12 nga faktet më të çuditshme dhe më misterioze për Tokën

12 nga faktet më të çuditshme dhe misterioze për Tokën 1

Në Univers, ka miliarda yje secili të rrethuar me kaq shumë planetë të mrekullueshëm, dhe ne njerëzit jemi gjithmonë të magjepsur të zbulojmë më të çuditshmin midis tyre. Por fakti që nëse ndonjë qenie e përparuar nga një botë tjetër do të zbulonte ndonjëherë planetin tonë Tokë, ata ndoshta do të dërgonin një mesazh në shtëpinë e tyre duke informuar, "Ne kemi zbuluar planetin më unik në këtë univers, të rrethuar nga gjallesa dhe jo të gjalla të larmishme, me atmosfera të çuditshme."

Pra, nuk ka dyshim se planeti ynë blu është i mbushur me kaq shumë gjëra të çuditshme dhe të pabesueshme, dhe disa prej tyre ende kanë nevojë për fjalë të mira për t'u shpjeguar siç duhet. Sot, ne jemi këtu me 12 nga faktet më të çuditshme dhe misterioze rreth Tokës që me të vërtetë do t'ju bëjnë të mendoni:

1 | Origjina e emrit "Tokë"

fakte të çuditshme-misterioze-për tokën
© Kredia e imazhit: Pixabay

Asnjëherë nuk është përmendur askund në historinë tonë se kush e ka quajtur planetin tonë "Tokë". Pra, askush nuk e di se si e ka marrë këtë emër ky planet. Megjithatë, sipas disave, fjala “Tokë” ka ardhur nga fjala anglo-saksone “Erda”, që do të thotë “tokë” ose “dhe” dhe mendohet të jetë 1,000 vjeçare. Çfarëdo që të ketë ndodhur me emrin e tij në të kaluarën e largët, ne të gjithë e duam jashtëzakonisht planetin tonë blu dhe emrin e tij jetim "Toka". A nuk është ajo?

2 | Polet e planetit rrotullohen!

fakte të çuditshme-misterioze-për tokën
© Kredia e imazhit: Wikimedia Commons

Ne të gjithë e dimë se Veriu është diku mbi Alaska dhe Jugu është poshtë afër mesit të Antarktidës. Indeedshtë me të vërtetë e vërtetë sipas shkencës sonë, por ekziston një mister tjetër në lidhje me polet Veri-Jug që ende nuk ka përgjigje. Gjatë 20 milionë viteve të fundit, polet magnetike janë rrëzuar çdo disa qindra mijëra vjet. Po, keni dëgjuar mirë dhe përmbysja e fundit e madhe e polit ka ndodhur 780,000 vjet më parë, që do të thotë se nëse do të kishit një busull në dorë rreth 800,000 vjet më parë, do t'ju tregonte se veriu ishte në Antarktidë. Megjithëse shkencëtarët kanë arritur në përfundimin se bërthama e hekurit e shkrirë e Tokës fuqizon këto akrobatika polare, nuk është plotësisht e qartë se çfarë shkakton përmbysjet aktuale.

3 | Toka pret një kërpudhat 'humange'

fakte të çuditshme-misterioze-për tokën
© Kredia e imazhit: Wikimedia Commons

Ne të gjithë e dimë se planeti ynë blu ka shumë gjallesa të mëdha duke përfshirë elefantët, balenat blu dhe pemët. Por disa intelektualë madje e dinë se ka shkëmbinj nënujorë koralë që janë strukturat më të mëdha të gjalla në Tokë, disa prej të cilave madje mund të shihen nga hapësira. Por në 1992, ajo tronditi të gjithë kur një kërpudha monstruoze thirri armillaria kërpudha u gjet në Oregon, Michigan, duke mbuluar të paktën 2,000 hektarë dhe vlerësohet të jetë mijëra vjeç.

4 | Një liqen që u shfaq brenda natës

fakte të çuditshme-misterioze-për tokën
© Kredia e imazhit: Wikimedia Commons

Një liqen misterioz, mbi 10 metra i thellë, u shfaq gjatë natës në shkretëtirën tuniziane. Disa këmbëngulin se është një mrekulli, ndërsa të tjerët besojnë se është një mallkim. Çfarëdo që të jetë, uji bruz i kaltër i liqenit i jep kësaj zone të shkretë një bukuri tërheqëse, duke e bërë atë një nga atraksionet turistike më të njohura të vendit.

5 | Disa re janë të gjalla!

fakte të çuditshme-misterioze-për tokën
© Kredia e imazhit: Wikimedia Commons

Ndonjëherë, retë e errëta që ndryshojnë formën e errët shfaqen pranë tokës që duket se janë disa lloje të gjallesave-dhe kjo ndodh sepse ato janë. Kur qindra, ndonjëherë mijëra starlings fluturoni në modele të rrëmbyeshme, të koordinuara ndërlikuar nëpër qiell, duket si re të errëta si një skenë filmi horror. Fenomeni quhet murmuritje. Shkencëtarët sugjerojnë se zogjtë përfshihen në këtë shfaqje magjepsëse kur ata janë duke kërkuar për një vend për të strehuar ose për t'iu shmangur grabitqarëve. Por është ende një enigmë se si, saktësisht, ata arrijnë një sinkroni kaq të hollë akrobatike në fluturim.

6 | Toka ka "Qendrën e Universit"

fakte të çuditshme-misterioze-për tokën
© Kredia e imazhit: Wikimedia Commons

Ekziston një rreth misterioz i quajtur "Qendra e Universit" në Tulsa, Oklahoma, në Shtetet e Bashkuara, i cili është bërë prej betoni të thyer. Nëse flisni duke qëndruar në rreth, do të dëgjoni zërin tuaj duke iu kthyer jehonës, por jashtë rrethit, askush nuk mund ta dëgjojë atë tingull jehonë. Edhe shkencëtarët nuk janë aq të qartë se pse ndodh kjo. Lexoj

7 | Toka ka historinë e një "tragjedie të reve të pluhurit" me origjinë të panjohur

fakte të çuditshme-misterioze-për tokën
© Kredia e imazhit: Pixabay

Në 536 pas Krishtit, kishte një re pluhuri në mbarë botën që bllokoi diellin për një vit të plotë, duke rezultuar në uri dhe sëmundje të përhapura. Më shumë se 80% e Skandinavisë dhe pjesëve të Kinës vdiqën nga uria, 30% e Evropës vdiq nga epidemitë dhe perandoritë ranë. Askush nuk e di shkakun e saktë.

8 | Ka një liqen, uji i të cilit shkon në ferr!!

fakte të çuditshme-misterioze-për tokën
© Kredia e imazhit: Wikimedia Commons

Në malet e Oregon, ekziston një liqen misterioz që formohet çdo dimër, pastaj derdhet në pranverë përmes dy vrimave në fund të liqenit, duke bërë një livadh të gjerë. Askush nuk është absolutisht i sigurt se ku shkon gjithë ai ujë. Sidoqoftë, shkencëtarët besojnë se vrimat janë hapjet e tubave të lavës që lidhen me një seri shpellash vullkanike nëntokësore, dhe uji ndoshta rimbush një akuifer nëntokësor.

Mister i ngjashëm: Ujëvarat e Kazanit të Djallit
12 nga faktet më të çuditshme dhe misterioze për Tokën 2
© Kredia e imazhit: Wikimedia Commons

Ujëvarat e Kazanit të Djallit në Minesota kanë një anë që derdhet mbi një parvaz dhe vazhdon, dhe anën tjetër me një vrimë të thellë që zhduket askund. Studiuesit kanë derdhur ngjyra, topa ping pongu dhe trungje, por askush nuk mund ta kuptojë se ku shkon.

9 | "Grumbullimi" i Tokës

fakte të çuditshme-misterioze-për tokën
© Kredia e imazhit: Wikimedia Commons

Për më shumë se 40 vjet, një pjesë e vogël e njerëzve (rreth 2%) në të gjithë botën janë ankuar për dëgjimin e një tingulli misterioz, i cili është quajtur gjerësisht "The Hum". Burimi i kësaj zhurme mbetet i panjohur dhe është ende i pashpjeguar nga shkenca.

10 | "Unaza e pyllit"

fakte të çuditshme-misterioze-për tokën
© Kredia e imazhit: Wikimedia Commons

Po, Toka është e lidhur me pyjet në disa pika. Unazat pyjore janë modele të mëdha rrethore të densitetit të ulët të pemëve në pyjet Boreal të Kanadasë veriore (gjithashtu janë raportuar në Rusi dhe Australi). Këto unaza mund të variojnë nga 50 m deri në gati 2 km në diametër, me buzë rreth 20 m në trashësi. Origjina e unazave pyjore nuk dihet, pavarësisht se për krijimin e tyre janë propozuar disa mekanizma si kërpudhat me rritje radiale, tubat e kimberlitit të groposur, xhepat e gazit të bllokuar, krateret e përplasjes së meteorit etj.

11 | Toka ka ishullin që krenohet me një "ujëvarë nënujore"

fakte të çuditshme-misterioze-për tokën
© Kredia e imazhit: Wikimedia Commons

Imagjinoni që jeni duke notuar në oqeanin e qetë dhe pastaj papritmas ju jeni duke u zhytur në një ujëvarë të madhe nën ujë. Po, ky moment i tmerrshëm mund të jetë lavdia juaj personale nëse notoni pranë një ishulli të quajtur Republika e Mauritius që ndodhet 2,000 kilometra nga bregdeti juglindor i Afrikës, pranë Madagaskarit.

12 | Dhe planeti ynë blu ka "Steve!!"

fakte të çuditshme-misterioze-për tokën
© Kredia e imazhit: Wikimedia Commons

Ka një dritë misterioze që fluturon mbi Kanada, Evropë dhe pjesë të tjera të hemisferës veriore; dhe ky fenomen mahnitës qiellor është emëruar zyrtarisht "Steve". Shkencëtarët nuk janë të sigurt se çfarë e shkakton Steve, por u zbulua nga entuziastët amatorë të Aurora Borealis, të cilët e quajtën atë sipas një skene në Mbi Hedge, ku personazhet kuptojnë se nëse nuk e dini se çfarë është diçka, duke e quajtur atë Steve e bën atë shumë më pak frikësuese!

Sipas studiuesve në Universitetin e Calgary-t në Kanada dhe në Universitetin e Kalifornisë, Los Anxhelos, Steve nuk është aspak një aurora, sepse nuk përmban gjurmët treguese të grimcave të ngarkuara që shpërthejnë nëpër atmosferën e Tokës, siç bëjnë aurorat. Prandaj, Steve është diçka krejtësisht e ndryshme, një fenomen misterioz, kryesisht i pashpjeguar. Studiuesit e kanë quajtur atë si një "shkëlqim qielli".

Pra, çfarë mendoni pasi mësuat këto fakte të çuditshme dhe misterioze për Tokën? Mos ngurroni të ndani mendimet tuaja të denja.

Lini një Përgjigju

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *

Artikulli paraprak
Malet e Supersticionit në Arizona dhe miniera e arit e holandezit të humbur 3

Malet e Supersticionit në Arizona dhe miniera e arit e holandezit të humbur

Neni Next
Goja e një gruaje 63-vjeçare në Seul mbetet shtatzënë nga kallamari 4

Goja e një gruaje 63-vjeçare të Seulit mbetet shtatzënë nga kallamari