Трагедија

Мистериозното исчезнување на Брајс Ласписа: Деценија неодговорени прашања 1

Мистериозното исчезнување на Брајс Ласписа: Деценија неодговорени прашања

19-годишниот Брајс Ласписа последен пат бил виден како вози кон езерото Кастаик, Калифорнија, но неговиот автомобил бил пронајден уништен без никаков знак од него. Помина една деценија, но се уште не е пронајдена трага од Брајс.
Ема Филипоф

Мистериозното исчезнување на Ема Филипоф

Ема Филипоф, 26-годишна жена, исчезна од хотел во Ванкувер во ноември 2012 година. И покрај тоа што доби стотици совети, полицијата на Викторија не можеше да потврди ниту една пријавена појава на Филипоф. Што навистина се случи со неа?
Ларс Митанк

Што навистина се случи со Ларс Митанк?

Исчезнувањето на Ларс Митанк поттикна различни теории, вклучително и неговата потенцијална вмешаност во трговија со луѓе, шверц на дрога или да биде жртва на трговија со органи. Друга теорија сугерира дека неговото исчезнување можеби е поврзано со некоја потајна организација.
Чудниот случај на Терезита Баса: Дали нејзиниот „дух“ сам го решил убиството? 2

Чудниот случај на Терезита Баса: Дали нејзиниот „дух“ сам го решил убиството?

Терезита Баса, имигрантка од Филипините, која беше трагично убиена во нејзиниот стан во Чикаго во 1977 година. Меѓутоа, случајот доби морничав пресврт кога детективите добија информации за убиецот од духот на Терезита, што доведе до потенцијално нејзино решение убиство.
Јоси Гинсберг

Карл Рупрехтер: Виновникот за вистинската приказна за филмот „Џунгла“

Филмот „Џунгла“ е привлечна приказна за преживување заснована на вистинските искуства на Јоси Гинсберг и неговите придружници во боливискиот Амазон. Филмот покренува прашања за енигматичниот лик Карл Рупрехтер и неговата улога во ужасните настани.
Нов салон за масажа на слатки појас Глорија Рос

Мистериозната смрт на Кенди Белт и Глорија Рос: брутално нерешено двојно убиство

На 20 септември 1994 година, 22-годишната Кенди Белт и 18-годишната Глорија Рос беа пронајдени мртви во салон за масажа во Oak Grove каде што работеа. Поминаа речиси три децении, случајот со двојното убиство сè уште останува нерешен.
Амбер Хагерман АБЕР Аларм

Амбер Хагерман: Како нејзината трагична смрт доведе до системот за предупредување AMBER

Во 1996 година, ужасно злосторство го шокираше градот Арлингтон, Тексас. Деветгодишната Амбер Хагерман била киднапирана додека се возела со својот велосипед во близина на куќата на нејзината баба. Четири дена подоцна, нејзиното безживотно тело беше пронајдено во поток, брутално убиено.
Експлозија на баптистичката црква во Вест Енд со чудо во Небраска

Чудото од Небраска: Неверојатната приказна за експлозијата на баптистичката црква во Вест Енд

Кога баптистичката црква Вест Енд во Небраска експлодираше во 1950 година, никој не беше повреден затоа што секој член на хорот случајно доцнеше на вежбање таа вечер.