NASA nuk mund të shpjegojë se kush i krijoi këto gjeoglifë të mëdhenj 8,000-vjeçarë në Kazakistan

Gjeoglifet
Një nga konfigurimet e mëdha të punimeve tokësore të fotografuara nga hapësira njihet si Sheshi Ushtogaysky, i quajtur sipas fshatit më të afërt në Kazakistan © NASA

Imazhet ajrore të rajonit të shkretëtirës Turgai në Kazakistanin verior, zbulojnë figura gjeometrike gjigante që ngjajnë me Linjat e famshme Nazca në Peru dhe janë të dukshme vetëm në lartësi të mëdha.

Gjeoglifet
Një nga konfigurimet e mëdha të punimeve tokësore të fotografuara nga hapësira njihet si Sheshi Ushtogaysky, i quajtur sipas fshatit më të afërt në Kazakistan © NASA

Këto vizatime të pazakonta u zbuluan nga Dmitryi Dey, një arkeolog amator nga Kazakistani, me ndihmën e Google Earth dhe, që atëherë, origjina e tyre dhe funksioni i formacioneve të çuditshme vazhdojnë të intrigojnë studiuesit.

Gjeoglifet
Unaza Bestamskoe është ndër të ashtuquajturat gjeoglifë stepë në Kazakistan-të paktën 260 forma të punimeve tokësore të përbëra nga tuma, llogore dhe mure, më e vjetra e vlerësuar në 8,000 vjet e vjetër, e njohur vetëm nga ajri © NASA

Këto formacione, të cilat nga një lartësi e madhe zbulojnë modele dhe vizatime të qarta dhe intriguese gjeometrike të bëra në tokë, kur shihen nga toka janë vetëm tuma të vogla toke dhe druri, por së bashku ato formojnë rrathë, kryqe ose vija me madhësi që ndryshojnë midis 90 dhe 400 metra.

Gjeoglifet
Punimet tokësore, përfshirë Turgai Swastika, u panë në Google Earth në 2007 nga Dmitriy Dey, një entuziast arkeologjik kazak © NASA

Për sa i përket krahasimit, gjeoglifet më të njohur sot janë Linjat Nazca në Peru, të cilat, sipas vlerësimeve, u krijuan 1,500 vjet më parë. Sipas Dey, kultura Mahanzhar banoi në rajon midis viteve 7000 para Krishtit dhe 5000 para Krishtit dhe mund të kishte krijuar disa nga format më të vjetra, ai gjithashtu beson se këto struktura u përdorën për të vëzhguar dhe ndjekur lëvizjet e Diellit, ashtu siç punonte Stonehenge Me

Stonehenge
Stonehenge është një monument masiv guri i vendosur në një rrafsh me shkumës në veri të qytetit të sotëm Salisbury, Angli. Hulumtimet tregojnë se vendi ka evoluar vazhdimisht gjatë një periudhe prej rreth 10,000 vjetësh. Askush nuk e di pse njerëzit e lashtë ndërtuan Stonehenge, por duket se është rregulluar për të përballuar lindjen e diellit mesatar dhe perëndimin e diellit. Arshtë padyshim një nga monumentet më të famshëm megalitikë në botë © YouTube / Geoff Aitken

Më e madhja e strukturave ndodhet pranë një vendbanimi të vjetër nga Periudha Neolitike, e quajtur edhe Epoka e Gurit të Lëmuar, dhe përmban një shesh të formuar nga 101 kodra të vogla, qoshet e kundërta të të cilëve janë të lidhura me një kryq diagonal. Zona e kombinuar e këtij formacioni është më e madhe se ajo e Piramidës së Madhe të Keopsit në Egjipt.

Hulumtimi është duke u kryer nga një ekip nga Universiteti Kostanay i Kazakistanit dhe Universiteti Vilnius i Lituanisë. "Deri më tani, ne mund të themi vetëm një gjë: gjeoglifet janë ndërtuar nga popujt e lashtë. Për kë dhe për çfarë qëllimi, ende mbetet një mister ", thanë studiuesit.

Besohet se këto gdhendje të mëdha, të cilat mbulojnë një sipërfaqe prej 692 km, mund të zbulojnë detaje në lidhje me ritualet e lashta të popujve të rajonit, por deri më tani përpjekjet për t'i deshifruar ato kanë qenë të kota.

NASA u kërkoi astronautëve në Stacionin Hapësinor Ndërkombëtar të merrnin më shumë imazhe të rajonit për të ndihmuar në deshifrimin e gjeoglifëve. Ata gjithashtu shpresojnë të marrin informacion në lidhje me gjeoglifet nga vende të tjera në botë, përfshirë Linjat Nazca të Perusë.

Linjat Nazca, Shkretëtira Nazca në Perun Jugor
Pamje ajrore e "Merimangës", një nga gjeoglifet më të njohura të Linjave Nazca, të cilat ndodhen në shkretëtirën Nazca në Perunë jugore. Gjeoglifet e këtij Vendi të Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s (që nga viti 1994) janë shpërndarë në një pllajë 80 km (50 mi) midis qyteteve Nazca dhe Palpa dhe, sipas disa studimeve, janë midis 500 pes dhe 500 pas Krishtit të vjetra © Wikimedia Commons

Sipas NASA -s, shifrat janë bërë 8,000 vjet më parë dhe madhësia e tyre kolosale është befasuese. "Unë kurrë nuk kam parë diçka të tillë më parë, ne duam të hartojmë të gjithë rajonin nga materiali që mundemi." Tha Compton J. Tucker, një shkencëtar i NASA -s.

"Ndërtimi i këtyre strukturave kërkon një numër të madh njerëzish dhe kërkon një përpjekje të madhe," shpjegon Giedre Motuzaite Matuzeviciute, një arkeolog në Universitetin e Kembrixhit në Mbretërinë e Bashkuar, i cili vizitoi vendin.

Tani mbetet për t'u parë nëse ndonjë qytetërim i lashtë i ka ndërtuar këto formacione për artin, komunikimin, ritualet apo ndonjë qëllim tjetër shumë përtej mundësive tona.

Lini një Përgjigju

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *

Artikulli paraprak
Kafka e zgjatur homo capensis

Homo capensis: Një specie që jeton e fshehur mes njerëzimit?

Neni Next
Shkencëtarët zbulojnë një sistem të çuditshëm të gjashtë planetëve 200 vjet dritë larg 1

Shkencëtarët zbulojnë një sistem të çuditshëm të gjashtë planetëve 200 vjet dritë larg