Мистериозното исчезнување на Брајс Ласписа: Деценија неодговорени прашања

19-годишниот Брајс Ласписа последен пат бил виден како вози кон езерото Кастаик, Калифорнија, но неговиот автомобил бил пронајден уништен без никаков знак од него. Помина една деценија, но се уште не е пронајдена трага од Брајс.

Исчезнувањето на Брајс Ласписа е прогонувачка мистерија што ги остави инспекторите и неговото семејство збунети повеќе од една деценија. Светлиот 19-годишен студент на колеџ со ветувачка иднина, животот на Брајс доби мрачен пресврт, што доведе до неговото загадочно исчезнување на 30 август 2013 година. и трајната потрага по одговори.

Брајс Ласписа
Карен и Мајкл Ласписа со нивниот син Брајс. Фејсбук / Најдете го Брајс Ласписа

Среќното детство на Брајс Ласписа

Мистериозното исчезнување на Брајс Ласписа: Деценија неодговорени прашања 1
Младиот Bryze Laspisa со неговата мајка Карен Ласписа. Фејсбук / Најдете го Брајс Ласписа

Брајс Ласписа беше млад човек со светла иднина. Роден и израснат во Илиноис, тој уживаше во среќно детство исполнето со креативност и уметнички талент. Во 2012 година, 18-годишната Ласписа дипломирала во Централното средно училиште Напервил надвор од Чикаго. Неговите родители, штотуку пензионирани, одлучија да го преселат семејството во Калифорнија, населувајќи се во Лагуна Нигел, округот Оринџ.

Набргу по пристигнувањето, Брајс се преселил на север во Чико, само 90 милји покрај Сакраменто. Тој требаше да ја започне својата прва година со студирање графички и индустриски дизајн на колеџот Сиера.

Ветувачки почеток

Во првата година на факултет на Брајс, сè одеше одлично. Добро се држеше во часовите, стана близок со својот цимер Шон Диксон и почна да излегува со друга студентка по име Ким Слај. Кога дојде летниот распуст, тој им кажа на семејството, девојката и пријателите колку е возбуден што се враќа на училиште. Се чинеше добро, а пред него имаше ветувачка иднина.

Ласписа се свртува кон злоупотреба на супстанции

Кога Брајс Ласписа се врати на колеџот Сиера две недели пред повторно да започнат часовите, изгледаше полн со енергија и ентузијазам. Карен, неговата мајка, разговараше со него на телефон и тоа беше исто како обичен разговор. Тој отиде на часовите и се сретна со неговите пријатели. Но, по некое време, работите почнаа да се менуваат за Брајс и се чинеше дека неговиот живот почна да се распаѓа.

Шон и Ким почнаа да забележуваат суптилни промени во однесувањето на Брајс. Почна да биде потивок, непредвидлив и тажен. Ким се сети дека Брајс и рекол дека зема Вивансе, лек за АДХД, иако ја немал таа состојба. Овој лек може да има сериозни несакани ефекти како што се предизвикување на луѓето да имаат психотични нарушувања, да се чувствуваат многу тажни или депресивни или нагло да се превозбудат.

Вознемирувачки пресврт

Шон Диксон изјавил дека Брајс почнал да пие силен алкохол секој ден, како многу во еден викенд. Шон, исто така, го потврди она што Ким го тврдеше дека Брајс го зема Вивансе. Брајс и признал на Ким дека лекот го користел за да остане буден и да игра видео игри, иако тоа ја загрижувало. Но, изгледаше дека Брајс не ги сфаќа сериозно овие грижи. Очигледно нешто не беше во ред, но никој не можеше да сфати што точно му се случува.

Сè понеобичното однесување на Брајс Ласписа пред неговото исчезнување

Шон и Ким понатаму рекоа дека Брајс почнал многу да го користи Vyvanse, особено во првите две недели од есенскиот семестар. Тоа стана голема грижа бидејќи го користеше многу често. На 27 август, тој раскина со Ким преку СМС порака, велејќи дека таа ќе биде „подобро без [него]“. Тој, исто така, му испрати на Шон необично искрена СМС порака во која пишуваше „Те сакам брат, сериозно. Ти си најдобрата личност што сум ја запознал. Ти ми ја спаси душата“. Истиот ден, тој му го подари на Шон својот Xbox и му подари пар дијамантски обетки што му ги подари мајка му.

На 28 август, Шон ја повикал Карен Ласписа да и каже дека е загрижен за нејзиниот син. Подоцна истата ноќ, Брајс ја повика Карен. Тој беше во домот на Ким, а таа беше доволно загрижена за неговото однесување што ги одзеде клучевите од неговата Тојота Хајлендер од 2003 година, верувајќи дека тој не е во состојба да вози. Брајс ја известил својата мајка за расправијата, а Карен брзо ја убедила Ким да му ги врати клучевите и му рекла на синот да си оди дома да спие. Карен се понуди да лета на север за да го провери, но неговиот син ѝ рекол да не доаѓа додека тој не разговара со неа следниот ден. „Имам многу да разговарам со вас“, рече тој. Тој го напушти станот на Ким во 11:30 часот

Ноќ на загриженост

Во 1 часот по полноќ на 29 август, Брајс Ласписа повторно и се јави на мајка си. Мислела дека тој се јавува од неговиот стан, но подоцна дознале дека тој всушност се јавувал од место кое било на еден час возење јужно од Роклин.

Потоа, во 11 часот, таа и нејзиниот сопруг биле известени дека Брајс ја користел услугата за помош на патот на нивното осигурување. Еден човек по име Кристијан, сопственик на Castro Tire and Gas во градот Батонвилоу, пријавил дека му испорачал три литри бензин на нивниот син откако останал без гориво околу 9 часот наутро Кристијан му понудил да се врати на местото каде што би го видел Брајс.

Таму, тој откри дека Брајс не се мрднал со часови (околу 13 часа). Кристијан му пришол да му каже дека неговите родители се загрижени и им се јавил да ја известат локацијата на нивниот син. Брајс се согласи да стигне до дома три часа возење, а Кристијан гледаше како вози околу 3 часот.

Поминаа часови, а семејството Ласписас немаше слушнато со Брајс, па неволно поднесоа извештај за исчезнати лица до Одделот на шерифот на округот Оринџ. Со следење на неговиот мобилен телефон, двајца полицајци успеале да го лоцираат на само неколку милји од местото каде што го видел Кристијан.

Полицајците пријавиле дека тој изгледал луциден и пријателски настроен и дека не покажувал знаци на интоксикација, ниту пак биле пронајдени лекови или алкохол во неговото возило. Полицајците му кажале на Ласписа дека неговите родители се загрижени, а кога се чинел дека се двоумел да им се јави, конечно повикале за него. Карен му рекла да дојде дома и го повика Кристијан да го провери. До овој момент, Мајкл и Карен беа олеснети кога Кристијан се јави за да потврди дека нивниот син се вратил на I-5 и се упатил кон југ.

Збунувачкото исчезнување на Брајс Ласписа

Брајс Ласписа
Ласписа беше пријателски расположен и им се допадна на неговите соученици. Фејсбук / Најдете го Брајс Ласписа

Во 2 часот по полноќ на 30 август, Брајс Ласписа и се јавил на мајка си последен пат за да и каже дека е премногу уморен за да вози повеќе и дека ќе се тргне од патот за да спие. Спомна дека бил во близина на езерото Кастаик. Иако оваа одлука го погоди неговото семејство како чудно и предизвика загриженост за неговата безбедност, тие се согласија со одлуката и очекуваа да го видат наутро. Но, кога ѕвончето заѕвонило шест часа подоцна, не бил нивниот син Ласписи кој бил пронајден на нивниот праг, туку офицер на патрола на автопатот во Калифорнија.

Автомобилска несреќа

Полицаецот им пренел дека автомобилот на Брајс бил пронајден напуштен во провалија во близина на езерото Кастаик неколку часа подоцна. Неговиот мобилен телефон, паричник, лаптоп и облека биле во возилото. Се чинеше дека го скршил задното стакло на автомобилот и излетал надвор.

Истрага

Исчезнувањето на Брајс Ласписа поттикна големи напори од иследниците, агенциите за спроведување на законот и волонтерите во потрагата по одговори. Еве некои од клучните напори направени во потрагата по Брајс:

Првична истрага

Од почетокот, кога Брајс беше пријавен за исчезнат на 29 август 2013 година, локалните агенции за спроведување на законот веднаш започнаа истрага. Подоцна започнале со собирање информации од неговото семејство, пријатели и познаници за да ја разберат неговата состојба на умот и сите потенцијални наводи.

Автомобилот на Брајс - клучна фокусна точка
Брајс Ласписа
Автомобилот на Брајс бил откриен напуштен во близина на езерото Кастаик. Неговите работи останаа внатре, но Брајс го немаше никаде. Околностите околу несреќата на автомобилот покренаа прашања дали таа била намерна. Google Earth

Автомобилот на Брајс беше пронајден напуштен на патот во близина на Бејкерсфилд на 29 август, што стана клучна фокусна точка на истрагата. Органите на редот извршиле темелно испитување на возилото за какви било индиции или докази кои би можеле да го расветлат неговото исчезнување.

Мобилен телефон и електронска евиденција

Инспекторите ги анализирале мобилниот телефон и електронските записи на Брајс за да ги следат неговите движења пред и по неговото исчезнување. Тие ја проверуваа неговата историја на повици, СМС пораките и активноста на интернет за какви било потенцијални наводи.

Интервјуа и снимки од надзорот
Мистериозното исчезнување на Брајс Ласписа: Деценија неодговорени прашања 2
„Размислував за секое можно сценарио за тоа каде би можел да биде и што би можело да му се случи“, рече подоцна Ким Слај, за Брајс Ласписа. Фејсбук/ Најдете го Брајс Ласписа

Детективите интервјуирале луѓе кои имале интеракција со Брајс во деновите пред неговото исчезнување. Тие, исто така, ги прегледаа снимките од надзорните камери од бензински пумпи, места за одмор и други локации за да го следат неговото движење.

Операции за пребарување и спасување
Брајс Ласписа
Автомобилот на Брајс бил откриен напуштен во близина на езерото Кастаик. Неговите работи останаа внатре, но Брајс никаде го немаше. Околностите околу несреќата на автомобилот покренаа прашања дали таа била намерна. Фејсбук / Најдете го Брајс Ласписа

Беа извршени опсежни копнени претреси во областите каде што беше пронајден автомобилот на Брајс и други потенцијално релевантни локации. Тимовите за пребарување и спасување прочешлаа низ нерамниот терен, вклучувајќи го и езерото Кастаик и неговата околина, со надеж дека ќе најдат каква било трага од Брајс.

Пребарувања во воздух и вода
Брајс Ласписа
Потрага и спасување за Брајс Ласписа. Фејсбук / Најдете го Брајс Ласписа

Хеликоптери и беспилотни летала беа распоредени за воздушни претреси, додека нуркачите ги пребаруваа водите на езерото Кастаик. Овие напори имаа за цел да опфатат поширока област во потрагата по какви било индиции.

Лажно водство

Во еден момент, во близина на езерото Кастаик беше откриено изгорено тело, што доведе до првични шпекулации дека можеби станува збор за Брајс. Сепак, тоа подоцна беше отфрлено, а идентитетот на починатиот е утврдено дека е некој друг.

Кампањи за јавна свест
Брајс Ласписа
Билборд со Брајс Ласписа. Фејсбук / Најдете го Брајс Ласписа

За да генерираат наводи и информации од јавноста, истражителите и семејството на Брајс започнаа кампањи за подигање на јавната свест. Тие користеа социјални медиуми, вести и контакт со заедницата за да ја споделат неговата приказна и да бараат совети од потенцијалните сведоци.

Понуда за награда
Мистериозното исчезнување на Брајс Ласписа: Деценија неодговорени прашања 3
Фотографија на Брајс Ласписа од 2013 година (лево) слика за старосната прогресија за тоа како денес може да изгледа Брајс Ласписа. Фејсбук / Missingkids.org

Беше понудена награда за информации кои водат до локацијата на Брајс или до разрешување на случајот, со надеж дека ќе се поттикнат поединци со клучни информации да излезат на виделина.

И покрај овие обемни напори, исчезнувањето на Брајс Ласписа останува нерешено, оставајќи го неговото семејство и истражителите со долготрајни прашања и несигурности. Случајот останува отворен, а властите продолжуваат да ги охрабруваат сите што имаат информации да излезат на виделина, надевајќи се дека еден ден ќе го затворат овој мистериозен случај.

Видувања и теории

Имаше наводни видувања на Брајс на други локации, вклучително и една во Мисула, Монтана. Сепак, се покажа дека овие видувања не се тој. Со текот на годините, се појавија бројни теории во обид да се расветли мистериозното исчезнување на Брајс. Некои шпекулираат дека имал намера да започне нов живот, додека други сугерираат психотичен прекин предизвикан од употреба на дрога. Исто така, постои вознемирувачка можност дека неговите останки сè уште не се откриени, оставајќи ја неговата судбина неизвесна.

Деценија болка во срцето

Сега, помина една деценија откако Брајс Ласписа исчезна во близина на езерото Кастаик. Неговите родители, Карен и Мајкл Ласписа, продолжуваат да бараат одговори и се надеваат на затворање. Тие неуморно се залагаат за информации, повикувајќи го секој што знае каде се наоѓа Брајс или околностите што доведоа до неговото исчезнување да се јави.

Завршни зборови

Енигмата за исчезнувањето на Брајс Ласписа служи како застрашувачки потсетник за тоа колку брзо животот може да има неочекувани и разорни кривини. Млад човек со огромен потенцијал, патувањето на Брајс тргна по мрачен и збунувачки пат, оставајќи го неговото семејство со многу неодговорени прашања кои ги прогонуваат до ден-денес. Бидејќи случајот останува отворен, потрагата по вистината и затворањето продолжува, нудејќи трошка надеж дека еден ден, мистеријата на Брајс Ласписа ќе биде откриена.


Откако прочитавте за мистериозното исчезнување на Брајс Ласписа, прочитајте и за Мистериозното исчезнување на Ема Филипоф,  потоа прочитајте за Што навистина се случи со Ларс Митанк?