Beteja e çuditshme e UFO-ve - misteri i madh i sulmit ajror në Los Angeles

Legjenda thotë se Angelenos në vitet 1940 dëshmoi një nga pamjet më të rëndësishme të UFO-ve në histori, të njohur si Beteja e Los Anxhelosit - në varësi të kujt pyesni.

Edhe pse sulmi i parë ajror në Pearl Harbor nga japonezët ndodhi më 7 dhjetor 1941, i ndjekur nga një sulm i dytë në atë datë, është e rëndësishme të theksohet se këto sulme nuk ishin hera e parë që japonezët kishin bombarduar forcat amerikane. Sulmi i parë filloi disa orë më parë dhe përfshiu një nëndetëse.

Pearl Harbor: tre luftanije amerikane të goditura.
Pearl Harbor: tre luftanije amerikane të goditura. © Shutterstock

Sulmi ishte nëntokësor dhe ndodhi në dy valë: një në orën 1:30 të mëngjesit dhe një tjetër në 5 të mëngjesit. Këto dy sulme rezultuan në shkatërrimin e gjashtë anijeve, duke përfshirë një cisternë nafte dhe një shkatërrues. Megjithatë, dëmi nuk ishte aq i keq sa ai që do të ndodhte më vonë në Pearl Harbor.

Bastisja ajrore e Los Anxhelosit - misteri i çuditshëm i Betejës së Los Anxhelosit

Disa muaj pas Pearl Harbor, Amerika ishte goxha në avantazh, veçanërisht përgjatë bregut perëndimor. Të gjithë po skanonin qiellin dhe detin nga frika e një sulmi tjetër japonez. Në fakt, një nëndetëse japoneze kishte granatuar fushën e naftës Ellwood pranë Santa Barbara në shkurt të vitit 1942.

Më vonë atë muaj, tensioni në rritje shpërtheu në histeri të plotë. Një tullumbace e motit AWOL shkaktoi panikun fillestar. Pas kësaj, flakët u lëshuan në qiellin e natës, ose për të ndriçuar kërcënimet e mundshme ose për të sinjalizuar rrezikun. Njerëzit i panë flakët si më shumë sulmues dhe një breshëri zjarri kundërajror shpejt mbushi natën.

Ishte mëngjesi i hershëm i 25 shkurtit 1942. Një objekt i madh i paidentifikuar qëndronte pezull mbi një Los Anxhelos të tronditur nga Pearl Harbour, ndërsa sirenat u ndezën dhe dritat e prozhektorëve depërtonin qiellin. Një mijë e katërqind predha kundërajrore u hodhën në ajër ndërsa Angelenos u strukur dhe u mrekullua. “Ishte e madhe! Ishte thjesht e madhe!” pretendohet se një femër gardiane ajrore. “Dhe ishte praktikisht pikërisht mbi shtëpinë time. Nuk kisha parë kurrë diçka të tillë në jetën time!”
Ishte mëngjesi i hershëm i 25 shkurtit 1942. Një objekt i madh i paidentifikuar qëndronte pezull mbi një Los Anxhelos të tronditur nga Pearl Harbour, ndërsa sirenat u ndezën dhe dritat e prozhektorëve depërtonin qiellin. Një mijë e katërqind predha kundërajrore u hodhën në ajër ndërsa Angelenos u strukur dhe u mrekullua. “Ishte e madhe! Ishte thjesht e madhe!” pretendohet se një femër gardiane ajrore. “Dhe ishte praktikisht pikërisht mbi shtëpinë time. Nuk kisha parë kurrë diçka të tillë në jetën time!”

Të nesërmen, banorët e Los Anxhelosit thuhet se u detyruan të mbanin maska ​​kundër gazit. Aktiviteti ka vazhduar për disa netë. Në fund, viktimat e vetme nga e gjithë kjo aferë ishin tre viktima të atakut në zemër dhe tre të vdekur nga zjarri miqësor. Asnjë avion japonez nuk u gjet dhe japonezët më vonë mohuan të kishin asgjë në ajër afër Los Anxhelosit në atë kohë.

Marina fillimisht e shpalli të gjithë çështjen një alarm të rremë, por një ditë më vonë, Departamenti i Luftës, duke paraqitur anën e Ushtrisë të historisë, pretendoi se të paktën një dhe ndoshta pesë avionë të paidentifikuar ishin mbi qytet atë natë.

Kjo është historia zyrtare, të paktën. Në atë kohë, kishte pretendime për një mbulim dhe një mori teorish të egra. Incidenti ishte pesë vjet para raportit të disk fluturues Kenneth Arnold që ndezi maninë e UFO-ve në SHBA, por kjo ndonjëherë përshkruhet në mënyrë retroaktive si një nga pamjet e para të mëdha të UFO-ve.

“Njerëzit jashtë atë natë u betuan se nuk ishte as aeroplan as tullumbace - ishte një UFO. Ai notoi, rrëshqiti. Dhe deri më sot, askush nuk mund të shpjegojë se çfarë ishte ajo anije, pse armët tona kundërajrore nuk mund ta godisnin atë - është një mister që nuk është zgjidhur kurrë.” —Bill Birnes, Ekspert i UFO-ve, Botues i Revistës UFO

“Ne të gjithë dolëm dhe e pamë. Ne pamë diçka, por nuk ishte asgjë e caktuar. Dukej se diçka po rrotullohej ngadalë përreth... Unë po qëndroja pranë komandantit tim dhe ai më tha: 'Më duket si një aeroplan'” —Një oficer në pension.

Gazetat në atë kohë mendonin se e gjithë kjo ishte e orkestruar për të nxitur mbështetjen për përpjekjet e luftës duke shkaktuar panik. Raportet e forta ushtarake bënë pak për të lehtësuar shqetësimet – një hetim i plotë publik nuk u krye vetëm 40 vjet më vonë.

Fjalët përfundimtare

Pasojat e Sulmit Ajror të Madh të Los Anxhelosit ishin një nga episodet më enigmatike dhe më të pashpjegueshme të historisë së ushtrisë amerikane. Nëse ishte një incident i vërtetë apo një mbulim nga ushtria, mbetet një çështje hamendjeje.

Prandaj, historia e Betejës së Los Anxhelosit është një histori që është e mbuluar me mister dhe e vërteta pas saj mund të mos dihet kurrë. Ajo që dihet është se ngjarja ka ndodhur, dhe se ka pasur një ndikim të thellë tek njerëzit e Los Anxhelosit.