Се сеќавате на Долорес Бариос, жената од планетата Венера ??

Нејзините карактеристики наликуваа на описот на тврдените вонземјани кои дојдоа од Венера и шетаа меѓу нас.
Случајот со Долорес Бариос.
Случајот со Долорес Бариос. © uriубопитност

За време на конвенција за НЛО, седум години по Инцидент на несреќа на НЛО Розвел, истражувачите тврдат дека група вонземјани од Венера пристигнале да научат што знаеме за нив.

Случајот со Долорес Бариос.
Случајот со Долорес Бариос. © uriубопитност

Август 1954 година, НЛО конвенција за планината Паломар

Еден од најнезаборавните конвенции за НЛО на сите времиња се одржа помеѓу 7-ми и 8-ми август 1954 година. Настанот се одржа на врвот на планината Паломар, во САД, на надморска височина од повеќе од 1,800 метри.

НЛО конференција во Паломар, август 1954 година
Конвенција за НЛО во Паломар, август 1954 година © Куриозма

Оваа конвенција ја промовираа тројца од најпознатите „контакти“: Џорџ Адамски, Труман Бетурум и Даниел Фрај. На настанот присуствуваа повеќе од илјада луѓе, вклучувајќи новинари од целиот свет, агенти на ФБИ, сведоци на НЛО, како и многу љубопитни луѓе.

Секој од контактираните го сподели своето искуство. За возврат Адамски, „наставникот“ објасни дека Венерусите биле многу слични на луѓето. Толку многу што тие беа инфилтрирани во нашето општество и живееја во големите градови. Тој, исто така, презентираше слика со уметничка претстава на Венера.

Невообичаено присуство на чудни посетители

На крајот од првиот ден настана мешаница кога публиката забележа необично присуство на убава жена во друштво на двајца мажи. Еден од мажите носеше очила. Тројцата беа со светла кожа, а жената имаше руса коса, но, чудно, нејзините очи беа црни и интензивни. Имала прекумерна черепна формација и чудна трага од коски на челото.

Чудната жена во конференцијата за НЛО во Паломар во 1954 година
Чудната жена во 1954 година Паломар НЛО конвенција
Theената беше опишана со необични физички карактеристики, испакната структура на коските во средината на челото, продолжена до носната форма и длабоки црни очи со големи трепки.
Theената беше опишана со необични физички карактеристики, испакната структура на коските во средината на челото, продолжена до носната форма и длабоки црни очи со големи трепки.

Нивните карактеристики наликуваа на описот презентиран неколку часа претходно од говорникот Адамски, како тип на вонземјани што доаѓаат од Венера и шетаат меѓу нас. Гласот во толпата се ширеше дека тие се „Венецијанци“ маскирани.

Еден од учесниците ги праша: „Дали сте вие ​​или не сте Венераси? Theената, насмеана, мирно одговори: „Не“. Ттој потоа учествуваше во дијалог со жената:

- Зошто си тука?
- Затоа што сме заинтересирани за оваа тема.
- Дали верувате во летечки чинии?
- Да
- Дали е вистина она што го вели Адамски, дека потекнуваат од Венера?
- Да, тие доаѓаат од Венера.

Нејзиното име беше Долорес Бариос

Бразилскиот новинар по име ãоао Мартинс исто така беше присутен на конгресот и исто така ги интервјуираше. По истражувањето, Мартинс открила дека жената се вика Долорес Бариос, модна дизајнерка од Newујорк, а нејзините пријатели се Доналд Моранд и Бил Jackекмарт, двајцата музичари кои живеат на плажата Менхетен, Калифорнија, како што тврдеа додека потпишуваа книга за гости.

Доналд Моранд и Бил Jackекмарт, двајцата тврдеа дека се музичари кои живеат на плажата Менхетен, Калифорнија.
Доналд Моранд и Бил Jackекмарт, двајцата тврдеа дека се музичари кои живеат на плажата Менхетен, Калифорнија.

Мартинс праша дали може да ги фотографира, но тие одбија. Тие беа иритирани поради тоа што ги нарекуваат Венеријци. Според Мартинс, Долорес Бариос многу личела на сликата што ја покажал Адамски.

Следниот ден, на крајот од состанокот, Мартинс ја фотографираше Долорес користејќи блиц, изненадувајќи ја. Потоа ги фотографираше нејзините две пријатели во брзање. После тоа, тројката истрча во шумата. Набргу потоа, летечка чинија полета, но сведокот не можеше да сними фотографија.

Никој никогаш не излезе, тврдејќи дека ги познава или ги препознава чудните луѓе на фотографиите.

Но, дали е ова факт? Ајде да го провериме оригиналниот напис, главните ликови во овој голем инцидент со НЛО и, што е најважно, ерата кога се случил настанот.

Позадина на НЛО конвенцијата во Паломар

Фактите опишани овде се случија летото 1954 година, поточно помеѓу 7 август и 8 август.

Во Сан Диего, Калифорнија, опсерваторијата Паломар беше домаќин на овие први познати конвенции за НЛО, со основни физичари, астрономи, агенти на ФБИ, новинари, контакти, сведоци и iousубопитни луѓе. Како што рековме претходно, главниот настан беа панелите со тројцата контакти, Georgeорџ Адамски, Даниел Фрај, Труман Бетурум за нивните вонземски средби.

Презентација на Georgeорџ Адамски

Georgeорџ Адамски
Georgeорџ Адамски беше првиот, и најпознатиот, од неколкуте таканаречени НЛО контакти кои станаа познати во текот на 1950-тите години. Адамски се нарече себеси „филозоф, учител, студент и истражувач на чинии“.

Georgeорџ Адамски, американски државјанин со полско потекло, фотографираше и комуницираше со вонземски вонземјани. Тој тврди дека се сретнал со вонземјани слични на нордиските, кои ги нарекол „вселенски браќа“.

Овие вселенски браќа беа од Венера и ја слетаа својата летечка чинија во пустината Колорадо до 20 ноември 1952 година. Во неговиот контакт со Венецијанците, тој имаше можност да лета со нивниот занает.

Тие му дадоа загрижена порака за иднината на луѓето на Земјата. Употребата на нуклеарно оружје и војни може да го доведе животот на планетата во опасност.

За време на презентацијата на Адамски, тој ги објасни намерите и морфолошката структура на Венецијанците, исто како и луѓето, со разни помали аспекти.

Нивниот изглед беше речиси неоткриен и можеа да живеат незабележано меѓу нас. За да го илустрира, Адамски претстави слика на Венеранец, наречена Ортон.

Georgeорџ Адамски стои пред сликата на Геј Бетс, на која е претставен венецијанскиот вселенски пилот што го сретнал во пустината Мохаве, Калифорнија. © Библиотека со слики Мери Еванс/Еверет
Georgeорџ Адамски стои пред сликата на Геј Бетс на која е прикажан венецијанскиот вселенски пилот (Ортон) што го сретна во пустината Мохаве, Калифорнија. © Библиотека со слики Мери Еванс/Еверет

Сликата ја запрепасти публиката. Меѓу гледачите, триото со чуден изглед, Долорес Бариос и нејзините пријатели Доналд Моранд и Бил Jackекмарт го направија овој настан единствен и историски. Очигледно, бидејќи тие беа слични на оние што ги опиша контактирачот пред само неколку часа.

Објавено е во списанието „О Крузеиро“

„О Крузеиро“, во тоа време, беше најголемото списание во оптек низ Јужна Америка. Известувачот на списанието, Жоао Мартинс, го раскажа инцидентот во три изданија во текот на октомври 1954 година.

Од друга страна, Адамски не сакаше гласини. Мислеше дека тоа е народ кој се обидува да го дискредитира, прикажувајќи се себеси како Венеранци.

Критики зад тврдењата на Georgeорџ Адамски

Во текот на 1950 -тите, среде Студената војна, чувството беше можноста за нуклеарна војна. Стравот од Третата светска војна беше реален. Покрај тоа, во 1951 година, „Денот кога земјата мируваше“ дебитираше во кината. Приказната вклучува хуманоиден вонземјанин кој доаѓа на Земјата за да пренесе порака дека на човечката раса needs е потребна за да живее во мир или планетата ќе загине. Тоа беше слична порака доставена од Венераскиот ортон до Адамски. Според многумина, можно е Адамски да ја фантазирал целата работа во неговите тврдења.

Од друга страна, во текот на 1950 -тите и 60 -тите години, Адамски презентираше неколку фотографии од летечки чинии, но некои подоцна се покажаа како измами. Најзапаметената најверојатно вклучуваше хируршка ламба и дека потпорите за слетување беа светилки. На други фотографии, Адамски користел улично осветлување или врв на пилешко задушувач.

Озлогласената фотографија на Адамски, „пилешки задувувач“, за која тврдеше дека е НЛО, направена на 13 декември 1952. Меѓутоа, германскиот научник Волтер Јоханес Ридел рече дека оваа фотографија е лажирана со помош на хируршка ламба и дека потпорите за слетување се светилки на Generalенерал електрик.
Озлогласената фотографија на Адамски за „пилешкото потомство“, за која тврдеше дека е НЛО, направена на 13 декември 1952 година. Меѓутоа, германскиот научник Волтер Јоханес Ридел рече дека оваа фотографија е лажирана со помош на хируршка ламба и дека потпорите за слетување се светилки на Generalенерал електрик.

Еднаш, Georgeорџ Адамски објави дека ја добил поканата за тајна публика кај папата Јован XXIII и заработил „Златен медал на честа“ од неговата „Светост“. Во Рим, туристите можеа да го купат истиот медал со евтина пластична кутија.

Контроверзи зад ãоао Мартинс и медиумите

На 7 мај 1952 година, репортерот ãоао Мартинс и фотографот Ед Кефел беа во Квебра-Мар, во западната зона на Рио де Janeанеиро, за да ги опфатат паровите што бараа напуштена средба на плажа.

По неколкучасовно чекање за прилика да интервјуираат или да снимаат фотографии од романтични парови, тие тврдат дека виделе како пред нив се појавил сино-сив кружен летечки објект.

НЛО правеше еволуции на небото околу една минута, а Ед Кефел направи пет фотографии. Тие побрзаа во лабораторијата на време за да бидат објавени во „Diário da Noite“, сензационален таблоид. До утрото, народот можеше да го види на првата страница.

Следното утро, многу војници дојдоа да ги прегледаат фотографиите, вклучувајќи го и полковникот Jackек Верли Хјуз, кој веруваше дека сликите се автентични од американската амбасада.

Осум дена подоцна, списанието „О Крузеиро“ од истата група објавува дополнителни осум страници со фотографии од она што денес е познато како НЛО инцидент во Бара да Тихука.

Дали фотографиите од НЛО снимени во Бара да Тихука се измама?
Дали фотографиите од НЛО снимени во Бара да Тихука се измама?

Но, години подоцна, други членови од персоналот на списанието излегоа да потврдат дека тоа мора да е шега во канцеларијата.

Толпата побара објавување на „веста“ од доаѓањето на Ед Кефел и Мартинс во редакцијата. Работите излегоа од контрола. Тие фотографираа објект во студио со двојна експозиција.

Леао Гондим де Оливеира, директор на списанието, побара длабока анализа на негативностите кај Карлос де Мело Аболи, криминалистички експерт во Институтот за криминалистика во Гванабара.

Истрагата заклучи дека сенките на елементите на местото на настанот биле различни. На четвртата фотографија, сенката на околината се појавува од десно кон лево, а летечката чинија од лево кон десно.

Мислењето на Институтот за криминалистика на Гуанабара, сепак, никогаш не стана јавно. Директорот, исто така, одби да ја прифати понудата од Кодак, Рочестер, Соединетите Американски Држави, да ја анализира негативната автентичност. На крајот на краиштата, продажбата на списанието со тема „Летечки чинии“ беше висока.

Години подоцна, настанот во Паломар се прошири за три броја, вкупно на 19 страници. Ãоао Мартинс и Ед Кефел ја опфатија темата за НЛО во голем број написи за „О Крузеиро“.

Која беше Долорес Бариос?

Подобрени и обновени фотографии на Долорес Бариос. © MRU
Подобрени и обновени фотографии на Долорес Бариос. © MRU

Некои истражувачи потврдуваат дека Долорес Бариос била вистинска. Сепак, таа беше просечен човек, а не Венезијка, живееше добар живот, се омажи, создаде големо семејство и почина во 2008 година. Додека некои теоретичари на заговор тврдат дека таа била шпион од студената војна.

Друга група истражувачи на НЛО сè уште ја одржува можноста Долорес Бариос да биде маскиран вонземјанин. Според нив, името „Долорес Бариос“ припаѓало на почината жена. Вообичаена практика што ја користеше толпата и шпиони од студената војна беше да земат нов идентитет во тоа време.

Вистината? Вистината може да лежи во заклучената фиока на семејство кое сака само да го зачува споменот на нивните најблиски. Ви презентираме докази, а вие донесете заклучоци. Што мислиш?

Претходен член
Може ли оваа гробница на египетската кралица стара 4,600 години да биде доказ дека климатските промени го прекинале владеењето на фараоните? 1

Може ли оваа гробница на египетската кралица стара 4,600 години да биде доказ дека климатските промени го прекинале владеењето на фараоните?

Следна член
Тела на мочуриште

Телата на мочуриштето Виндовер, меѓу најчудните археолошки наоди досега откриени во Северна Америка