Maska prej ari 3,000 vjeçare e gjetur në Kinë hedh dritë mbi qytetërimin misterioz

Maskë e artë

Historianët dinë pak për gjendjen e lashtë të Shu, megjithëse gjetjet tregojnë se mund të ketë qenë rreth shekujve 12 dhe 11 pes.

Maskë e Artë në Muzeun e Vendit Jinsha, Qyteti Chengdu, Provinca Sichuan
Maskë e Artë në Muzeun e Vendit Jinsha, Qyteti Chengdu, Provinca Sichuan

Arkeologët kinezë kanë bërë zbulime të mëdha në vendin legjendar të Rrënojave Sanxingdui në provincën Sichuan të Kinës jugperëndimore që mund të ndihmojnë në hedhjen dritë mbi origjinën kulturore të kombit kinez. Midis atyre që u zbuluan janë gjashtë gropa të reja flijimi dhe më shumë se 500 sende që datojnë rreth 3,000 vjet më parë, me një maskë të artë të fytyrës që merr vëmendjen.

Duke filluar nga 3.5 në 19 metra katrorë (37 deri në 204 metra katrorë), gjashtë gropat e flijimit, të cilat u zbuluan midis nëntorit 2019 dhe majit 2020, janë në formë drejtkëndëshe, sipas njoftimit të Administratës Kombëtare të Trashëgimisë Kulturore (NCHA).

Reliket kulturore janë zbuluar në gropën nr. 3 të sakrificës në vendin e Rrënojave Sanxingdui në Deyang, provinca Sichuan, Kinë, 20 Mars 2021.
Reliket kulturore janë zbuluar në gropën sakrifikuese nr. 3 të sitit të Rrënojave Sanxingdui në Deyang, provinca Sichuan, Kinë, 20 mars 2021 © Li He/Xinhua/Sipa USA

Maska përbëhet nga rreth 84% ari, masat 28 cm. e lartë dhe 23 cm. e gjerë dhe peshon rreth 280 gram, sipas të përditshmes në gjuhën angleze të raportuar. Por sipas Lei Yu, kreut të ekipit të gërmimeve në sitin Sanxingdui, e gjithë maska ​​do të peshonte mbi gjysmë kilogram. Nëse do të gjendej një maskë e tërë si kjo, nuk do të ishte vetëm objekti më i madh dhe më i rëndë i arit nga ajo periudhë i gjetur në Kinë, por objekti më i rëndë prej ari i gjetur nga ajo periudhë kohore kudo. Maska e mbetur ishte një nga mbi 500 artefakte të gjetura në cache në vend.

"Gjetje të tilla do të na ndihmojnë të kuptojmë pse Sichuan u bë një burim i rëndësishëm i mallrave për Rrugën e Mëndafshit pas Dinastisë Han Perëndimore (206 pes-25 CE)," tha një nga ekspertët.

Sanxingdui besohet gjerësisht se ka qenë zemra e shtetit të lashtë të Shu. Historianët dinë pak për këtë gjendje, megjithëse gjetjet tregojnë se mund të ketë ekzistuar nga shekujt 12 deri në 11 pes.

Sidoqoftë, gjetjet në vend i kanë dhënë historianëve kontekstin e nevojshëm në lidhje me zhvillimin e këtij vendi. Gjetjet sugjerojnë që kultura Shu mund të ishte veçanërisht unike, duke nënkuptuar se ajo mund të jetë zhvilluar pavarësisht nga ndikimi nga shoqëritë që lulëzuan në Luginën e Lumit të Verdhë.

Vendi Sanxingdui është më i madhi i gjetur ndonjëherë në pellgun e Sichuan, dhe mendohet se ndoshta daton që nga periudha e Dinastisë Xia (2070 pes-1600 pes). Ajo u zbulua rastësisht në vitet 1920 kur një fermer vendas gjeti disa artefakte. Që atëherë, mbi 50,000 janë gjetur. Vendi i gërmimit në Sanxingdui është pjesë e një liste provuese për përfshirjen e mundshme si një sit i Trashëgimisë Botërore të UNESCO -s.

Lini një Përgjigju

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *

Artikulli paraprak
Vril

A ka marrë vërtet María Orsic teknologji jashtëtokësore për gjermanët?

Neni Next
Koncepti aktual i kohës u krijua nga sumerët 5,000 vjet më parë! 1

Koncepti aktual i kohës u krijua nga sumerët 5,000 vjet më parë!