Çfarë ndodhi me Michael Rockefeller pasi varka e tij u përmbys pranë Papua Guinesë së Re?

Michael Rockefeller u zhduk në Papua Guinenë e Re në vitin 1961. Thuhet se ai u mbyt pasi u përpoq të notonte në breg nga anija e përmbysur. Por ka disa kthesa interesante në këtë rast.
Michael Rockefeller

Autoritetet koloniale holandeze në atë që tani është Indonezia kishin kufizuar aksesin në rajonin e largët për shkak të potencialit të tij si një vend për rritjen e të korrave me para. Izolimi bëri që zyrtarët holandezë ta shpallnin atë si territor "jo të shkojë" dhe zona ishte praktikisht e mbyllur për të huajt.

Asmat në lumin Lorentz, fotografuar gjatë ekspeditës së tretë të Guinesë së Re të Jugut në 1912-13.
Asmat në lumin Lorentz, fotografuar gjatë ekspeditës së tretë të Guinesë së Re të Jugut në 1912-13. © Wikimedia Commons (CC BY-SA 3.0)

Ky izolim e bëri atë gjithashtu vendin e përsosur për një amerikan të ri, aventurier që të zhdukej pa lënë gjurmë. Dhe kjo është pikërisht ajo që ndodhi kur djali i Nelson Rockefeller u zhduk ndërsa ishte në një ekspeditë nëpër rajon.

Zhdukja e çuditshme e Michael Rockefeller

Michael C. Rockefeller (1934-1961) duke rregulluar kamerën e tij në Guinenë e Re, me burra papuan në sfond.
Michael C. Rockefeller (1934-1961) duke rregulluar kamerën e tij në Guinenë e Re, me burra papuan në sfond. Ai u zhduk duke notuar © Koleksioni Everett Historik / Alamy

Michael Clark Rockefeller ishte djali i tretë dhe fëmija i pestë i Zëvendës Presidentit të SHBA Nelson Rockefeller. Ai ishte gjithashtu stërnipi i John Davison Rockefeller Sr, i cili ishte një nga bashkëthemeluesit e Standard Oil. Michael, i diplomuar në Harvard, ishte në një udhëtim në Papua, Guinea e Re në Indonezi. Ai shkoi atje për të mbledhur një art primitiv dhe për të bërë fotografi të njerëzve të fisit Asmat.

Më 17 nëntor 1961, Rockefeller dhe René Wassing (një antropolog holandez) ishin rreth tre milje larg bregut kur varka e tyre u përmbys. Sipas disa raporteve, Rockefeller u mbyt pasi u përpoq të notonte në breg nga anija e tij e përmbysur. Ndërsa të tjerë shpjegojnë se ai disi arriti të notonte deri në breg, por kjo ishte shikimi i tij i fundit. Edhe pas një kërkimi dy-javor që përfshinte helikopterë, anije, aeroplanë dhe mijëra njerëz, Rockefeller nuk mund të gjendej. Ishte gjuetia më e madhe e nisur ndonjëherë në Paqësorin Jugor.

Nelson Rockefeller babai i Michael Rockefeller
Nelson Rockefeller, guvernatori i Nju Jorkut, mban një konferencë shtypi në Merauke në lidhje me zhdukjen e djalit të tij Michael Rockefeller © Credit Image: Gouvernements Voorlichtingsdienst Nederlands New Guinea | Wikimedia Commons (CC BY 4.0)

Që kur 23-vjeçari Michael Rockefeller u zhduk në skajet më të largëta të planetit, thashethemet u përhapën për fatin e tij. Kjo shkaktoi shumë teori konspirative, duke përfshirë atë ku supozohet se u vra dhe u hëngër nga kanibalët që kërkonin hakmarrje ndaj burrave të bardhë për një sulm holandez në fshatin e tyre. Michael Rockefeller u shpall ligjërisht i vdekur tre vjet pas zhdukjes së tij, në vitin 1964. Por historia nuk mbaron këtu.

Burri misterioz në pamjet

Pothuajse 8 vjet më vonë, u gjet një pamje, ku midis radhëve të shumta të fiseve gjuetarë të kokës me lëkurë të errët që drejtoheshin rreth kthesës së një lumi të Guinesë së Re, mund të shihej një burrë i zhveshur dhe me mjekër të bardhë. Fytyra e tij është pjesërisht e mbuluar me bojë lufte ndërsa vozit me tërbim.

Michael Rockefeller
Skena mbresëlënëse u filmua në vitin 1969 pranë vendit ku, tetë vjet më parë, një pasardhës i dinastisë Rockefeller - familja më e pasur dhe më e fuqishme në historinë e SHBA-së - ishte zhdukur, duke shkaktuar gjuetinë më të madhe të nisur ndonjëherë në Paqësorin Jugor. © Burimi i imazhit: YouTube

Shfaqja e një fytyre të bardhë mes një turme kanibalësh papuan do të ishte befasuese në kohën më të mirë. Por në rrethanat në të cilat është xhiruar kjo pamje, është potencialisht shumë intriguese, por edhe befasuese.

Në mënyrë joshëse, pamjet filmike të zbuluara çuditërisht të kanoistit misterioz të bardhë sugjerojnë një mundësi mahnitëse. Në vend që të vritet dhe të hahet, amerikani i arsimuar në Harvard hodhi poshtë të kaluarën e tij të qytetëruar dhe u bashkua me një fis kanibalësh? Skeptikët thonë se nëse e gjente fisi kanibal, do ta kishin ngrënë.

Fjalët përfundimtare

Misteri i zhdukjes së Rockefeller ka intriguar njerëzit për dekada dhe ende nuk ka një përgjigje përfundimtare. Megjithatë, teoria se ai u bashkua me një fis kanibal ofron një lente interesante përmes së cilës mund të shihet historia e tij. Çfarëdo që i ndodhi Michael Rockefeller-it, zhdukja e tij mbetet një nga misteret më magjepsëse të kohës sonë. Çfarë mendoni se ka ndodhur me Michael Rockefeller?

Artikulli paraprak
Rimishërimi: Rasti i çuditshëm i James Arthur Flowerdew 1

Rimishërimi: Rasti i çuditshëm i James Arthur Flowerdew

Neni Next
Megalitët Ishi-no-Hoden

Mekanizmat e lashtë: A e ndërtuan gjigantët këtë megalit japonez që peshon qindra tonë?