Никој не знае зошто античката мумија на Лејди Даи од Кина е толку добро сочувана!

Никој не знае зошто античката мумија на Лејди Даи од Кина е толку добро сочувана! 1

Кинеска жена од Династија Хан е зачувана повеќе од 2,100 години и го збуни интелектуалниот свет. Наречена „Лејди Даи“, таа се смета за најубаво зачувана мумија досега откриена.

Труп на Лејди Даи, Ксин huуи
Слајдшоу: Гробот и зачуваното тело на Лејди Даи

Нејзината кожа е мека, рацете и нозете може да се свиткаат, нејзините внатрешни органи се недопрени, а таа с still уште има свој течен Крв од типот А, средена коса и трепки.

Гробот на Лејди Даи - случајно откритие

Во 1971 година, некои градежни работници почнаа да копаат по падините на еден рид именуван Mawangdui, во близина на градот Чангша, Хунан, Кина. Тие градеа пространа засолниште за воздушни напади за блиската болница, во тој процес, тие копаа длабоко во ридот.

Пред 1971 година, ридот Мавангдуи никогаш не се сметал за место од археолошки интерес. Сепак, ова се смени кога работниците налетаа на она што изгледаше како гробница скриено под многу слоеви земја и камен.

Изградбата на засолништето за воздушни напади беше откажана и, неколку месеци по случајното откривање на работниците, група меѓународни археолози започнаа да го ископуваат местото.

Гробницата беше толку масивна што процесот на ископување траеше речиси една година, а на археолозите им беше потребна помош од дури 1,500 доброволци, претежно локални средношколци.

Нивната макотрпна работа се исплатеше затоа што ја открија величествената древна гробница Ли Чанг, Маркизот на Даи, кој управуваше со провинцијата пред околу 2,200 години, за време на владеењето на династијата Хан.

Дама на даи
Ковчегот на Ксин huуи, Дамата на Даи. © Фликр

Гробницата содржеше повеќе од илјада скапоцени ретки артефакти, вклучувајќи златни и сребрени фигурини на музичари, ожалостени и животни, сложено изработени предмети за домаќинството, прецизно дизајниран накит и цела колекција облека изработена од фина стара свила.

Како и да е, најважно од с беше откривањето на мумијата на Ксин huуи, сопругата на Ли Чанг и маркизата на Даи. Мумијата, која сега е нашироко позната како Лејди Даи, Дива мумија и Кинеската заспана убавица, беше пронајдена завиткана во многу слоеви свила и запечатена во четири сложени ковчези затворени еден во друг.

Најоддалечениот ковчег беше обоен со црна боја за да ја симболизира смртта и пренесувањето на починатиот во темнината на подземјето. Исто така, беше украсено со пердуви од разни птици, бидејќи древните Кинези веруваа дека душите на мртвите треба да растат пердуви и крилја пред да можат да станат бесмртни во задгробниот живот.

Мистеријата зад мумијата на Лејди Даи

Дамата на Даи, позната и како Ксин huуи, живеела за време на династијата Хан, која владеела од 206 пр.н.е. до 220 н.е. во Кина, и била сопруга на Маркизот на Даи. По нејзината смрт, Ксин huуи беше погребана на оддалечена локација внатре во ридот Мавангдуи.

Ксин huуи, Дамата Даи
Реконструкција на Ксин huуи, Дамата Даи

Според обдукцијата, Ксин huуи имала прекумерна тежина, страдала од болки во грбот, висок крвен притисок, затнати артерии, заболување на црниот дроб, жолчни камења, дијабетес, и имаше сериозно оштетено срце поради кое таа почина од срцев удар на 50 -годишна возраст. Тоа ги наведе научниците да веруваат дека таа е најстариот познат случај на срцеви заболувања. Ксин huуи живееше луксузно и затоа го доби прекарот „Мумијата Дива“.

Неверојатно, форензичките археолози заклучија дека последниот оброк на Ксин huуи бил порција дињи. Во нејзиниот гроб, кој беше закопан 40 метри под земја, таа имаше гардероба со 100 свилени облеки, 182 парчиња скап лак, шминка и тоалети. Таа, исто така, имала 162 врежани дрвени фигурини што претставуваат слуги во нејзиниот гроб.

Според записите, телото на Ксин huуи било обвиткано во 20 слоја свила, потопено во благо кисела непозната течност што спречила бактерии да растат и да се запечатат во четири ковчези. Овој свод на ковчези потоа беше спакуван со 5 тони јаглен и запечатен со глина.

Лејди Даи Ксин huуи
Гробница бр. 1, каде беше пронајдено телото на Ксин huуи © Фликр

Археолозите откриле и траги од жива во нејзиниот ковчег, што укажува дека токсичниот метал можеби бил користен како антибактериско средство. Гробот е направен водонепропустлив и херметички за бактериите да не можат да напредуваат - но останува научна мистерија како телото е добро сочувано.

Има многу неодговорени прашања, и покрај тоа што Египќаните беа најпознати по своите мумии, Кинезите беа веројатно најуспешни во тоа.

Античкиот кинески метод на зачувување не бил толку инвазивен како оној на Египќаните, кои отстраниле многу внатрешни органи од нивните мртви за посебно зачувување. Засега, неверојатното зачувување на Ксин huуи останува мистерија.

Завршни зборови

Не може да се сомнева дека Лејди Даи живеела бурен живот и никој не знае многу за нејзиниот личен живот поради „тајноста“ во кинеските култури. Починала додека јадела диња, но во тоа време, најверојатно не била свесна дека нејзината смрт е близу и дека curубопитните научници ќе го испитаат нејзиниот стомак 2,000 години во иднина.

На крајот на краиштата, тие с still уште се зачудени како може телото од таква временска рамка да биде толку убаво зачувано. Денес, мумијата на Лејди Даи и повеќето артефакти пронајдени од нејзиниот гроб може да се видат на Провинциски музеј Хунан.

Мумијата на Лејди Даи:

Оставете Одговор

Вашата е-маил адреса нема да биде објавена Задолжителните полиња се означени со *

Претходен член
Вероника Сејдер – жената со суперчовечки вид на очи 2

Вероника Сејдер - жената со супер-човечки вид на очи

Следна член
Виолетова essесоп Мис Непотонлива

„Госпоѓица непотонувачка“ Виолет Џесоп – преживеаната од бродоломот Титаник, Олимпијадата и Британскиот брод