Masakra në Sandby Borg: Cili është misteri pas kësaj tragjedie 1,600-vjeçare?

Masakra në Sandby Borg: Cili është misteri pas kësaj tragjedie 1,600-vjeçare? 1
Masakra e Sandby Borg © MRU nëpërmjet Muzeut të Qarkut Kalmar

Në një ishull në brigjet e Suedisë, arkeologët bënë një zbulim të tmerrshëm në një fortesë të vjetër të njohur si Sandby borg. Atje, krejtësisht i ngrirë në kohë, skena e ruajtur, ishte një fshat i tërë njerëzish që ishin vrarë nga një forcë e panjohur pushtuesish. Skeletët u gjetën të vrarë në korridoret e vjetra, portat e derës, dhe të gjithë dukej se ishin në pozicione që sugjeronin se ata ishin kapur plotësisht në befasi.

Masakra në Sandby Borg: Cili është misteri pas kësaj tragjedie 1,600-vjeçare? 2
Sandby Borg © MRU nëpërmjet Muzeut të Qarkut Kalmar

Duket se ishte dëshmi e goditjes më të organizuar, të pastër të të gjitha kohërave. Shpjegimi i lehtë është vikingët, por njerëzit me siguri do t'i kishin parë të vinin me varka, dhe arkeologët gjithashtu gjetën shumë bizhuteritë dhe pasuritë e vlefshme, të cilat me siguri do të ishin marrë nga pushtimi i vikingëve. Pyetjet që tani ndjekin historianët janë: Kush e fshiu gjithë këtë fshat kaq shpejt dhe papritur? Dhe pse nuk i donin bizhuteritë?

Zbulimi i Masakrës së Fort Sandby

Masakra në Sandby Borg: Cili është misteri pas kësaj tragjedie 1,600-vjeçare? 3
Sandby borg është një ringfort i epokës së hekurit, një nga të paktën 15 në ishullin Öland, Suedi. Ndodhet rreth 2 kilometra në juglindje të fshatit Södra Sandby në famullinë Sandby në Öland juglindore. Alsoshtë gjithashtu afër fshatit Gårdby.

Në vitin 2010, arkeologët vizituan një ishull në brigjet e Suedisë, pasi dëgjuan për gjuetarët e thesareve që plaçkitën sitin arkeologjik. Vendasit i paralajmëruan ata që të qëndrojnë larg tumës së gjelbër, ku dikur kishte qëndruar një fshat i lashtë. Kur filluan të gërmojnë, ata zbuluan së pari një skelet, dhe pastaj një tjetër, dhe pastaj një tjetër. Njëra kishte katër dhëmbë dhie të ngjeshur në gojën e saj të hapur. Në një shtëpi, nëntë trupa u gjetën. Ata nuk vdiqën me asnjë vdekje normale si në një fatkeqësi natyrore ose epidemi, të gjithë ata u vranë brutalisht!

Në edicionin e prillit 2018 të revistës Antikiteti, studiuesit zbuluan më shumë detaje rreth masakrës, duke sugjeruar se ajo mund të ketë ndodhur jo për plaçkitje, por për shkak të politikës.

Masakra e Sandby Borg

Në një ditë si çdo tjetër, banorët e shekullit të 5-të në Sandby borg filluan biznesin e tyre si normal. Në këtë fshat të begatë në ishullin Öland, në brigjet juglindore të Suedisë, njerëzit hëngrën një drekë harengë ose kujdeseshin për vatrën. Pastaj goditi fatkeqësia.

Sulmuesit misteriozë sulmuan muret prej guri të ringfortit. Pasi hynë brenda, ata therën banorët e saj aty ku ishin. Ata që ikën në rrugë ose u përpoqën të iknin nga shtëpitë e tyre u kapën dhe u vranë. Në përgjithësi, më shumë se dy dhjetëra njerëz vdiqën. Njëri ishte një plak, i cili ra në oxhak pasi mori një goditje dërrmuese në kafkën e tij. Një tjetër ishte një fëmijë vetëm disa muajsh. Për shekuj me radhë, eshtrat e tyre ishin aty ku kishin rënë, nuk u varrosën nga sulmuesit e tyre dhe u lanë të kalbet.

Masakra në Sandby Borg: Cili është misteri pas kësaj tragjedie 1,600-vjeçare? 4
Një skelet i gjetur në kështjellën e unazës Sandy borg. © Muzeu Kalmar lans

Shtëpitë u mbyllën dhe vendi u braktis. Ajo nuk u plaçkit pas vrasjeve dhe fqinjët në ishullin me popullsi të dendur nuk ndërhynë në këtë vend, kështu që arkeologët besojnë se zona u konsiderua tabu për vite pas sulmit. Ndërsa muret e barit të shtëpive të tij u shembën, Sandby borg u bë një varr i cekët, me kocka të fshehura vetëm centimetra nën sipërfaqe.

Ata zbuluan pesë stola të ndryshme bizhuterish nga shtëpitë në qendër të kalasë. Thesaret përfshijnë karfica dhe kambana argjendi, unaza ari dhe rruaza qelibari dhe qelqi. Kishte madje edhe fragmente të guaskës cowrie, të shpuara për t'u lidhur në një gjerdan. Depozitat nuk u vendosën rastësisht. Secila prej tyre u varros brenda portës së një shtëpie, në të majtë të derës. Studiuesit besojnë se gratë e kalasë varrosën gjërat e tyre me vlerë në vende të paracaktuara.

Shumica e skeleteve të zbuluar nga ringby Sandby borg treguan se njerëzit u sulmuan nga prapa ose anash. Viktimat gjithashtu nuk kishin plagë mbrojtëse në krahët e tyre, duke sugjeruar se konflikti ishte më pak një luftë dhe më shumë një ekzekutim.

Deri më tani ekipi ka gërmuar më pak se 10 përqind të sitit dhe ka hetuar vetëm një pjesë të 53 shtëpive. Ata mendojnë se qindra skelete mbeten për t'u zbuluar. Por nga puna e tyre ata kanë mësuar për banorët e ringfort.

Kur u ndërtua Sandby Borg?

Masakra në Sandby Borg: Cili është misteri pas kësaj tragjedie 1,600-vjeçare? 5
Rekreacioni i një artisti se si do të dukej kalaja e unazës Sandby Borg në vitin 400 të es. © Muzeu i Qarkut Kalmar

E ndërtuar rreth vitit 400 pas Krishtit, Sandby borg rrethoi një zonë me madhësinë e një fushe futbolli. Vendi është një nga më shumë se një duzinë "borgs", ose fortesa, në Aland, të gjitha të ndërtuara gjatë Periudhës së Migrimit, një epokë e trazuar në Evropë që filloi në shekullin e katërt pas Krishtit dhe shpejtoi kolapsin e Perandorisë Romake.

Kështjellat ishin si dhoma të sigurta në rast të një rrethimi ose sulmi të papritur dhe mund të arriheshin brenda pak minutash në një vrapim të vdekur nga fermat përreth. Muret e Sandby Borg, 15 metra të larta, dikur mbronin 53 shtëpi dhe dyqanet e tyre të ushqimit. Ajo që mbetet nga muret e Sandby Fort tani rrethon një hapësirë ​​të sheshtë bari dhe nuk është aq e gjatë sa të thyejë erërat e forta.

Öland duhet të ketë qenë një vend i rrezikshëm dhe ndoshta i tmerrshëm për të jetuar - ai ka një bregdet në dukje të pafund për sulmuesit e detit dhe nuk ka pengesa natyrore për të ngadalësuar sulmuesit. Edhe sot, ishulli mund të jetë një vend i çuditshëm, ndalues. Njëzet herë më i madh se Manhattan, është i sheshtë, me erë dhe shterpë. Megjithatë asgjë nga këto nuk i ka ndaluar njerëzit të vendosen atje. Shenjat më të hershme të banimit njerëzor datojnë mijëvjeçarë, dhe ishulli është ende i mbushur me tuma varrimi të Epokës së Bronzit dhe gurë vikingë.

Lini një Përgjigju

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *

Artikulli paraprak
Saqqara Bird Egjipt

Zogu Saqqara: A dinin egjiptianët e lashtë të fluturonin?

Neni Next
Zbulohet historia e fshehur: shfaqen skelete gjigante 7 metra të gjatë 6

Zbulohet historia e fshehur: shfaqen skelete gjigante 7 metra të gjatë