Марс некогаш бил населен, тогаш што се случило со него?

Дали животот започна на Марс, а потоа отпатува на Земјата за да процвета? Пред неколку години, теоријата за која долго се расправаше позната како „панспермија“ доби нов живот, бидејќи двајца научници одделно предложија дека на раната Земја и недостасуваат некои хемикалии од суштинско значење за формирање живот, додека раниот Марс ги има. Значи, која е вистината зад животот на Марс?
Марс некогаш бил населен, тогаш што се случило со него? 1

По проучувањето на Марс со децении, научниците признаваат дека постои голема шанса ударот на астероид или комета да ја промени судбината на Црвената планета. Во споредба со Земјата, Марс е полн со ударни кратери, што не е изненадувачки со оглед на неповолната положба на Марс во нашиот сончев систем, веднаш до појасот на астероиди.

Lifeивот на Марс
Марс - црвената планета. Марсова површина и прашина во атмосферата. 3Д илустрација. © Кредит на слика: Питрис | Лиценцирано од Dreamstime Inc. (Фото акција за уредничка/комерцијална употреба)

Како резултат на тоа, Марс постојано трепери од астероиди, и за разлика од Земјата, на Марс му недостасува поголема месечина за да ја заштити од астероиди што доаѓаат.

Гледајќи наназад низ времето, знаеме дека големи вселенски карпи влијаеле на Земјата во минатото, а некои од тие влијанија можеби го смениле текот на историјата на нашата планета.

Марс некогаш бил населен, тогаш што се случило со него? 2
Сликата од мисијата на НАСА за радарска топографија на НАСА СТС-99 откри дел од прстенот на кратерот со дијаметар од 180 километри (110 милји). Бројните ценоти (удари) собрани околу коритото на кратерот сугерираат праисториски океански басен во депресијата оставена од ударот. © Кредит на слика: Заедничката Ризница

Ударниот кратер Чикскулуб, кој се наоѓа на полуостровот Јукатан во Мексико (види слика погоре), е еден од најдобрите примери за кои знаеме, а некои експерти веруваат дека тој бил примарната причина за истребување на диносаурусите.

Дали е изводливо нешто слично да се случи на Марс ако се случи нешто слично на Земјата? На Марс, откривме фасцинантен удар на кратер во областа Лиот, со дијаметар од околу 125 милји.

Марс некогаш бил населен, тогаш што се случило со него? 3
Лиот е голем прстен кратер во регионот Ваститас Бореалис на Марс, кој се наоѓа на 50.8 ° северна географска широчина и 330.7 ° западна географска должина во рамките на четириаголникот Исмениус Лакус. Има дијаметар од 236 километри. Неговото име се однесува на Бернард Лиот, француски астроном (1897–1952). © Кредит на слика: Заедничката Ризница

Големината на овој кратер на удар покажува колку е силен ударот и може да биде една од главните причини зошто Марс сега е „пустина“.

Влијанието на оваа комета би можело да направи хаос врз планетарниот систем на Марс. Тоа ќе беше апсолутно катастрофален настан во однос на глобалните климатски промени. Дали е изводливо Марс да има живот долго пред да ја загуби атмосферата?

Дури и цивилизациите што некогаш Марс го нарекуваа „дом“, сега се исчезнати. Ако е така, каде отидоа Марсовците? Дали успеаја да излезат живи? Дали успеале да побегнат пред катастрофата? Дали Марс е поврзан со Земјата на кој било начин? Ова се само неколку од многуте прашања на кои треба да се одговори.

Марс некогаш бил населен, тогаш што се случило со него? 4
Научно-фантастична позадина на вонземјанин планета, 3Д дигитално изведена илустрација. © Кредит на слика: Кобалт88 | Лиценцирано од Dreamstime Inc. (Фото акција за уредничка/комерцијална употреба)

Викинг I стигна до својата цел, Марс, на 20 јули 1976 година, по десетмесечно патување од Земјата. Фотографиите што Викинг I ги врати на Земјата беа спектакуларни, а некои од нив открија дека Марс не е толку различен од Земјата.

Некои области на Марс, како што е Долината на смртта, се слични на местата на Земјата. По извршувањето на разни тестови во потрага по живот на Марс, приказната за Викинг I станува повозбудлива. Викинг I врати контроверзни резултати.

Д -р Гил Левин создаде еден од тестовите на Викиншката сонда, што беше прилично „лесен“ тест. Тој објасни дека микроорганизмите, како тебе и мене и с else друго, дишат, а потоа издишуваат јаглерод диоксид.

НАСА собра мал примерок од почва на Марс и го стави во мал контејнер, кој беше испитуван една недела за знаци на „меурчиња“ во цевката, а потоа се случи нешто неочекувано по седум дена.

Според стандардите на НАСА, тестот за живот на Марс беше позитивен, бидејќи „меурчиња“ беа видени во контејнерот Викинг I. Другите тестови со различни критериуми беа негативни, додека еден тест беше позитивен доживотно.

НАСА избра да биде претпазлива во овој случај, изјавувајќи: „Нема потврда за живот на Марс“. Според некои научници, Марс порано имал атмосфера слична на онаа на Земјата, но била избришана пред 65 милиони години.

Додавајќи ја оваа теорија, во минатото се шпекулираше дека цивилизацијата што порано го населувала Марс можеби избегала на Земјата во потрага по сигурно засолниште. Значи, дали сега се квалификуваме како „марсовци“ што ги баравме?

Марс некогаш бил населен, тогаш што се случило со него? 5
Тест за нуклеарно оружје Замокот Браво на 1 март 1954 година. © Кредит на слика: Министерството за енергија на САД

Некои научници тврдат дека откриле силни докази за исчезнати цивилизации на Марс, и дека можеби откриле нуклеарен сигнал во атмосферата на Марс, кој одговара на Земјата по нуклеарниот тест.

Според научниците, доказите за Ксенон-129 може да се најдат во огромни количини на Марс, а единствениот познат процес што го прави Ксенон-129 е нуклеарна експлозија. Дали е ова само уште еден пример за тоа колку се слични Марс и Земјата? Или докажува дека Марс некогаш било многу поинакво место?

Оставете Одговор

Вашата е-маил адреса нема да биде објавена Задолжителните полиња се означени со *

Претходен член
Тајните на Тиванаку: Која е вистината зад лицата на „вонземјаните“ и еволуцијата? 6

Тајните на Тиванаку: Која е вистината зад лицата на „вонземјаните“ и еволуцијата?

Следна член
Кенсингтон Рунестон

Минесота Кенсингтон Рунестон: Античка викиншка тајна или лажен артефакт?