Јапонската девојка убиец Невада-Тан му го пресече грлото на својата соученичка

Јапонското девојче убиец Невада-Тан му го пресече грлото на својата соученичка 1

Јапонија има една од најниските стапки на криминал во светот. Многумина сметаат дека е една од најбезбедните земји во кои може да се живее. Извештаите споменуваат дека е можно да се видат луѓе кои ги оставаат вратите на своите домови отворени, деца кои одат сами на училиште без ризик да бидат киднапирани или дури ограбени, такви злосторства практично не постојат во Земјата на изгрејсонцето.

земјата на изгрејсонцето.
Земјата на изгрејсонцето. © PassionConnect

Но, тоа не значи дека варварскиот криминал не се случува од време на време. Во Јапонија, имаше некои злосторства што до јадро го шокираа јапонското и светското население. Еден таков пример е случајот Невада-Тан.

Потресната приказна за Невада-Тан

Невада-Тан е името што најчесто се користи за да се опише 11-годишната јапонска ученичка по име Нацуми Цуџи, која беше обвинета за убиство на нејзината соученичка Сатоми Митараи. Убиството се случи на 1 јуни 2004 година во основно училиште во Сасебо, Јапонија и вклучуваше исекување на грлото и рацете на Митараи со машина за сечење кутии.

невада-тен
Нацуми Цуџи ака Невада-тан. © ️ Знајте го вашиот мем

Нацуми Цуџи е родена на 21 ноември 1992 година, а на 11 -годишна возраст веќе беше прикажана во основното училиште Окубо во Сасебо, во префектурата Нагасаки благодарение на високите оценки и нејзиниот коефициент на интелигенција од 140.

Два неразделни пријатели стануваат горчливи еден кон друг

Нацуми имаше неразделна пријателка по име Сатоми Митараи, која имаше 12 години. Тие двајца беа пријатели неколку години и секогаш беа видени заедно, но судбината сакаше нивното пријателство да се претвори во омраза, поради расправија за популарноста.

Додека заврши пријателството на двете девојки, Нацуми веќе се вклучуваше во насилни јапонски филмови. Нејзиното омилено дело беше „Battle Royale“, филм кој се смета за културен, кој раскажува за неодржлива ситуација на насилство кај младите. Во долгата приказна, јапонската влада е принудена да испушти група студенти на остров, младите луѓе треба да се убиваат меѓусебно.

Не е сигурно познато колку измислените приказни влијаеле врз Нацуми, но девојчето с increasingly повеќе се дистанцирало од студиите и се повлекувало од студиите. Создадена е веб -страница исклучиво посветена на светот на теророт, екстремното насилство, насилни хентаи и жестоки права со осакатувања, крв и есхатологија. Сеќавајќи се дека имала само 11 години.

Убиство на Сатоми Митараи

невада-тен
Сатоми Митараи. © ️ Би -Би -Си

На 1 јуни 2004 година, Нацуми Цуџи ја одведе својата соученичка Сатоми Митараи во празна училница. Таа и ги врза очите со изговор дека сака да игра игра со неа. Со нејзиниот стар пријател со врзани очи, и без друг збор, Нацуми ладнокрвно го пресече грлото на Сатоми со нејзиниот секач на кутии.

Незадоволното, 11-годишното девојче сепак предизвикало уште неколку исеченици на рацете на жртвата. После тоа, со крвава облека и раце, се врати на час како ништо да не се случило. Нејзиниот наставник, гледајќи ја облеана во крв и со секачот на кутии во раката, го вклучи алармот. Наскоро застрашувачката вистина ќе се открие, оставајќи ги сите збунети.

невада-тен
Откако ја уби Сатоми, Нацуми се врати во училницата во крвава облека и со секачот на кутии (нејзиното оружје за убиство) во џебот. © ️ Lurkomorye.net

Биле повикани болничари, но кога пристигнале на местото, го нашле мртвото тело на Сатоми. Во меѓувреме, полицијата веќе го поседуваше младиот убиец, кој едноставно рече: „Направив нешто погрешно, нели? Жал ми е."

Исповед: Нацуми ја пренесе својата причина за убиството на нејзиниот некогаш најдобар пријател

Нацуми на крајот била одведена во полициска станица, каде што ја поминала ноќта. Во првите изјави, таа ја криеше причината зошто ја нападна Сатоми, но по некое време таа откри дека ја убила Сатоми Митараи поради коментарите што ги направила жртвата на интернет за нејзината тежина.

Девојка А

Малиот атентатор беше суден на 15 септември 2004 година и осуден на 9 години во реформатор на префектурата Точиги. Јапонската влада е многу дискретна во однос на приватноста на злосторствата извршени од малолетници, и им забрани на медиумите да го откријат името на девојчето во тоа време. Веста ја нарече „Девојка А.“ Меѓутоа, новинарката на Фуџи ТВ, намерно или безгрижно, го откри нејзиното вистинско име: Нацуми.

Невада-Тан

На фотографијата подолу, можете да ги видите Нацуми (убиецот) лево и Сатоми (жртва) десно, и двајцата идентификувани со црвена стрелка. На оваа фотографија, девојчето носеше сино дуксер на кое може да се идентификува зборот „НЕВАДА“ (од истоимениот универзитет во Рено) со бели букви. Оттаму потекнува прекарот Невада-Тан, што на јапонски значи нешто како „мала Невада“, алудирајќи на натписот на нејзината облека. На други места, исто така, ја знаат како Невада-Чан. (ЗАБЕЛЕШКА: оваа фотографија е направена неколку часа пред убиството и е последна фотографија на Сатоми жива).

невада-тен
Нацуми (девојката лево) тој ден носеше панталони и дуксер. Неколку часа пред злосторството, направена е групна фотографија на која веќе лево се гледа Нацуми (атентаторот). А на десната страна на фотографијата Сатоми (жртва) прави V за победа со прстите. ©️ Wikimedia Commons

11-годишниот атентатор завршува како мит. Многу поединци доаѓаат да го обожаваат малиот убиец во дуксерот во Невада на Интернет.

Меми од Невада-Тан

Малата фигура од Невада (во меми) почна да станува популарна на јапонските форуми како 2 канНа Подоцна, други анонимни форуми ќе започнат да зборуваат за оваа тема, и со тоа ќе создадат одличен феномен што вклучува неколку групи на Интернет.

Мем Невада-Тан
Мем од Невада-тен. © ️ Знајте го вашиот мем

Мемот на Невада-Тан на крајот ќе кружи низ целиот свет. Девојчето е подигнато на виртуелен статус на славна личност, станувајќи страшна икона за подеднакво болни тинејџери низ Интернет.

Оставете Одговор

Вашата е-маил адреса нема да биде објавена Задолжителните полиња се означени со *

Претходен член
Вистинската приказна зад овој легендарен меч од 12 век во Каменот на Сан Галгано 2

Вистинската приказна зад овој легендарен меч од 12 век во Каменот на Сан Галгано

Следна член
Може ли оваа гробница на египетската кралица стара 4,600 години да биде доказ дека климатските промени го прекинале владеењето на фараоните? 3

Може ли оваа гробница на египетската кралица стара 4,600 години да биде доказ дека климатските промени го прекинале владеењето на фараоните?