Мистериозниот инцидент на чудовиштето USS Stein

Мистериозниот инцидент на чудовиштето USS Stein 1

USS Stein Monster беше неидентификувано морско суштество кое очигледно ја нападнало придружбата на разурнувачот од класата Нокс USS Stein (DE -1065), која подоцна била редизајнирана како фрегата (FF-1065) во американската морнарица.

Мистериозниот инцидент на чудовиштето USS Stein 2
© Кредит на слика: Pixabay

Бродот го доби името USS Stein по Тони Штајн, кој беше првиот маринец кој го доби „Медалот на честа“ за акција во битката кај Иво imaима. USS Stein беше нарачана на 8 јануари 1972 година, и по две децении на нејзината немирна служба, таа беше откажана од работа на 19 март 1992 година.

Мистериозниот инцидент на чудовиштето USS Stein 3
USS Stein © Кредит на слика: Wikimedia Commons

USS Stein ја стекна својата популарност низ целиот свет кога беше нападнат од морско чудовиште во 1976 година. Се верува дека тоа чудовиште е непознат вид џиновски лигњи, што ја оштети гумената обвивка „NOFOUL“ на нејзиниот AN/SQS-26 SONAR купола Над 8 проценти од површинскиот слој беше изненадувачки оштетен.

За да бидат работите уште почудни, скоро сите исеченици содржеа остатоци од остри, закривени канџи, кои особено се наоѓаат на рабовите на вшмукувачките чаши од пипалата на некои лигњи. Канџите беа навистина многу поголеми отколку што било пријавено во тоа време, што укажува на тоа дека монструозното суштество може да имало должина до 150 метри!

Иако ова мистериозно џиновско суштество звучи неверојатно, ние всушност не можеме да го негираме фактот дека нашето знаење за површината на Месечината е пообемно од нашето знаење за дното на океаните.

Лет на џиновски октопод во океанот. © Кредит на слика: Александар | Лиценцирано од DreamsTime.com (сток фотографија за уредување/комерцијална употреба, ID:94150973)
Лет на џиновски октопод во океанот. © Кредит на слика: Александар | Лиценцирано од DreamsTime.com (сток фотографија за уредување/комерцијална употреба, ID:94150973)

Затоа, со оглед на пространоста на океанот, воопшто не треба да се изненадуваме ако некогаш смелите истражувачи откријат некоја чудна и бизарна нова форма на морски живот за која никогаш не сме мислеле дека е можна.

Суштеството може да биде со огромна големина слично на она USS Stein Monster, или може да биде надвор од нашата имагинација со различна структура на телото формирана на уникатен начин што „живее“.


Ако сте iousубопитни за мистериозните суштества во длабокото море, тогаш прочитајте го овој напис експериментот на Големиот ГаторНа После тоа, прочитајте за овие 44 најчудни суштества на ЗемјатаНа На крајот, знајте за овие 14 мистериозни звуци кои до денес остануваат необјаснети.

Оставете Одговор

Вашата е-маил адреса нема да биде објавена Задолжителните полиња се означени со *

Претходен член
Омајра Санчез: Храбра девојка од Колумбија заробена во вулкански кал на трагедијата Армеро 4

Омајра Санчез: Храбра колумбијка заробена во вулкански кал на трагедијата Армеро

Следна член
Електричното bвоно од Оксфорд - ringвони од 1840 -тите! 5

Електричното bвоно од Оксфорд - ingвони од 1840 -тите!