Изгубена историја

8 најмистериозни непознати антички свети места за кои никогаш не сте слушнале 1

8 најмистериозни непознати антички свети места за кои никогаш не сте слушнале

Во Мулумбимби, Австралија, постои праисториски камен Хенџ. Старешините на Абориџините велат дека, откако ќе се соберат повторно, ова свето место може да ги активира сите други свети места и леј линии во светот.
Ел Тајин: Изгубениот град на „Громовите“ и мистериозниот народ 3

Ел Таџин: Изгубениот град на „Громовите“ и мистериозниот народ

Приближно во 800 п.н.е., пред подемот на империјата на Ацтеките, едно општество во јужно Мексико го изградило овој чудесен град. Кои биле тие, сепак, сè уште останува мистерија. Градот остана изгубен со векови, скриен од тропската џунгла, сè додека не наиде буквално на некој владин функционер.
Античкиот град Ипиутак бил изграден од светла раса со сини очи, а не од нас, велат Инуитите 4

Античкиот град Ипиутак бил изграден од светла раса со сини очи, а не од нас, велат Инуитите.

Сместени во Поинт Хоуп, Алјаска, урнатините на Ипиутак нудат поглед во минатото кога градот бил жив и раздвижен. Иако останале само антички артефакти, археолошката и историската вредност на локацијата останува огромна. Најфасцинантниот дел од оваа локација е непознатото потекло на градителите на градот.
Вистината зад подводниот град стар 12,000 години откриена кај брегот 5 во Луизијана

Вистината зад подводниот град стар 12,000 години откриена на брегот на Луизијана

Островите Chandeleur се синџир од ненаселени бариерни острови лоцирани во Мексиканскиот Залив, 50 милји источно од Њу Орлеанс. Овде еден археолог аматер дошол до фасцинантно откритие - изгубениот град стар 12,000 години потопен во вода.
Мачу Пикчу: Античка ДНК фрла ново светло на Изгубениот град на Инките 7

Мачу Пикчу: Античка ДНК фрла нова светлина врз Изгубениот град на Инките

Мачу Пикчу првично функционирал како палата во рамките на имотот на императорот на Инките Пачакути помеѓу 1420 и 1532 н.е. Пред оваа студија, малку се знаеше за луѓето кои живееле и умреле таму, од каде потекнуваат или како се поврзани со жителите на главниот град на Инките Куско.