Nekropoli i rrallë fenikas i zbuluar në Andalucia, Spanjë është i jashtëzakonshëm, thonë shkencëtarët

nekropol fenikas
Në Osuna, ku fenikasit që jetuan në gadishullin Iberik 2,500 vjet më parë, u zbuluan qemerët gëlqerorë nëntokësorë. © Credit Image: Qeveria rajonale e Andaluzisë

Ndërsa përmirësonin furnizimin me ujë në Andalucia, Spanja jugore, punëtorët bënë një zbulim të papritur kur hasën në një "e paprecedentë” dhe nekropol i ruajtur mirë me qemerë gëlqerorë nëntokësorë të përdorur nga fenikasit, të cilët jetuan në gadishullin Iberik 2,500 vjet më parë, vendosën të vdekurit e tyre. Sipas shkencëtarëve, nekropoli është i jashtëzakonshëm.

nekropol fenikas
Në Osuna, ku fenikasit që jetuan në gadishullin Iberik 2,500 vjet më parë, u zbuluan qemerët gëlqerorë nëntokësorë. © Credit Image: Qeveria rajonale e Andaluzisë

Vendbanimi fenikas u zbulua mes rrënojave romake në qytetin e Osuna, i cili ndodhet rreth 90 kilometra (55 milje) në lindje të qytetit të Seviljes. Osuna, e cila ka një popullsi prej afro 18,000 banorësh, gjeti një audiencë në mbarë botën tetë vjet më parë kur pjesë të sezonit të pestë të Game of Thrones u filmuan në qytet.

Përkundër kësaj, ai është gjithashtu një qytet ku disa rrënoja romake janë zbuluar nga arkeologët në të kaluarën. Edhe pse rrënojat lokale të qytetit romak të Urso janë të njohura, zbulimi i nekropolit fenikas ka habitur arkeologët dhe vendasit.

Rosario Andújar, kryebashkiaku i Osuna thotë se zbulimi i nekropolit është jashtëzakonisht befasues dhe me rëndësi të madhe historike. Arkeologu kryesor, Mario Delgado, e përshkroi zbulimin si shumë domethënës dhe shumë të papritur.

Studimet paraprake të nekropolit të sapo zbuluar kanë gjetur tetë qemere varrimi, shkallë dhe hapësira që mund të kenë shërbyer dikur si atriume.

Gërmimet po menaxhohen nga departamenti i kulturës dhe trashëgimisë historike të qeverisë rajonale të Andaluzisë, e cila njoftoi se arkeologët e saj kishin zbuluar "Një seri mbetjesh me vlerë të padiskutueshme historike" që ishin "i paprecedentë në Andalucinë e brendshme."

"Për të gjetur një nekropol nga epoka fenikase dhe kartagjeniane me këto karakteristika - me tetë varre pusesh, atriume dhe akses në shkallët - duhet të shikoni në Sardenjë apo edhe vetë Kartagjenë." tha Mario Delgado.

“Ne menduam se mund të gjenim mbetje nga epoka romake perandorake, të cilat do të ishin më në përputhje me mjedisin, kështu që u habitëm kur gjetëm këto struktura të gdhendura nga shkëmbi – hipogea (qemerët nëntokësorë) – të ruajtura në mënyrë të përkryer nën nivelet romake. ”

Sipas arkeologëve, nekropoli është i epokës fenikas-punike, që daton në shekullin e katërt ose të pestë para Krishtit. Dhe është shumë e pazakontë pasi zona të tilla zakonisht gjenden në zonat bregdetare dhe jo deri tani në brendësi.

"Të vetmet gjetje të ngjashme janë bërë rreth bregut të Kadizit, i cili u themelua nga fenikasit në 1100 para Krishtit dhe që është një nga qytetet më të vjetra të banuara vazhdimisht në Evropë." raporton Guardian.

Arkeologët tregojnë kryebashkiakun e Osuna rreth rrënojave. nekropol fenikas
Arkeologët tregojnë kryebashkiakun e Osuna rreth rrënojave. © Kredia e imazhit: Ayuntamiento de Osuna

Zbulimi, sipas kryebashkiakut Rosario Andújar, ka çuar tashmë në një hetim të ri në historinë e rajonit.

"Ne të gjithë e dimë se gërmimet në pjesë të caktuara të qytetit tonë ka shumë të ngjarë të zbulojnë mbetje që kanë shkallë të ndryshme të vlerës historike, por ne kurrë nuk kemi shkuar kaq thellë më parë." tha Andújar.

Dëshmia e re e një pranie fenikano-kartagjenase në zonë, shtoi Andújar, “Nuk e ndryshon historinë – por ndryshon atë që kishim njohur deri më tani për historinë e Osuna-s dhe mund të jetë një pikë kthese.” – Siç raporton The Guardian.

Kryebashkiaku tha se ndërsa duheshin bërë më shumë kërkime, natyra luksoze e nekropolit sugjeroi se ai ishte ndërtuar për ata në “niveli më i lartë” të hierarkisë shoqërore.

“Operacioni nuk ka përfunduar ende dhe ka akoma më shumë për të zbuluar.” ajo tha. “Por ekipi tashmë ka dalë me informacione të besueshme që dëshmojnë rëndësinë historike të gjithë kësaj. Si vetë varret ashtu edhe hapësirat rituale që po ekzaminohen sugjerojnë se ky nuk ishte ndonjë vend varrimi i vjetër.”

Lini një Përgjigju

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *

Artikulli paraprak
Hipoteza e paleokontaktit: Origjina e teorisë së lashtë të astronautëve 1

Hipoteza e paleokontaktit: Origjina e teorisë së lashtë të astronautëve

Neni Next
Makhunik: qyteti 5,000-vjeçar i xhuxhëve që shpresonin të ktheheshin një ditë 2

Makhunik: qyteti 5,000-vjeçar i xhuxhëve që shpresonin të ktheheshin një ditë