Исчезнувањето на 10-годишниот Демијан Мекензи

Демијан Мекензи

Во неговиот популарен „Недостасува 411“ серија книги за чудни исчезнувања, еден од чудните случаи опфатен од истражител и поранешен полицаец Дејвид Паулидес се фокусира на 10-годишното момче по име Демијан Мекензи, кое необјасниво исчезна од Австралија во чудни околности уште во 1974 година без трага.

Демијан Мекензи
Демијан Мекензи, 10, исчезна на водопадите Стивенсон, во близина на Мерисвил на планинските масиви на Викторија, на 4 септември 1974 година © семејството Мекензи

Во септември истата година, Мекензи и група од уште четириесет тинејџери беа на младински камп на планините на австралиската држава Викторија, во близина на водопадите Викторија и реката Ахерон во Тагерти. Самиот камп го водеше „Млада лига во Австралија“, и требаше да биде едноставна 5-дневна турнеја за време на која учениците ќе одат на трекинг и ќе учествуваат во разни активности на отворено, ништо премногу опасно. Кампот беше под надзор и никогаш порано немало проблеми или инциденти, но тоа драстично ќе се промени.

На 4 септември 1974 година, групата отиде на пат до водопадите Стивенсон во Мерисвил, Викторија, што вклучуваше пешачење по патеката од планината до водопадите. Зголемувањето беше напорно, но групата беше под надзор и сите беа во визуелен опсег од другите. Се вели дека Демијан во еден момент се поместил пред другите, накратко исчезнал од видот, но кога забавата се свртела на свиокот, го немало никаде.

Демијан Мекензи
Демијан Мекензи на слика направена непосредно пред да исчезне. © СТАНДАРДОТ ЗА ВОЗРА / ВАРНАМБУЛ

Надзорот не можеше да го лоцира момчето преку пребарување на местото, обраќањето до него остана без одговор; се чинеше дека штотуку се оддалечил од планетата. Кога властите беа известени, една од најголемите операции за пребарување во историјата на Австралија беше започната за негово пронаоѓање, во која беа вклучени над 300 луѓе од различни агенции, вклучувајќи ја полицијата, тимот за пребарување и спасување, Одделот за пребарување и спасување на Федерацијата на викторијански клубови за одење, Комисијата за шумарство на Викторија, Црвениот крст и бројни локални волонтери, како и употреба на авиони и кучиња за следење за да се пробие забраната дивина. Потрагата траеше повеќе од една недела и конечно беше прекината поради лошите временски услови без да се најде ниту еден знак за Демијан Мекензи, неговата судбина непозната.

Davidе има некои чудни особености, според Дејвид Паулидес за време на потрагата. Како прво, тој тврди дека кучињата што ги пратат не можат да го земат мирисот на момчето. Не беше дека тие зедоа патека, а потоа ја загубија; поточно, кучињата воопшто не можеа да добијат читања за мирис за момчето, кружејќи наоколу во круг, несигурни што треба да бараат. Според Паулидес, друг необичен навестување е дека трагите на момчето биле откриени дека воделе точно од едната страна на водопадот, а потоа само застанале како да испарил таму на самото место. Ова е необичен поим, иако не е јасно колку е реално, како што изјави еден специјалист за истрага за случајот по име Валентин Смит:

„Открив дека имало неколку извештаи за отпечатоци од стапала кај деца, кои биле откриени на значително растојание од местото каде што последен пат бил виден Демиен. Сепак, сите овие пораки се контрадикторни и не прават ништо. Ги прочитав и забелешките на истражителот Дејвид Полидс. Тој пишува дека стапките на момчето одеднаш се појавуваат на друго место и одеднаш имаат чудни траги ... “

Cубопитноста постојано расте. Без разлика дали чудесните стапалки што исчезнуваат се украсување или не, останува фактот дека ниту Демијан, ниту знаци за него никогаш не биле пронајдени, што доведе до мноштво идеи за тоа што му се случило. Една можност е дека тој едноставно се изгубил во грмушка. Областа каде што планинареа беше окарактеризирана како ридско и густо пошумено, со тешка четка и зеленило што беше практично непроодно во неколку области. Дури и персоналот за пребарување и спасување призна дека момчето можело да биде на само неколку метри и можеби не го забележале. Ако бил паднат во несвест при пад, умрел од хипотермија на студените температури, или на друг начин бил хендикепиран и не можел да се јави, можно е операцијата да го пропушти.

Проблемот е во тоа што тој беше надвор од очите само неколку моменти, па како можеше да отиде толку далеку од групата, и зошто немаше да одговори на неговото име веднаш откако исчезна?

Демијан Мекензи
Училишна фотографија на Демијан Мекензи со неговите соученици © Вик полиција

Друга теорија е дека тој насилно паднал по стрмна падина и паднал во соседната река Стивенсон, каде што се измил и се удавил, иако пребарувачите темелно ја пребарале релативно плитката и бавно движење на реката и биле многу сигурни дека не бил таму На Дали тие, од друга страна, може да го занемарат?

Исто така, постои потенцијал дека тој паднал од минско вратило, бидејќи областа првично била користена за проверка на злато, и додека сите познати шахти на рудникот веќе долго време се блокирани за да се спречи тоа да се случи, можеби има уште многу што се изгубени и заборавено. Позастрашувачка е дури и можноста Дамјан да биде киднапиран, но сведоците тврдат дека немало знаци за некој необичен во близина, а топографијата би му отежнала на киднаперот да го грабне момчето и потоа ефективно да го премести, со единствена лесна начин да го направите тоа ако сте по таа трага.

Дејвид Паулидес, Демијан Мекензи
Дејвид Паулидес е поранешен полицаец, кој сега е истражувач и писател познат првенствено по своите книги што се објавуваат самостојно © Дејвид Паулидес / Твитер

На крајот, не знаеме што се случи со Демиен Мекензи. Останавме да се прашуваме како може да биде надвор од очите за неколку моменти, а потоа да исчезне од лицето на земјата. Останавме со изјавите на Паулидес дека имало патеки што исчезнале буквално среде возење и дека кучињата -трагачи биле целосно збунети, но нејасно е колку е ова проверливо. Дали ова момче беше изгубено, киднапирано, убиено од диви животни, или можеби жртва на непознати сили? Каква и да била ситуацијата, момчето никогаш не било откриено, а неговиот случај останува нерешен до ден -денес.

Оставете Одговор

Вашата е-маил адреса нема да биде објавена Задолжителните полиња се означени со *

Претходен член
Никола Тесла и пирамиди

Зошто Никола Тесла бил опседнат со египетските пирамиди?

Следна член
Големата пирамида во Гиза: Каде се сите архитектонски документи? 1

Големата пирамида во Гиза: Каде се сите архитектонски документи?