Michael Packàrd – njeriu që u 'gëlltiti i tëri' nga një balenë dhe mbijetoi për t'i treguar të gjitha

Michael Packard, zhytës Michael Packard

Michael Packard, një lobsterman nga New England ka përshkruar se si është të përfundosh në gojën e një balene kurrizore në brigjet e Cape Cod.

Michael Packard, zhytës Michael Packard
Michael Packard, njeriu i gëlltitur nga balena Humpback © Twitter / Mike Manzoni NBC10 Boston

"O Zoti im, unë jam në gojën e një balene dhe ai po përpiqet të më gëlltisë. Mendova me vete, 'Hej, kjo është ajo. Më në fund do të vdes. Nuk ka dalje nga këtu, '' '' Michael Packard i tha një stacioni lokal të lajmeve në Provincetown, Massachusetts.

Incidenti i Michael Packard

Michael Packard, zhytës Michael Packard
Michael Packard me karavidhe gjigande © Michael Packard

Michael Packard, një zhytës komercial i licencuar 56-vjeçar, po zhytej për karavidhe në brigjet e Provincetown, Massachusetts, më 11 qershor 2021. Ai pëllumbi 45 metra në oqean për të kontrolluar një kurth-kur një balenë kalimtare e gulçoi poshtë. Ai tha se ai "Ndjeva këtë përplasje të madhe dhe gjithçka u errësua".

Peshkatari supozoi në fillim se një peshkaqen i madh i bardhë e kishte sulmuar atë, por ai nuk mund të gjente asnjë dhëmb. "Po ndodhte kaq shpejt," Tha Packard. "Mendimi im i vetëm ishte se si të dilja nga ajo gojë."

I gëlltitur pjesërisht në gojën gjigante, Packard tha se ai vazhdoi të merrte frymë në rregullatorin e rezervuarit të tij të scuba, i rrethuar nga një perde filtruese baleen. "E kuptova se nuk kishte asnjë mënyrë që të kapërceja një bishë të asaj madhësie. Ai do të bënte çfarë të donte me mua. Ai do të më gëlltiste ose do të më pështynte ”.

Duke besuar se fundi ishte afër, Michael mendon për gruan e tij, djemtë e tij, nënën e tij dhe pjesën tjetër të familjes së tij. "Këtu jam, po marr frymë me ajër. A do të marr frymë ajër në gojën e kësaj balene derisa të mbarojë? Gjëra të çmendura. ”

Pas më shumë se 30 sekondash torturuese, krejt papritur, balena e hodhi Michael nga goja dhe madje edhe nga uji.

Shoku i ekuipazhit të Michael Packard ishte dëshmitar i të gjithë incidentit.

Takimi u vëzhgua nga barka e tyre nga partneri i ekuipazhit të Micheal, Josiah Mayo. "Ishte vetëm një spërkatje e madhe dhe një lloj goditjeje përreth," Josia i tha 10 Bostonit. "Unë pashë Michael që po dilte në rrëmujë dhe balena u zhduk."

Kapiteni i anijes Joe Francis i tha CBS Boston: “E pashë Majkun të fluturonte nga këmbët e ujit së pari me rrahësit e tij dhe u ul përsëri në ujë. Unë u hodha në barkë. E ngritëm, i hoqëm rezervuarin. E hipi në kuvertë dhe e qetësoi dhe ai shkon, 'Joe, unë isha në gojën e një balene.' Ai shkon 'Nuk mund ta besoj, isha në gojën e një balene, Joe!' "

Pas incidentit

Michael Packard, zhytës Michael Packard
Zhytësi i karavidheve Michael Packard, 56 vjeç, nga Wellfleet, jep gishtin e madh deri të premten në mëngjes nga Spitali Cape Cod në Hyannis, ku u mor pasi u plagos në një takim me një balenë me gunga Provincetown. Më vonë ai u lirua nga spitali. © Familja Packard

Packard ishte shtruar në spitalin Hyannis Cape Cod dhe kujtoi të gjithë incidentin pas lirimit të tij. Për mrekulli, Michael pësoi vetëm një dëmtim të gjurit dhe indeve të buta në ngatërrimin e tij me balenën me gunga. Dhe tani ai po përpiqet të shërohet dhe të kthehet në ujë, raporton 10 Boston.

Edhe më mrekullisht, Michael mbijetoi një përvojë tjetër pranë vdekjes dy dekada më parë: ai u plagos rëndë në një aksident ajror të vitit 2001 në Kosta Rika, duke pësuar lëndime të rënda në fytyrë dhe eshtra të shumta të thyera në krahë dhe këmbë, sipas Cape Cod Times.

Balena Humpback

Michael Packard, balenë me gunga
Krahasimi i madhësisë së një njeriu mesatar dhe një balene me gunga © Jjw / Wikimedia Commons

Sipas Fondit Botëror të Kafshëve të egra, popullsia globale e balena kurrizi është rreth 60,000. Ata mund të peshojnë rreth 36 ton dhe mund të rriten deri në 50ft.

Balenat e trishta nuk hanë njerëz. Sipas ekspertëve, kjo lloj sjelljeje është praktikisht e padëgjuar dhe ka shumë të ngjarë të jetë rezultat i një dukurie të çuditshme - një gabim, nëse dëshironi. Jashtë figurave biblike të lidhura me Nineveh, ka një shans të mirë që askush nuk mund të përputhet me historinë e Packard.

Sipas ekspertit të gjitarëve detarë të New England Aquarium, Peter Corkeron, balenat me gunga janë "Ushqyes të grykës" të cilët hanë duke nxjerrë gojën dhe duke marrë ushqime të mëdha nëpër ujë. Dhe kur jeni 50 metra i gjatë dhe peshoni 30 ton, siç mund ta bëni, ju nuk keni gjithmonë shumë kontroll mbi vendin ku po shkoni, thotë ai.

Përvoja e Michael Packard

Djali i Packard, Jakobi, krijoi një "Më pyet për çdo gjë" për babanë e tij, dhe iu përgjigj disa pyetjeve në lidhje me përvojën e tij pranë vdekjes.

Pyetje: A ishte gjuha e saj (balenë) e lëmuar si e një qeni apo e gërvishtur si e një mace?

Përgjigje: Isha me një kostum të thatë, nuk mund ta them me të vërtetë. Gjithashtu, goja u mbush me ujë.

Pyetje: Cili ishte 'mendimi juaj i fundit' kur kuptuat se jeni ngrënë nga një balenë?

A: Gruaja dhe fëmijët e mi

Pyetje: Sa kohë keni qenë të bllokuar? Menduat se mund të vdisni?

Përgjigje: (Unë u bllokova) për rreth 30-40 sekonda. Po, pothuajse isha i bindur se do të vdisja sot.

Pyetje: Si dolët?

A: Përfundimisht, balena arriti të më largojë duke lëvizur kokën dhe gjuhën, mendoj.

Pyetje: Çfarë ndodhi pasi dolët? A keni qenë në gjendje të notoni në vend të sigurt apo dikush kishte nevojë t'ju ndihmonte?

A: Bashkëshorti im më nxori nga uji përsëri në varkë, mirënjohës që ishte atje.

Lini një Përgjigju

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *

Artikulli paraprak
Arkeologjia e ndaluar: Pllaka misterioze egjiptiane që është e ngjashme me një panel kontrolli të avionëve 1

Arkeologjia e ndaluar: Pllaka misterioze egjiptiane që është e ngjashme me një panel kontrolli të avionëve

Neni Next
Zoti qen Xolotl i Aztekëve

Xolotl - Zoti i Qenit i mitologjisë Aztec që udhëzon të vdekurit në botën e krimit