1816: "Viti pa verë" sjell fatkeqësi në botë

1816: "Viti pa verë" sjell fatkeqësi në botë 1

Viti 1816 njihet si Viti Pa Verë, gjithashtu edhe Viti i varfërisë Tetëmbëdhjetë e njëqind dhe ngriu për vdekje, për shkak të anomalive të rënda klimatike që shkaktuan uljen e temperaturave mesatare globale me 0.4-0.7 ° C. Se temperaturat verore në Evropë ishin më të ftohtat të regjistruara midis viteve 1766 dhe 2000. Kjo rezultoi në mungesa të mëdha ushqimore në të gjithë Hemisferën Veriore.

1816: "Viti pa verë" sjell fatkeqësi në botë 2
Anomali e temperaturës së verës 1816 në krahasim me temperaturat mesatare nga 1971 deri në 2000

Dëshmitë sugjerojnë se anomalia ishte kryesisht një ngjarje vullkanike e dimrit e shkaktuar nga masivi Shpërthimi i malit Tambora në 1815 në prill në Inditë Lindore Hollandeze - e cila sot njihet si Indonezi. Ky shpërthim ishte më i madhi në të paktën 1,300 vjet - pas shpërthimit të hipotezuar që shkaktoi ngjarjet ekstreme të motit të 535-536 - dhe ndoshta u përkeqësua nga shpërthimi i Majonit në Filipine në 1814.

Pse viti 536 pas Krishtit ishte viti më i keq për të qenë gjallë?

1816: "Viti pa verë" sjell fatkeqësi në botë 3
Një shpërthim vullkanik bllokon Diellin në Ekuador.

Në 536 pas Krishtit, kishte një re pluhuri në mbarë botën që bllokoi diellin për një vit të plotë, duke rezultuar në uri dhe sëmundje të përhapura. Më shumë se 80% e Skandinavisë dhe pjesëve të Kinës vdiqën nga uria, 30% e Evropës vdiq nga epidemitë dhe perandoritë ranë. Askush nuk e di shkakun e saktë, megjithatë, shkencëtarët kanë hipotezuar shpërthimet vullkanike si një shkak i dukshëm.

1816 - viti pa verë

1816: "Viti pa verë" sjell fatkeqësi në botë 4
Bora në qershor, liqenet e ngrira në korrik, duke vrarë ngricën në gusht: Dy shekuj më parë, 1816 u bë viti pa verë për miliona njerëz në botë.

Viti pa verë ishte një katastrofë bujqësore. Devijimet klimatike të vitit 1816 patën efektin më të madh në pjesën më të madhe të Azisë, Anglisë së Re, Kanadasë Atlantike dhe pjesëve të Evropës Perëndimore.

Efektet e vitit pa verë

Në Kinë, pati një uri masive. Përmbytjet shkatërruan shumë prodhime të mbetura. Në Indi, musoni i vonuar i verës shkaktoi një përhapje të gjerë të kolerës. Rusia gjithashtu u prek.

Temperaturat e ulëta dhe shirat e dendur rezultuan në korrje të dështuara në vende të ndryshme evropiane. Çmimet e ushqimit u rritën ndjeshëm në të gjithë vendet. Trazira, zjarrvënie dhe plaçkitje ndodhën në shumë qytete evropiane. Në disa raste, protestuesit mbanin flamuj që lexonin "Bukë ose Gjak". Ishte uria më e keqe e Evropës kontinentale të shekullit të 19-të.

Midis 1816-1819 epidemitë e mëdha të tifos ndodhën në pjesë të Evropës, përfshirë Irlandën, Italinë, Zvicrën dhe Skocinë, të nxitura nga kequshqyerja dhe uria e shkaktuar nga Viti Pa Verë. Më shumë se 65,000 njerëz vdiqën ndërsa sëmundja u përhap jashtë Irlandës dhe në pjesën tjetër të Britanisë.

Në Amerikën e Veriut, në pranverë dhe verë të vitit 1816, një "mjegull e thatë" e vazhdueshme u vërejt në pjesë të Shteteve të Bashkuara Lindore. As era dhe as reshjet e shiut nuk e shpërndanë "mjegullën". Shtë karakterizuar si një "perde aerosoli sulfat stratosferike".

Klima më e ftohtë nuk e mbështeti bujqësinë. Në maj 1816, ngrica vrau shumicën e të korrave në lartësitë më të larta të Massachusetts, New Hampshire dhe Vermont, si dhe në veri të Nju Jorkut. Më 6 qershor, bora ra në Albany, New York dhe Dennysville, Maine. Në Cape May, New Jersey, ngrica u raportua pesë net me radhë në fund të qershorit, duke shkaktuar dëme të mëdha të të korrave.

New England gjithashtu përjetoi pasoja të mëdha nga klima e pazakontë e vitit 1816. Në Kanada, Quebec -it i mbeti bukë dhe qumësht dhe skocezët e varfër Nova u gjendën duke zier barëra të ushqyera për ushqim.

Çfarë i shkaktoi katastrofat e vitit 1816?

Devijimet tani përgjithësisht mendohet se kanë ndodhur për shkak të shpërthimit vullkanik të malit Tambora në 5-15 Prill 1815 në ishullin Sumbawa, Indonezi.

Rreth kësaj kohe, disa shpërthime të tjera të mëdha vullkanike gjithashtu ndodhën që shkaktuan fshehurazi katastrofat e 1816:

Këto shpërthime kishin krijuar një sasi të konsiderueshme pluhuri atmosferik. Siç është e zakonshme pas një shpërthimi vullkanik masiv, temperaturat ranë në të gjithë botën sepse më pak rreze dielli kaloi nëpër stratosferë.

Ngjashëm me Hungarinë dhe Italinë, Maryland përjetoi reshje bore ngjyrë kafe, të kaltërosh dhe të verdhë gjatë prillit dhe majit për shkak të hirit vullkanik në atmosferë.

Nivelet e larta të tefra në atmosferë bëri që një mjegull të varej mbi qiell për disa vjet pas shpërthimit, si dhe nuanca të kuqe të pasura në perëndimet e diellit - të zakonshme pas shpërthimeve vullkanike.

Viti 1816 frymëzoi shumë kryevepra krijuese
1816: "Viti pa verë" sjell fatkeqësi në botë 5
Dy burra pranë detit (1817) nga Caspar David Friedrich. Errësira, frika dhe pasiguria depërtojnë në Dy Burra pranë Detit.

Moti i zymtë i verës frymëzoi gjithashtu shkrimtarë dhe artistë. Gjatë asaj vere pa verë, Mary Shelley, burri i saj, poeti Percy Bysshe Shelley dhe poeti Lord Byron ishin me pushime në Liqeni i GjenevësMe Ndërsa të bllokuar për ditë të tëra nga shiu i vazhdueshëm dhe qielli i zymtë, shkrimtarët përshkruan mjedisin e zymtë dhe të errët të kohës në mënyrat e tyre. Mary Shelley shkroi Frankenstein, një roman horror i vendosur në një mjedis shpesh të stuhishëm. Lord Bajroni shkroi poezinë Terre cila fillon, "Unë kisha një ëndërr, e cila nuk ishte e gjitha një ëndërr. Dielli i ndritshëm ishte shuar. " Shumë artistë në atë kohë, zgjodhën ta lustrojnë krijimtarinë e tyre me errësirë, frikë dhe heshtje të atmosferës së Tokës.

Fjalët përfundimtare

Kjo ngjarje e jashtëzakonshme nxjerr në pah sa të varur jemi nga Dielli. Shpërthimi i Tamboras çoi në një reduktim relativisht të vogël të sasisë së dritës së diellit që arrin sipërfaqen e Tokës, dhe megjithatë ndikimi në Azi, Evropë dhe Amerikën e Veriut ishte dramatik. Krijimtaritë e artistëve mund të duken tërheqëse, por në 1816 perspektiva e një bote pa Diellin u duk tmerrësisht e vërtetë.

Lini një Përgjigju

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *

Artikulli paraprak
Benedetto Supino: Një djalë italian që mund t'i 'digjte gjërat' vetëm duke i parë 6

Benedetto Supino: Një djalë italian, i cili mund t'i vërë flakën gjërat vetëm duke i parë

Neni Next
Luanët ruajnë një vajzë etiopiane të rrëmbyer nga disa burra të këqij derisa të arrijnë shpëtimtarët 7

Luanët ruajnë një vajzë etiopiane të rrëmbyer nga disa burra të këqij derisa të arrijnë shpëtimtarët