Кој беше Валијант Тор - странецот во Пентагон?

Храбриот Тор, вонземјанинот кој живеел и советувал во Пентагон три години во 1950-тите. Тој се сретна со претседателот Ајзенхауер, како и со потпретседателот во тоа време, Ричард Никсон, за да предупреди нешто.
Валент Тор
Валент Тор

Првото спомнување на Валијант Тор се појави во книгата „Странец во Пентагон“ од д-р Френк Стрејнџ, која им беше претставена на читателите во 1967 година. Писателот-проповедник, кој се занимаваше со проучување на НЛО, тврдеше дека во 1958 година добил неговите раце на слики од ан вонземјанин, наводно полетал од Венера. На проповедите во евангелистичките центри ги прикажувал како вистински доказ за постоењето на други цивилизации.

Валент Тор
Храбриот Тор, вонземскиот посетител од планетата Венера. © Кредит на слика: ATS

На еден од состаноците, на д-р Стрејнџ му пришол вработен во Пентагон и му понудил лично да се сретне со Тор. Дали Валиант Тор навистина беше од Венера? Зошто дојде на Земјата?

Доаѓањето на храбриот Тор

Кој беше Валијант Тор - странецот во Пентагон? 1
Храбриот Тор, или Вал Тор, како што е исто така познат како, беше споменуван неколку пати, заедно со неговите наводни браќа и сестри кои се позначајни од Хауард Менгер случај со контакти од Хај Бриџ, Њу Џерси во доцните 1950-ти. Ова е еден од Фотографии направени од таа средба од August C. Roberts. Вал Тор во преден план, заедно со неговите браќа и сестри, Дон и Џил седнаа до него, според приказната. © Кредит на слика: Rense

Храбриот Тор пристигна на планетата Земја на 15 март 1957 година. Полицајците кои патролираа во областа беа првите кои го пронајдоа. Прво, тие виделе вонземјански брод кој полека слета на поле во близина на градот Александрија, Вирџинија. Потоа излезе висок човек. Застанал да чека да дојде полиција. Вонземјанинот побарал од органите на редот да договорат средба со американскиот претседател Двајт Ајзенхауер. Полицијата веднаш стапила во контакт со претпоставениот, кој барањето на непознатиот му го пренело на Пентагон.

Наскоро, агентите на службата за национална безбедност пристигнале на местото на слетувањето на вонземјанскиот брод. Го одведоа човекот во Пентагон. Тој се претстави како Валијант Тор. Тој ден вонземјанинот го исмејуваше целиот безбедносен систем на Пентагон. Тој лесно го заобиколи, користејќи само телекинеза. Тор користел телепатија за да комуницира со командантот на американската морнарица. Потоа беше претставен на секретарот за одбрана, Чарлс Вилсон.

Храбриот Тор во Пентагон

Валијант рече дека полетал до планетата Земја од Венера со бродот „Виктор-1“. Дома е член на „Советот-12“. Претставниците на другите светови често му се обраќаат за помош. Тоа им помага да се најдат решенија за нивните проблеми. Затоа, Тор понекогаш се испраќа во различни делови на Универзумот, но неговата главна задача е да го одржува редот на Млечниот Пат. Тој дојде на Земјата со цел да се справи со проблемот со зголемување на залихите на нуклеарно оружје, што во случај на војна може да доведе до катастрофа од универзални размери.

Персоналот на Пентагон на различни начини се обидел да дознае повеќе информации за вонземјаните цивилизации од Тор, но не можеле да ја постигнат својата цел. Тие се обиделе да му вбризгаат на Валијант специјална материја која требало да го извади на површина. Но, за време на инјектирањето, иглата се скрши. После тоа, Тор многу се налути. Тој рече дека ако некој друг реши да му пријде со вакви експерименти, многу ќе зажали. После тоа, вонземјанинот исчезнал.

Средба со претседателот

Тор му предаде на претседателот Ајзенхауер снимка од обраќањето на лидерите на Високиот совет. Тие им понудија на Земјаните пристап до нови технологии и помош во духовниот развој во замена за запирање на производството на нуклеарно оружје. Претседателот не можеше да ги убеди генералите задолжени за одбраната да престанат да развиваат ново оружје.

Тогаш шефот на државата му додели на Тор специјален ВИП статус за период од 3 години. За тоа време, тој можеше да се сретне и да комуницира со различни високи поединци за да спречи нуклеарна војна. Се верува дека и Валијант бил вклучен во неколку тајни проекти, од кои една беше изградбата на подземни воени бази, вклучително и Областа 51.

Карактеристики на странецот

Од лево кон десно. Жени и мажи до неа, беа оние кои му дадоа на Хауард Менгер, а неговата сопруга стана, осумте ракување. Човекот од левата страна е човекот за кој Хауард тврдеше дека е вселенски човек од планетата Венера.
Од лево кон десно. Жени и мажи до неа, беа оние кои му дадоа на Хауард Менгер, а неговата сопруга се крена, осумте ракување. Човекот од левата страна е човекот за кој Хауард тврдеше дека е вселенски човек од планетата Венера. © Кредит на слика: Rense

Според д-р Стрејнџ, Тор бил висок околу 180 см и тежина од околу 85 килограми. Кожата му беше исончана, а кафената коса благо свиткана. Очите му беа кафени. Немаше отпечатоци на прстите или на дланките на вонземјанинот. Тор немаше папок. Валијант рече дека има 490 години. Течно зборувал 100 јазици. Неговото ниво на коефициент на интелигенција беше 1200 поени, што е стотици пати повисоко од нивото на интелигенција на просечниот човек. Имаше способност да се појавува и да исчезне по своја волја.

Тор можел да ја раздели структурата на своето тело на молекуларно ниво и да го состави на друго место. Однадвор, вонземјанинот не се разликуваше многу од луѓето, освен што имаше шест прсти на рацете. Имал и огромно, но лесно срце, а наместо крв, бакар оксид.

Доказ за присуство на НЛО

Постоењето на вонземјански брод во облик на торус е потврдено со снимката прикажана во 1995 година од истражувачот на НЛО Фил Шнајдер. Тој дури тврдеше дека има лично сретна посетител од Венера кој работеше за американската влада. Шнајдер на своите предавања покажа фотографии од вонземјанинот за да изгледа поубедливо. Тој дури беше наречен „сведок на НЛО“. Но, всушност, многу малку луѓе веруваа во зборовите на Фил. Сликата што ја презентираше е датирана од 1943 година, а Пентагон дознал за Валијант Тор дури во 1957 година.

Ова е сликата што Фил Шнајдер ја претстави на која е прикажан хуманоиден вонземјанин со неговиот татко. © Кредит на слика: ATS
Ова е сликата што Фил Шнајдер ја претстави на која е прикажан хуманоиден вонземјанин со неговиот татко. © Кредит на слика: ATS

Дополнително, на неа беше прикажан белокос кој не личи на Тор од снимката што беше објавена во медиумите во 1958 година. Но Фил ја уверуваше својата публика дека добро ги познава многу тајни проекти на владата. Тој рече дека американските власти го потпишале „Договорот од Гренада“ со вонземјаните во 1954 година.

Фил исто така знаел дека владата има специјална направа што може да предизвика земјотрес, а тие вонземјани требаше да ја нападнат Земјата. Шнајдер тврдеше дека тој е еден од нив кој успеал да ја преживее престрелката со вонземјаните.

Една година по објавувањето на информацијата, научникот бил пронајден мртов во сопствениот стан. Официјалната причина за смртта е самоубиство. Но, според некои извори, на телото на Фил биле пронајдени траги од тортура. Пред смртта на научникот, 11 негови пријатели умреле под истите мистериозни околности. Затоа, многу истражувачи на НЛО се сигурни дека Шнајдер и неговите другари биле елиминирани од американските специјални служби бидејќи знаеле премногу и отворено зборувале за тоа.

Оставете Одговор

Вашата е-маил адреса нема да биде објавена Задолжителните полиња се означени со *

Претходен член
9,000-годишниот „Чедар човек“ дели иста ДНК со професорката по историја по англиски јазик! 2

9,000-годишниот „Чедар човек“ дели иста ДНК со професорката по историја по англиски јазик!

Следна член
Декласифицираниот документ на ФБИ сугерира дека „суштества од други димензии“ ја посетиле Земјата 3

Декласифицираниот документ на ФБИ сугерира дека „суштества од други димензии“ ја посетиле Земјата