvia Likens

Sylvia Likens
Gertrude Baniszewski një vit pas lirimit të saj nga Burgu i Grave në Indiana (majtas), Sylvia Likens (djathtas).

16-vjeçarja Sylvia Likens iu besua një mikeshe të familjes, Gertrude Baniszewski, ndërsa prindërit e saj udhëtonin. Por kujdestarit, në fakt, nuk mund t'i besohet. Vrasësi nga Indiana Gertrude lehtësoi torturimin dhe vrasjen e adoleshentes Sylvia Likens. Ajo arriti të përfshijë një lagje të tërë fëmijësh - përfshirë shtatë fëmijët e saj, miqtë e tjerë të Likens, të dashurin dhe madje edhe motrën e saj Jenny - për ta ndihmuar atë të vriste Sylvia. Rasti është quajtur "krimi i vetëm më i keq i kryer kundër një individi në historinë e shtetit". Lexo më shumë

20 | Vrasjet dhe zhdukjet e Dupont de Ligonnès

Vrasjet e Dupont De Ligonn
Mungon Xavier Dupont de Ligonnès (majtas lart) dhe familja e tij.

Pesë anëtarë të së njëjtës familje në Nantes, Loire-Atlantique, Francë, u vranë në mënyrë misterioze më 21 Prill 2011. Natyra e saktë e ngjarjeve nuk është përcaktuar kurrë, por babai i familjes, Xavier Dupont de Ligonnès, është zhdukur qëkur. Ai është subjekt i një urdhër -arresti ndërkombëtar dhe konsiderohet i dyshuari kryesor për vrasjet. Edhe më rrëqethëse! Qiraja e shtëpisë së familjes ishte përfunduar plotësisht dhe të gjitha llogaritë bankare u mbyllën, me një shënim në kutinë postare që thoshte: "Ktheni të gjitha postat dërguesit".

21 | Katherine Knight

Vrasës i Katherine Knight
Katherine Knight © Foto Familjare

Katherine Mary Knight është gruaja e parë australiane që u dënua me burgim të përjetshëm pa kusht, e cila në tetor 2001, theri për vdekje bashkëshortin e saj John Charles Thomas, e thau atë, e gatoi dhe i vendosi pjesët e trupit të tij në pjata së bashku me kartat e emrave. atyre me synimin për t’i ushqyer me fëmijët e tij. Knight aktualisht është i burgosur në Qendrën Korrektuese të Grave Silverwater në New South Wales.

Bonus:

Kush e vendosi Bella-n në Elm Wych?
21 vrasjet më të tmerrshme për të cilat nuk keni dëgjuar kurrë! 6
Kush e futi Bella në Elm Wych?

Më 18 Prill 1943, katër djem vendas me emrat Robert Hart, Thomas Willetts, Bob Farmer dhe Fred Payne, po gjuanin me gjueti gjuetie ose fole zogjsh në Hagley Wood të Worcestershire, pranë Wychbury Hill në Angli kur ata hasën në një magjistar të madh pemë elm ku gjetën një skelet njerëzor në trungun e tij të zbrazët. Njëri prej tyre raportoi këtë zbulim në polici.

Pas hetimit, u zbulua se goja e kufomës ishte e mbushur me taftë, dhe e fshehur së bashku me trupin e saj, një unazë martese ari dhe një këpucë. Shkaku i vdekjes ishte mbytja dhe trupi u vendos në elm kur ishte ende i ngrohtë. Por kur mbishkrime të çuditshme filluan të shfaqen në mashtruesit e qytetit me pyetjen, "Kush e futi Bella në wych-elm?" qyteti u shndërrua në një makth të gjallë, duke e bërë atë një nga ato misteret e pazgjidhura që nuk mori përgjigje.

Vrasjet e Përroit të Ariut
21 vrasjet më të tmerrshme për të cilat nuk keni dëgjuar kurrë! 7
Vrasjet në Parkun Shtetëror të Bear Brook

Më 10 nëntor 1985, një gjahtar gjeti një daulle metalike 55 gallon pranë vendit të një dyqani të djegur në Bear Brook State Park në Allenstown, New Hampshire. Brenda ishin trupa të skeletizuar pjesërisht ose plotësisht të një vajze të rritur dhe vajze të re, të mbështjellë me plastikë. Autopsitë përcaktuan se të dy kishin vdekur nga një traumë e hapur midis 1977 dhe 1985. 15 vjet më vonë, një daulle tjetër metalike u zbulua 100 metra larg, ky që përmbante trupat e dy vajzave të tjera të reja - njëra prej të cilave ishte e lidhur me njerëzit e gjetur në 1985. viktima e katërt nuk kishte lidhje me të tjerët. Vrasësi nuk është identifikuar kurrë dhe rasti është ende i pazgjidhur.