Еве како Jeanан Хилијар замрзна цврсто и се одмрзна назад во живот!

Jeanан Хилијард

Џин Хилиард, чудото од Ленгби, Минесота, се замрзна, одмрзна и се разбуди!

jean-hilliard-смрзнати-фотографии
Оваа слика, означувајќи ја замрзнатата состојба на Jeanан Хилијар, е преземена од документарец за приказната на Jeanан Хилијард.

Кој беше Жан Хилијард?

Jeanан Хилијард беше 19-годишен тинејџер од Ленгби, Минесота, кој го преживеа тешкото 6-часовно замрзнување на -30 ° C (-22 ° F). Отпрвин оваа приказна звучи неверојатно, но навистина се случи во руралната северозападна Минесота, САД.

Еве како Жан Хилијард замрзна цврсто во мразот повеќе од шест часа

На мрачниот полноќ на 20 декември 1980 година, кога Jeanан се возела дома од градот, откако поминала неколку часа со некои од нејзините пријатели, се соочила со несреќа што резултирала со дефект на автомобилот поради температурата под нулата. На крајот, таа доцнеше, па отиде по кратенка по ледениот чакал пат јужно од Ленгби, а тоа беше Форд ЛТД на нејзиниот татко со погон на задните тркала и немаше сопирачки против заклучување. Затоа, се лизна во ровот.

Jeanан го познаваше момчето по име Воли Нелсон по патот, кое беше нејзино момче, најдобриот пријател на Пол во тоа време. Така, таа почнала да оди за неговата куќа, која била оддалечена околу два километри. Таа ноќ беше 20 подолу, а таа носеше каубојски чизми. Во исто време, таа стана целосно збунета и фрустрирана кога ја дозна куќата на нејзиниот пријател. Меѓутоа, по две милји пешачење, околу 1 часот по полноќ, таа конечно ја виде куќата на нејзиниот пријател низ дрвјата. Потоа, с went стана црно! “, Рече таа.

Подоцна, луѓето и рекле дека стигнала до дворот на нејзината пријателка, се сопнала и се запишала по нејзините раце и колена до вратата на нејзината пријателка. Но, нејзиното тело станало толку залудно во студеното време, што се срушила 15 метри пред неговата врата.

Потоа, следното утро околу 7 часот наутро, кога температурата веќе се спуштила до -30 ° C (−22 ° F), Нелсон ја нашол својата „замрзната цврста материја“ откако била во толку екстремен студ шест часа по ред со отворени очи На Ја фати за јаката и ја провлече во тремот. Иако, Jeanан не се сеќава на ништо од тоа.

Отпрвин, Нелсон мислеше дека е мртва, но кога виде неколку меурчиња што излегуваат од нејзиниот нос, сфати дека нејзината душа с still уште живее во нејзиното замрзнато вкочането тело. Потоа веднаш ја транспортирал во болницата Фостон, која е оддалечена околу 10 минути од Ленгби.

Еве што на лекарите им беше чудно на Жан Хилиард?

Отпрвин, лекарите откриле дека лицето на Jeanан Хилијар е пепел, а очите апсолутно цврсти без одговор на светлина. Нејзиниот пулс беше забавен на приближно 12 отчукувања во минута. Лекарите немаа големи надежи за нејзиниот живот. Тие рекоа дека нејзината кожа е толку тврда што не можат да ја пробијат со хиподермична игла за да добијат ИВ, а нејзината телесна температура била премногу ниска за да се регистрира на термометар. Тие сфатиле дека таа е главно веќе мртва. Таа беше завиткана во електрично ќебе и беше оставена на Бога.

Чудото се врати на Џин Хилиард

Jeanан Хилијард
Jeanан Хилијар, во центарот, почива во болницата во Фостон, откако на 30 декември 21 година чудесно преживеала шест часа на температура од -1980 ° С.

Семејството на Jeanан се собра во молитва, надевајќи се на чудо. Два часа подоцна до полноќ, таа отиде во насилни грчеви и се освести. Беше совршено добро, психички и физички, иако малку збунета. Дури и смрзнатини полека исчезнуваа од нејзините нозе до изненадување на докторот.

По 49 дена лекување, таа неверојатно ја напушти болницата дури и без да го загуби прстот и без трајно оштетување на мозокот или телото. Нејзиното закрепнување беше опишано како „Чудо“На Се чини дека Бог ја одржува во живот во таква најсмртоносна состојба.

Теориите зад чудото на Жан Хилијард се враќаат во живот

Иако враќањето на Jeanан Хилијард беше вистинско чудо, се сугерираше дека поради алкохолот во нејзиниот систем, нејзините органи останале замрзнати, што спречило трајно оштетување на нејзиното тело во таква фатална состојба. Додека, Дејвид Пламер, професор по итна медицина од Универзитетот во Минесота, изнесе друга теорија во врска со чудесното закрепнување на Jeanан Хилијард.

Д -р Пламер е експерт за оживување на луѓето со екстремни хипотермијаНа Според него, со ладење на телото, протокот на крв се забавува, барајќи помалку кислород како форма на хибернацијаНа Ако нивниот проток на крв се зголемува со иста брзина како што се загрева телото, тие честопати можат да закрепнат како што направи Jeanан Хилијар.

Ана Багенхолм – уште една преживеана од екстремна хипотермија како Жан Хилијард

Ана Багенхолм и Jeanан Хилијард
Ана Елизабет Јохансон Бегенхолм © Би -Би -Си

Ана Елизабет Јохансон Багенхолм е шведска радиолог од Венерборг, која преживеала по несреќа на скијање во 1999 година, оставена заглавена под слој мраз 80 минути во замрзната вода. За тоа време, 19-годишната Ана стана жртва на екстремна хипотермија и нејзината телесна температура се намали на 56.7 ° F (13.7 ° C), една од најниските преживеани температури на телото некогаш снимена кај човек со случајна хипотермија. Ана успеа да најде воздушен џеб под мразот, но доживеа циркулаторен прекин по 40 минути во вода.

По спасувањето, Ана била пренесена со хеликоптер во Универзитетската болница Тромсо. И покрај тоа што беше клинички мртва како Jeanан Хилијар, тим од повеќе од сто лекари и медицински сестри работеше во смени девет часа за да го спаси нејзиниот живот. Ана се разбуди десет дена по несреќата, парализирана од вратот надолу и потоа помина два месеци закрепнувајќи на одделот за интензивна нега. Иако се опорави речиси целосно од инцидентот, доцна во 2009 година с still уште страдаше од мали симптоми во рацете и нозете поврзани со повреда на нервите.

Според медицинските експерти, телото на Ана имало време целосно да се излади пред да запре срцето. Нејзиниот мозок беше толку студен кога срцето застана што на мозочните клетки им треба многу малку кислород, така што мозокот може да преживее подолго време. Терапевтската хипотермија, метод кој се користи за да се спасат жртвите од циркулаторно запирање со намалување на телесната температура, стана почеста во норвешките болници откако случајот на Ана се здоби со слава.

Според БиБиСи Вести, повеќето пациенти кои страдаат од екстремна хипотермија умираат, дури и ако лекарите можат да ги рестартираат своите срца. Стапката на преживување за возрасни чија телесна температура е намалена под 82 ° F е 10%-33%. Пред несреќата на Ана, најниската преживеана телесна температура беше 57.9 ° F (14.4 ° C), што беше забележана кај дете.

Оставете Одговор

Вашата е-маил адреса нема да биде објавена Задолжителните полиња се означени со *

Претходен член
Череп 5 - Човечки череп стар милион години ги натера научниците да ја преиспитаат раната човечка еволуција 1

Череп 5 - Човечки череп стар милион години ги натера научниците да ја преиспитаат раната човечка еволуција

Следна член
Мистеријата за „шумскиот прстен“ 2

Мистеријата за „шумскиот прстен“