„Госпоѓица непотоната“ Виолет Џесоп - преживеан од бродоломот Титаник, Олимпијадата и Британскиот брод

Виолетова essесоп Мис Непотонлива

Виолетова Констанца essесоп беше стјуардеса и медицинска сестра на океанот во почетокот на 19 век, која е позната по тоа што ги преживеа катастрофалните тонења на бродот РМС Титаник и нејзиниот сестрински брод, ХМХС Британик, во 1912 и 1916 година, соодветно.

Виолетова essесоп Мис Непотонлива
© Wikimedia Commons

Покрај тоа, таа била на бродот Олимпик РМС, најстарата од трите сестрински бродови, кога се судрил со британски воен брод во 1911 година.

Раниот живот на Виолетова essесоп:

Виолетова essесоп е родена на 2 октомври 1887 година, во Баха Бланка, Аргентина. Таа беше најстарата ќерка на ирските имигранти, Вилијам и Кетрин essесоп. Виолет помина голем дел од детството грижејќи се за своите помлади браќа и сестри. Таа многу се разболела како дете со, како што се претпоставува, туберкулоза, која ја преживеала и покрај предвидувањата на лекарите дека нејзината болест ќе биде фатална.

Виолетова essесоп Мис Непотонлива
Виолетова essесоп, Преживеан Титаник

На 16 -годишна возраст, таткото на Виолет починал поради компликации од операцијата и нејзиното семејство се преселило во Англија, каде што посетувала манастирско училиште и се грижела за својата најмлада сестра, додека нејзината мајка отсуствувала на море работејќи како стјуардеса.

Кога нејзината мајка се разболела, Виолет го напуштила училиштето и, по стапките на нејзината мајка, се пријавила да биде стјуардеса. Essесоп мораше да се облече за да се направи помалку привлечна за да биде вработена. На 21 година, нејзината прва позиција стјуардеса беше во Кралската пошта на бродот на Ориноко во 1908 година.

Виолетова essесоп, жената што не потонува:

Во својата животна кариера, Виолет essесоп преживеа чудесно голем број историски несреќи со бродови. Секој настан ја правеше популарна с and повеќе.

Олимписки РМС:

Во 1910 година, essесоп започна да работи како стјуардеса за бродот „Бела Starвезда“, РМС Олимпик. Олимпик беше луксузен брод што беше најголемиот цивилен брод во тоа време.

„Госпоѓица непотоплива“ Виолет Џесоп – преживеан од бродовите Титаник, Олимписките и Британските потонати 1
RMS Olympic © Фликр

Виолет essесоп беше на бродот на 20 септември 1911 година, кога Олимпик замина од Саутемптон и се судри со британскиот воен брод, ХМС Хоук. Нема жртви и покрај штетата, бродот успеа да се врати во пристаништето без да потоне. Essесоп избра да не разговара за овој судир во своите мемоари.

RMS Титаник:

После тоа, Виолет се качила на РМС Титаник како стјуардеса на 10 април 1912 година, на 24 -годишна возраст. Четири дена подоцна, на 14 -ти април, Титаник удрил во санта мраз во Северниот Атлантски Океан, каде што потонал два часа по судирот, правејќи незаборавна историја.

Виолетова essесоп Титаник Преживеан
RMS Titanic заминува од Саутемптон на 10 април 1912 година.

Виолетова essесоп во своите мемоари опиша како била наредена на палуба, затоа што требало да функционира како пример за тоа како да се однесуваат за оние што не зборуваат англиски јазик и кои не можат да ги следат упатствата што им се дадени. Гледаше како екипажот ги товари чамците за спасување.

Подоцна била наредена во чамец за спасување-16, и додека чамецот се спуштал, еден од полицајците на „Титаник“ и дал бебе да го чува. Следното утро, Виолет и останатите преживеани беа спасени од РМС Карпатија.

Според Виолет, додека летала на Карпатија, една жена, најверојатно мајката на бебето, го фатила бебето што го држела и избегала без да каже збор.

HMHS Britannic:

За време на Првата светска војна, Виолет служеше како стјуардеса за британскиот Црвен крст. Утрото на 21 ноември 1916 година, таа била на бродот „ХМХС британик“, брод на „Бела Starвезда“, кој бил претворен во болнички брод, кога потонал во Егејското Море поради необјаснета експлозија.

„Госпоѓица непотоплива“ Виолет Џесоп – преживеан од бродовите Титаник, Олимписките и Британските потонати 2
Британик беше повторно наместен како лебдечка болница за услуга за време на Првата светска војна.

Британецот потона во рок од 57 минути, при што загинаа 30 луѓе. Британските власти претпоставуваа дека бродот или бил погоден од торпедо или бил погоден од мина поставена од германските сили.

Дури се појавија теории на заговор, кои сугерираат дека Британците биле одговорни за потонувањето на сопствениот брод. Сепак, истражувачите не се во можност да извлечат заклучок за причината за овој трагичен инцидент.

Додека Британика тонеше, Виолет essесоп и другите патници беа речиси убиени од пропелерите на бродот што цицаа чамци за спасување под коската. Виолет мораше да скокне од својот чамец за спасување и доби трауматска повреда на главата, но преживеа и покрај тешките повреди.

„Знаев дека ако сакам да го продолжам мојот морски живот, ќе морам веднаш да се вратам. Во спротивно, ќе ги загубам нервите “. Io Виолетова essесоп, преживеан Титаник

Виолетова essесоп станува народен херој затоа што го преживеа потонувањето на RMS Titanic, HMHS Britannic и RMS Olympic. Нејзиното веројатно преживување на сите три инциденти го доби прекарот „Госпоѓица Непотонувачка“.

Смртта на Виолетова essесоп:

По британскиот настан, Виолет се врати на работа за Вајт Стар Лијн во 1920 година. Во доцните триесетти години од животот, таа имаше краток брак, а во 1950 година се повлече од морето и купи викендица во Велики Ешфилд, во Сафолк во Велика Британија.

На 5 мај 1971 година, Виолет essесоп починала од конгестивна срцева слабост на 83-годишна возраст. Погребана е во блиското село Хартест, покрај нејзината сестра и зет, Ајлин и Хуберт Михан.

Мемоарите на Виолетова essесоп, "Преживеан Титаник" беа објавени во 1997 година. Таа беше застапена во популарната култура во филмскиот блокбастер Титаник и сценската игра Ајсберг, веднаш напред!: Трагедијата на Титаник.

Оставете Одговор

Вашата е-маил адреса нема да биде објавена Задолжителните полиња се означени со *

Претходен член
Никој не знае зошто античката мумија на Лејди Даи од Кина е толку добро сочувана! 3

Никој не знае зошто античката мумија на Лејди Даи од Кина е толку добро сочувана!

Следна член
Маре Човекот

Мистериозниот човек Мари од Австралија: Најголемиот геоглиф на светот може да се види од вселената