Historia e Blanche Monnier – një kalvar burgimi për 25 vite të gjata!

Historia e Blanche Monnier – një kalvar burgimi për 25 vite të gjata! 1

Blanche Monnier, një e re e bukur franceze e mesit të shekullit të 19-të, e cila u shndërrua në diçka që nuk mund ta imagjinoni!

Blanche Monnier
© Renditësi

Blanche Monnier ishte e njohur për bukurinë e saj fizike dhe tërhoqi shumë kërkues të mundshëm për martesë. Në moshën 25 vjeç, ajo donte të martohej me një avokat më të vjetër, i cili nuk i pëlqente nënës së saj Madame Louise Monnier. Nëna e saj miratuese e zemëruar nga mosbindja e vajzës së saj, e mbylli atë në një dhomë të vogël dhe të errët në papafingo të shtëpisë së tyre, ku e mbajti të izoluar për 25 vjet.

Gjatë kësaj periudhe të gjatë, Madame Monnier dhe djali i saj vazhduan jetën e tyre të përditshme duke pretenduar se mbanin zi për vdekjen e Blanche. Përfundimisht, Blanche u gjet nga policia, në moshë të mesme dhe në një gjendje të dobët dhe të ndyrë që peshonte mezi 25 kilogramë (55lb). Ajo nuk kishte parë asnjë rreze dielli gjatë gjithë robërisë së saj!

Jeta e hershme e Blanche Monnier:

Blanche Monnier
Blanche Monnier para sprovës së saj.

Mademoiselle Blanche Monnier jetonte në 21 rue de la Visitation Street në një lagje të pasur të Poitiers, Francë me vëllain e saj, Marcel Monnier, i cili ishte i diplomuar në shkollën juridike dhe prindërit e saj, Emile Monnier, kreu i një arti lokal objekt, i cili vdiq në 1879, dhe Madame Louise Monnier.

Monniers ishin një familje vendase, e klasës së mesme të lartë, e njohur dhe e pëlqyer në komunitet dhe ishin të tillë që kishin fituar edhe çmimin "Komiteti i Punëve të Mira", i cili iu dha qytetarëve që "shfaqën virtytet më të larta. "

Nëse Blanche Monnier nuk do të kishte bërë zgjedhjen e gabuar për një burrë të ardhshëm, historia mund të mos e kishte regjistruar ekzistencën e saj. Ajo zgjodhi dikë që nëna e saj nuk e pëlqente plotësisht. Në fakt, Madame Monnier nuk e pëlqente aq shumë dashurinë e vajzës së saj saqë ajo vendosi ta mbyllte Blanche në një dhomë të vogël derisa ajo të ndryshonte mendje.

Blanche Monnier
Madame Louise Monnier, nëna e Blanche Monnier.

Blanche qëndroi me zgjedhjen e saj, edhe pasi ajo kishte 25 vjet për të menduar për vendimin e saj ndërsa jetonte në të njëjtën dhomë të vogël. Ndoshta ajo do të kishte qenë e gatshme të duronte edhe më shumë nëse nuk do të ishte për prokurorin e përgjithshëm në Paris, i cili e liroi Blanche nga qelia e saj e burgut në fund.

Blanche dikur ishte një shoqërues i bukur francez nga një familje e respektuar mirë. Si fëmijë e ndrojtur, ajo luftoi me pasigurinë gjatë viteve të saj adoleshente. Ajo nuk u shoqërua mirë me nënën e saj dhe vuajti nga periudhat e anoreksisë. Në 1876, kur ajo ishte 25 vjeç, Blanche ishte rritur për të qenë një grua e re simpatike. Ajo kishte rënë çmendurisht në dashuri me një avokat më të vjetër që jetonte aty pranë, dhe me të cilin donte të martohej.

Sidoqoftë, ky vendim e bëri nënën e saj të pakënaqur dhe ajo kundërshtoi vullnetin e vajzës së saj. Zonja Monnier argumentoi se vajza e saj nuk mund të martohej me një "avokat pa para", i cili ishte shumë më i madh se Blanche, dhe përdori të gjitha mjetet e saj për të parandaluar një martesë të tillë. Ajo u përpoq të ndryshojë mendjen e Blanche, duke ndaluar vendimin e saj dhe duke komplotuar kundër saj, por pa sukses. Gruaja e re nuk kishte ndërmend të përmbushte dëshirat e nënës së saj.

Pastaj Blanche papritmas u zhduk nga shoqëria. Në Paris, asnjë nga miqtë e saj nuk e dinte se ku ishte. Nëna dhe vëllai i saj e mbajtën zi dhe vazhduan jetën e tyre të përditshme. Së shpejti, Blanche u harrua dhe askush nuk e dinte se çfarë i ndodhi.

Fati i Blanche Monnier:

Kishin kaluar vite, avokati që Blanche e donte vdiq dhe fati i saj mbeti një mister deri më 23 maj 1901, kur prokurori i përgjithshëm i Parisit mori një letër të çuditshme anonime që thoshte:

"Zoti Prokuror i Përgjithshëm: Kam nderin t'ju informoj për një ngjarje jashtëzakonisht serioze. Unë flas për një spinster që është mbyllur në shtëpinë e Madame Monnier, gjysmë e uritur dhe jeton në një pjellë të kalbur për njëzet e pesë vitet e fundit-me një fjalë, në fëlliqësinë e saj. "

Një pretendim i tillë ishte tronditës për policinë. Ishte një skenar monstruoz dhe askush nuk mund të besonte se zonja Monnier ishte e aftë për një gjë të tillë çnjerëzore. Ajo ishte një qytetare e respektuar në Paris, nga një familje aristokratike, e shpërblyer për kontributet e saj bujare në qytet nga Komiteti i Punëve të Mira.

Oficerët u dërguan për të inspektuar shtëpinë, dhe megjithëse atyre iu refuzua hyrja në fillim, ata e detyruan derën të hapet dhe hynë brenda. Ata kontrolluan shtëpinë dhe zbuluan një dhomë të vogël, të errët, me erë të keqe në katin e dytë. Dhe kur ata hapën dritaret, ishte Blanche Monnier.

Blanche Monnier
Mademoiselle Blanche Monnier: 23 maj 1901, një komisar policie hapi derën me forcë dhe zbuloi në një dhomë të errët me grila mbyllur një grua të shtrirë në një shtrat në mes të ndotjes. Një krijesë e egër, me flokë të zeza të bollshme që fshehin lakuriqësinë e saj.

Ose të paktën ajo që kishte mbetur prej saj. I mbuluar me ushqim dhe jashtëqitje, me insekte rreth shtratit dhe dyshemesë, ishte 50-vjeçari Blanche që peshonte mezi 55 kilogramë. Ajo nuk i ngjante njeriut.

I kequshqyer, pa dritë dielli dhe i prerë nga çdo kontakt shoqëror për 25 vjet, Blanche dukej si një kafshë e frikësuar kur oficerët e nxorën jashtë.

Policia ishte e habitur dhe e neveritur. Një komentoi:

“Ne menjëherë dhamë urdhrin për të hapur dritaren e arkivolit. Kjo u bë me shumë vështirësi, sepse perdet e vjetra me ngjyrë të errët ranë poshtë në një dush të rëndë pluhuri. Për të hapur grilat, ishte e nevojshme t'i hiqni ato nga varen e tyre të djathtë. Sapo drita hyri në dhomë, ne vumë re, në pjesën e pasme, të shtrirë në një shtrat, kokën dhe trupin e saj të mbuluar me një batanije të ndyrë, një grua e identifikuar si Mademoiselle Blanche Monnier. Gruaja fatkeqe ishte shtrirë plotësisht e zhveshur në një dyshek kashte të kalbur. Rreth saj u formua një lloj kore e bërë nga jashtëqitja, fragmente mishi, perime, peshk dhe bukë të kalbur. Ne gjithashtu pamë predha gocash deti dhe insekte që kalonin nëpër shtratin e Mademoiselle Monnier. Ajri ishte aq i pafrymë, aroma e lëshuar nga dhoma ishte aq e fortë saqë ishte e pamundur që ne të qëndronim më gjatë për të vazhduar me hetimin tonë. "

Një artikull në New York Times i botuar më 9 qershor 1901, lexon:

"Koha kaloi dhe Blanche nuk ishte më i ri. Avokati që ajo aq shumë e donte vdiq në 1885. Gjatë gjithë asaj kohe vajza ishte e mbyllur në dhomën e vetmuar, e ushqyer me copëza nga tryeza e nënës - kur merrte ndonjë ushqim fare. Shoqëruesit e saj të vetëm ishin minjtë që u mblodhën për të ngrënë kore të forta që ajo hodhi në dysheme. Asnjë rreze drite nuk depërtoi në birucën e saj dhe ajo që pësoi mund të merret me mend vetëm. "

Tani, të gjithë në qytet (ose ndoshta në vend) u tronditën sepse zonja Monnier mori një rrugë tjetër për të siguruar që vajza e saj të mos martohet kurrë me një gjë të mirë dhe të njollosë emrin e mirë të familjes së tyre.

Burgosja e Blanche Monnier:

Një mbrëmje, me ndihmën e djalit të saj, Madame Louise, e vendosur për të ndaluar dasmën, mashtroi Blanche në dhomën e sipërme të papafingo dhe më pas e mbylli me çelës, duke i premtuar vetëm se do ta lironte kur të betohej se do t’i jepte fund lidhjes.

Dhe me kënaqësi, ajo e bëri atë! Blanche me sa duket ishte e vendosur, të paktën në fillim, të mos i përmbahej vullnetit të nënës së saj, dhe kështu mbeti në atë dhomë të mbyllur, të mbyllur dhe pa diell në heshtje. Por, pas njëfarë kohe, fqinjët do të kujtonin se kishin dëgjuar Blanche të lutej, duke thënë se burgimi i saj ishte ndëshkim i padrejtë, duke iu lutur mëshirës.

Sidoqoftë, për shkak se ajo nuk do të betohej të hiqte dorë nga një dashuri e saj e vërtetë, zonja nuk do të hapte derën. Dhe ajo nuk do ta hapte atë për 25 vitet e ardhshme! Edhe pasi avokati kishte vdekur në 1885, Madame Monnier e mbajti vajzën e saj të bllokuar në papafingo që ishte bërë burgu i saj. Ata i dhanë ushqim dhe ujë, por jo aq sa i duhen vërtet një gruaje të re.

Arrestimi, gjyqi dhe vendimi:

Ndërsa oficerët në papafingo shpejt mbështollën një batanije rreth gruas së brishtë Blanche dhe e çuan me urgjencë në spital në Paris, të tjerët po kontrollonin pjesën tjetër të shtëpisë dhe hasën në Madame Monnier të ulur në dhomën e ndenjes dhe Marcel në zyrën e tij. Të dy u morën në pyetje dhe u arrestuan menjëherë.

Madame u arrestua menjëherë, por vdiq nga një sulm në zemër në burg pas vetëm 15 ditësh. Para vdekjes së saj, ajo rrëfeu trajtimin çnjerëzor të vajzës së saj, fjalët e saj të fundit ishin, "Ah, Blanshi im i varfër!"

Vëllait të Blanche, Marcel, i cili akuzohej se ishte bashkëpunëtor i nënës së tij në aktin mizor të burgosjes së motrës së tij, tani do të duhej të dilte në gjyq i vetëm. Fillimisht ai u dënua me 15 muaj burg, por më vonë u lirua pasi ai kurrë nuk e kufizoi fizikisht lëvizjen e motrës së tij. Ai madje deklaroi se Blanche kishte humbur mendjen dhe në asnjë moment ajo nuk mund të kishte ikur nga ajo dhomë. Ishte zgjedhja e saj të mos lëvizte, jo se asaj nuk i lejohej të largohej.

Jeta e mëvonshme e Blanche Monnier:

Sa i përket Blanche, ajo u pranua në një spital psikiatrik. Ajo kurrë nuk u kthye në shoqëri. Ajo jetoi deri në vitin 1913 dhe vdiq në një sanatorium në Bois.

Blanche Monnier
Blanche Monnier nën kujdesin spitalor.

Në spital, Blanche u la dhe u vesh dhe iu dha një dhomë. Gjatë një periudhe kohe, ajo fitoi peshë dhe aftësinë për t'u ulur në një dhomë me perdet e dritares të hapura, por ajo kurrë nuk pretendoi përsëri për shëndetin e saj. Ajo vdiq në një spital psikiatrik në 1913, 12 vjet pas shpëtimit të saj.

Kush fshihej pas letrës anonime?

Identiteti i personit që shkroi letrën, që përfundimisht e liroi Blanche nga burgu i saj, nuk ka dalë kurrë në dritë. Disa kanë teorizuar se ishte vëllai i saj, Marseli, ai që i dërgoi letrën autoriteteve dhe jo për arsye krejtësisht të drejta.

Historia e Blanche Monnier – një kalvar burgimi për 25 vite të gjata! 2
Letër anonime që ndihmoi në shpëtimin e Blanche Monnier nga burgimi i saj.

Sugjerohet që Marseli e dinte që nëna e tyre po bëhej e brishtë dhe nuk do të jetonte gjatë, kështu që ai e kuptoi se do të lihej me sekretin e vogël të ndyrë në papafingo. Prandaj, për të hequr qafe motrën e tij të çmendur, ai vendosi ta nxjerrë sekretin e familjes në njëfarë mënyre të hapur. Me kalimin e viteve, ai u shndërrua në një krim shumë të vërtetë.

Ai ishte avokat dhe e njihte shumë mirë boshllëkun e drejtësisë. Duke ekspozuar të vërtetën nën vëzhgimin e nënës së tij, ai do të ishte në gjendje të pretendonte pafajësinë e tij në të gjithë rrëmujën dhe të jetonte jetën e tij pa qenë një barrë e mëtejshme për të. Dhe kjo është pikërisht ajo që ndodhi.

Nëse do të ishte e vërtetë, atëherë pjesa më e trishtë e kësaj historie nuk ishte një person i vetëm që interesohej vërtet për Blanche, dhe gjithashtu pyeste veten, si mund të ndodhë një krim kaq mizor me Blanche kur i dashuri i saj ishte avokat!

Shpirtrat më pak cinikë besojnë se një shërbëtor i shtëpisë ia zbuloi atë një të dashurit të ri, i cili mund të ishte kujdesur më pak për Monnier-in e lartë dhe të fuqishëm, dhe ai e shkroi letrën, ua dërgoi autoriteteve dhe i la patatet e skuqura të zbresin ku të mundnin.

Fjalët përfundimtare:

Insshtë jashtëzakonisht e çuditshme të mendosh se një nënë mund të bëjë kaq shumë për të shkatërruar jetën e vajzës së saj dhe për ta mbajtur atë të mbyllur për kaq shumë vite. It'sshtë gjithashtu e pabesueshme që askush nuk i erdhi në ndihmë Blanche pavarësisht lutjeve të saj të shumta për ndihmë. E mohuar se ishte me burrin që donte, jeta e saj mori një kthesë tragjike të paimagjinueshme. Çfarë historie zemërthyese dhe tmerruese!

Lini një Përgjigju

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *

Artikulli paraprak
Krijesa e Evora: Një organizëm gjigant jashtëtokësor në Portugali 3

Krijesa e Evora: Një organizëm gjigant jashtëtokësor në Portugali

Neni Next
Qyteti nënujor i Kubës - A është ky qyteti i humbur i Atlantis? 4

Qyteti nënujor i Kubës - A është ky qyteti i humbur i Atlantis?