Нерешената мистерија за случајот со убиството на Мерилин Шепард

Нерешената мистерија за случајот со убиството на Мерилин Шепард 1

Во 1954 година, остеопат Сем Шепард од престижната клиника во Кливленд беше осуден за виновен за убиство на неговата бремена сопруга Мерилин Шепард. Докторот Шепард рекол дека дремел на каучот во подрумот кога ја слушнал сопругата како вреска горе. Тој веднаш се качил на катот за да и помогне, но еден човек со „бушава коса“ го нападнал одзади.

На сликата овде се Сем и Мерилин Шепард, млада и навидум среќна двојка. Двајцата се венчаа на 21 февруари 1945 година и добија едно дете, Сем Рис Шепард. Мерилин била бремена со своето второ дете во моментот на нејзиното убиство.
На сликата овде се Сем и Мерилин Шепард, млада и навидум среќна двојка. Двајцата се венчаа на 21 февруари 1945 година и добија едно дете, Сем Рис Шепард. Мерилин била бремена со своето второ дете во моментот на нејзиното убиство. © Државниот универзитет во Кливленд. Библиотека Мајкл Шварц.

Местото на злосторството

Мртвото тело на Мерилин Шепард
Мртвото тело на Мерилин Шепард во кревет © YouTube

Натрапникот очигледно бил избркан од домот на Шепард ноќта на убиството, а полицаецот го открил Сем Шепард во несвест на брегот на Беј Вилиџ Беј (Кливленд, Охајо). Полицајците забележале дека куќата изгледала како да била ограбена на намерно нереален начин. Доктор Шепард беше уапсен и суден во атмосфера „налик на циркус“, како што беше и О.

Животот на Шепард целосно се промени

Сем Шепард
Мугшот на Сем Шепард © Полициско одделение на селото Беј

Семејството на Шепард отсекогаш верувало во неговата невиност, особено неговиот син, Семјуел Рис Шепард, кој подоцна ја тужел државата за погрешно затворање (тој не победил). Иако Шепард беше ослободен, штетата по неговиот живот беше непоправлива. Додека бил во затвор, двајцата негови родители починале од природна смрт, а неговите свекор се самоубиле.

The Killer

По неговото ослободување, Шепард станал зависен од алкохол и бил принуден да ја напушти медицинската пракса. Во прилично извртена пародија на неговиот нов живот, Шепард некое време стана про-борец борец, земајќи го името Убиецот. Неговиот син, покрај флеш-бековите поврзани со ПТСН, искусил работни места со низок профил и неуспешни врски.

Доказ за ДНК

Угледот на лекарот останува нарушен поради оваа приказна и покрај тоа што преку доказите од ДНК е идентификуван уште еден осомничен, кој вршел поправки на куќата Шепард пред убиството. Многу луѓе сè уште веруваат дека докторот е одговорен за убиството. Заплетот на филмот Бегалецот е неверојатно сличен на приказната на Шепард, но креаторите на филмот ја негираат врската.

Претходен член
Џинот од Одесос: Откопан скелет во Варна, Бугарија 2

Џинот од Одесос: Откопан скелет во Варна, Бугарија

Следна член
убиството на Џо Елвел

Нерешено убиство во заклучена соба на Џо Елвел, 1920 година