Гил Перез – мистериозниот маж наводно телепортиран од Манила во Мексико!

Гил Перез – мистериозниот маж наводно телепортиран од Манила во Мексико! 1

Гил Перез бил шпански војник на филипинската „Гардија Цивил“ кој неочекувано се појавил на плоштадот Мајор во Мексико Сити на 24 октомври 1593 година (речиси 9,000 наутички милји преку Пацификот од Манила). Тој бил облечен во униформа на гардата на Филипините Паласио Дел Гобернадор и изјавил дека нема поим како стигнал до Мексико.

Гил Перез – мистериозниот маж наводно телепортиран од Манила во Мексико! 2
Градоначалникот на Плаза, каде што војникот наводно се појавил во 1593 година, сликан во 1836 година. © Image Credit: Заедничката Ризница

Перез рече дека бил на стража во палатата на гувернерот во Манила само неколку секунди пред да пристигне во Мексико. Тој исто така изјавил дека (кога дознал дека повеќе не е на Филипините) не знаел каде е и како стигнал таму.

Според Перез, кинеските пирати ја убиле неговата екселенција, гувернерот на Филипините, Гомез Перез Дасмаријас, само неколку секунди пред да пристигне. Тој понатаму изјавил дека чувствувал вртоглавица по долги часови должност во Манила и се потпрел на ѕид, затворајќи ги очите; потоа по секунда ги отвори очите за да се најде на друго место.

Гил Перез
Гил Перез. © Кредит на слика: Јавен домен

Кога Перез прашал случаен минувач каде е, тој бил информиран дека е во Мексико Сити Плаза Мајор (сега познат како Зокало). Кога му било кажано дека сега е во Мексико Сити, Перез на почетокот одбил да го прифати, тврдејќи дека ги добил неговите упатства во Манила утрото на 23 октомври и дека затоа е невозможно да биде во Мексико Сити вечерта на 24 октомври.

Стражарите во Нова Шпанија брзо сфатија за Перез поради неговите тврдења и неговата необична облека во Манила. Тој беше однесен пред властите, особено пред вицекралот на Нова Шпанија, Луис де Веласко, во чија резиденција беше одведен.

Властите го затворија Перез како бегалец и поради шансата дека работи за сатаната. Војникот бил испрашуван од Светиот трибунал на инквизицијата, но се што можел да каже во своја одбрана е дека отпатувал од Манила до Мексико. „За помалку време отколку што е потребно на петел да запее“.

Перез, посветен и одликуван војник, зеде сè строго и работеше со властите. На крајот беше откриено дека тој е посветен христијанин и поради неговото примерно однесување не беше обвинет за никакво кривично дело. Сепак, властите не беа сигурни што да прават со необичното сценарио и го држеа во затвор додека не донесат цврст заклучок.

Гил Перез – мистериозниот маж наводно телепортиран од Манила во Мексико! 3
Трасата на Манила Галеон. © Кредит на слика: Amuraworld

Два месеци подоцна, вестите од Филипините пристигнаа преку Манила Галеон, кои го потврдуваат фактот дека Дасмаријас буквално бил отсечен со секира на 23 октомври во бунт на кинеските веслачи, како и други детали од неверојатната сметка на чудниот војник. Сведоците потврдија дека Гил Перез бил на должност во Манила пред да пристигне во Мексико.

Понатаму, еден од патниците на бродот го препознал Перез и тврдел дека го видел на Филипините на 23 октомври. Гил Перез потоа се вратил на Филипините и продолжил со својата претходна работа како чувар на палатата, водејќи навидум рутинско постоење.

Неколку автори предложиле натприродни толкувања за наративот. Киднапирањето од вонземјани беше предложено од Морис К. Џесуп и Бринли Ле Поер Тренч, 8-ми Ерл од Кланкарти, додека теоријата за телепортација беше предложена од Колин Вилсон и Гери Блеквуд.

Без оглед на научните студии за телепортацијата, приказот на Гил Перез е прилично застрашувачки, особено затоа што тој немал контрола врз неговиот премин од една локација на друга. Без разлика дали приказната е вистинита или не, таа е секогаш фасцинантна приказна која останала непроменета стотици години.

Оставете Одговор

Вашата е-маил адреса нема да биде објавена Задолжителните полиња се означени со *

Претходен член
Нацистичка монета

Доказ за паралелниот универзум? Нацистичката монета од 2039 година во Мексико предизвикува бизарни теории

Следна член
Папирус Тули: Дали античките Египќани наидоа на огромно НЛО?

Антички египетски папирус опишал огромна средба со НЛО!