Исчезнување на Брендон Свонсон: Како се изгуби 19-годишникот во темнината на ноќта?

Брендон Свонсон

Претпоставете дека сте завршиле уште една година колеџ. Уште едно лето сте ослободени од училиште и на чекор до реалниот свет засекогаш. Се среќавате со колеги студенти за да прославите и конечно да го започнете патувањето дома. Освен што никогаш не се враќаш дома.

Ова се случи во мај 2008 година кога 19-годишниот Брендон Свонсон беше на пат кон дома, откако славеше со пријателите по завршувањето на пролетниот семестар.

Исчезнувањето на Брендон Свонсон

Брендон Свонсон
Сликата на Брендон Свонсон широко распространета по неговото исчезнување © MRU

На 14 мај 2008 година, Брендон Свонсон замина дома на полноќ, кратко откако заврши прославата. Беше околу 2 часот по полноќ кога ги повика своите родители на мобилниот телефон, кажувајќи им дека го избркал својот Chevy Lumina од патот и во ров во близина на градот Линд, Минесота. За среќа, не беше повреден и ги замоли родителите да го земат.

Анет и Брајан Свонсон излегуваат навечер да го најдат својот син, продолжувајќи да разговараат со него по телефон за да ја одредат неговата точна локација. Тие ги запалија своите фарови за да му дадат знак на Брендон кога стигнаа на локацијата што ја опиша, но Брендон не ги забележа светлата и одговори со трепкање на своите откако се врати во својот автомобил, што неговите родители исто така не го видоа.

Стана јасно дека двете забави не биле на иста локација, и така Брендон рече дека го напуштил своето возило и им рекол на своите родители дека ќе оди кон, она што според него се светлата на градот Линд. Му рекол на татко му да се сретне со него на паркингот во локалниот бар и да го чека таму, сеуште на линија со неговиот син.

Брендон Свонсон
Недостасува постер на Брендон Свансон © ФБИ

Околу 2:30 часот, околу 47 минути по повикот, прекинувајќи го нивниот обичен разговор, Брендон одеднаш извика „О гомна!“На Мислејќи дека Брендон сигурно го испуштил телефонот, неговите родители почнале да викаат по неговото име за да го најде телефонот, но врската била изгубена. Се обидоа да се јават, надевајќи се дека Брендон ќе ја види светлината од мобилниот телефон во темнина за да го лоцира, но тој никогаш не одговори. Оттогаш Брендон не е виден ниту слушнат.

Потрага по Брендон Свонсон

Следното утро, полицијата била известена и започнала одложената потрага по Брендон Свонсон, помогната од хеликоптери, доброволци и кучиња. Канцеларијата на шерифите ги добива записите за мобилни телефони на Брендон и откри дека тој се јавувал од околината на Таунтон, 25 милји од Линде. Пребарувајќи ја областа, го пронајдоа автомобилот на Брендон во ровот од патот со чакал долж линијата на округот Линколн. Чудно, во област каде што не беа видливи светла. Во областа околу автомобилот, немаше траги за да се каже во која насока почна да оди Брендон.

Брендон Свонсон
Во близина на Таунтон, Минесота, се прикажуваат градови важни за потрагата по Брендон Свонсон во мај 2008 година и последователно © Wikimedia Commons

Тим крвопролевачи пронашле патека од 3 милји која ги следела патиштата на терен до напуштена фарма, потоа по должината на реката ellowолта медицина до точка каде што изгледало како патеката да влегла во потокот, поради што многумина поверувале дека тој се сопнал во неа и се удавил На Неговиот татко се присети на Брендон споменувајќи ги оградите и слушајќи вода во близина, па чамци беа распоредени во потрага по неговото тело во теорија дека тој се удавил.

Брендон Свонсон
Барајте фотографија од викендот на 8 јуни 2008 година © блогот „Потрага по Брендон Свонсон“

Кучињата, исто така, го собраа неговиот мирис од другата страна на реката по патека од чакал што водеше до напуштената фарма, иако брзо го загубија. Дополнително, неговото тело, облека или имот не беа пронајдени во реката. Исто така, Брендон рачно мораше да го прекине повикот и телефонот на Брендон с still уште може да прима повици, што значи дека е во работна состојба и најверојатно не е потопен под вода.

Брендон Свонсон
Пребарувачите работат на област западно од Таунтон долж автопатот 68 и на север, 21-22 јуни 2008 година. © блогот „Потрага по Брендон Свонсон“

Бидејќи се чинеше дека не се удави, што се случи тогаш? Дарин Е. Делцер, доброволен пожарникар кој се вклучи во истрагата, има веродостојно објаснување. Откри детали што медиумите никогаш не ги објавија откако го прегледаа Извештајот за сомнителни активности (САР). Прво и основно, Брендон беше легално слеп во едното око и бараше употреба на очила. Неговите очила, сепак, беа оставени во неговиот автомобил.

Сега, зарем не би ги понел очилата со себе ако си слеп со едно око, одејќи мртва ноќ преку непозната територија? Нема логична смисла, освен ако не бил пијан од забавата. Уште почудно, и неговите пријатели кои последен пат го видоа на забавата и неговите родители пријавија дека изгледа нормално и не е во алкохолизирана состојба.

Друга информација вклучена во извештајот на САР беше дека непосредно пред да заврши повикот, Брендон му пријавил на својот татко дека преминува полиња и огради и извикал „Ниту една друга ограда“ пред да го кажеш „О, срање“. За ова кратко време, неговиот татко го слушна како се качува на оградата, а потоа како звучи како се лизга по карпи.

Брендон Свонсон
Брендон Свонсон со неговата сестра Jamемин © семејството Свансон

Со текот на годините, беа спроведени многу обемни пребарувања за Брендон Свонсон, но ниту тој, ниту неговиот мобилен телефон никогаш не беа пронајдени. Што мислите, што му се случи? Дали паднал во реката и се удавил? Или тој намерно исчезна? Или бил киднапиран во темница ??

Оставете Одговор

Вашата е-маил адреса нема да биде објавена Задолжителните полиња се означени со *

Претходен член
Приказни за два најозлогласени проколнати накит 1

Приказни за два најозлогласени проколнати накит

Следна член
Никола Тесла и пирамиди

Зошто Никола Тесла бил опседнат со египетските пирамиди?