Омајра Санчез: Храбра колумбијка заробена во вулкански кал на трагедијата Армеро

Омајра Санчез: Храбра девојка од Колумбија заробена во вулкански кал на трагедијата Армеро 1

Омајра Санчез Гарзон, 13-годишна девојка од Колумбија, која мирно живееше со своето мало семејство во градот Армеро во Толима. Но, таа никогаш не помисли дека темното време ги опкружува под тишината на природата, и наскоро ќе ја проголта целата нивна територија, што ќе го направи едно од најсмртоносните катастрофи во човечката историја.

Трагедијата Армеро

Невадо-дел-Руиз-1985 година
Вулканот Невадо дел Руиз/Википедија

На 13 ноември 1985 година, мала ерупција на вулканот Невадо дел Руиз, кој се наоѓа во близина на територијата на Армеро, произведе огромен лахар (кал од вулкански пепел измешан со вода) од вулкански остатоци измешани со мраз што го затрупаа и уништија целиот град Армеро и 13 други села во Толима, предизвикувајќи околу 25,000 смртни случаи. Ова трагично продолжение станува познато како Трагедија Армеро - најсмртоносниот лахар во снимената историја.

Судбината на Омајра Санчез

Пред ерупцијата, Санчез беше дома со нејзиниот татко Алваро Енрике, колекционер на ориз и сорго, брат Алваро Енрике и тетка Марија Адела Гарзон и нејзината мајка Марија Алеида отпатуваа во Богота на работа.

Во ноќта на катастрофата, кога за прв пат се слушна звукот на приближувањето на лахар, Санчез и нејзиното семејство беа будни, загрижени за претстојниот пепел од ерупцијата. Но, во реалноста, лахарот беше пострашен и екстензивно поголем од нивната имагинација што ја погоди нивната куќа наскоро, како резултат на тоа, Санчез заробена под парчињата бетон и други остатоци што дојдоа со лахарот и таа не можеше да се ослободи.

Максимални напори да се спаси Омајра Санчез заробена во вулканска кал

Следните неколку часа таа беше покриена со бетон и кал, но таа, сепак, ја провлекува раката низ пукнатината во остатоците. Кога дошле спасувачките екипи и спасувачот ја забележал нејзината рака како излегува од куп отпад и се обидел да и помогне, сфатиле дека нејзините нозе се целосно заробени под голем дел од покривот на нејзината куќа.

Иако, различни извори дадоа различни изјави за степенот до кој Омајра Санчез беше заробена. Некои велат дека Санчез била „заробена до нејзиниот врат“, додека Гермин Санта Марија Бараган, новинарка која работела како волонтер во трагедијата во Армеро, рече дека Омајра Санчез била заробена до половината.

Омајра-Санчез-гарзон
Иконската фотографија на Омејра Санчез од Френк Фурниер

Санчез беше заглавена и неподвижна од половината надолу, но нејзиниот горен дел беше делумно ослободен од бетон и други остатоци. Спасувачите расчистиле плочки и дрво околу нејзиното тело колку што е можно во текот на еден ден.

Откако била ослободена од половината нагоре, спасувачите се обиделе да ја извлечат, но сметале дека е невозможно да го сторат тоа без да и ги скршат нозете.

Секој пат кога некој ја влечеше, нивото на водата исто така се креваше околу неа, така што се чинеше дека ќе се удави ако продолжат да го прават тоа, па спасувачите беспомошно ставаа гума околу нејзиното тело за да ја одржат во живот.

Подоцна, нуркачите откриле дека нозете на Санчез биле фатени под врата направена од цигли, а рацете на нејзината тетка цврсто се држеле околу нозете и стапалата.

Омајра Санчез, храбрата колумбиска девојка

И покрај нејзината тешкотија, Санчез остана релативно позитивна додека пееше на новинарот Бараган, бараше слатка храна, пиеше газиран сок, па дури и се согласи да биде интервјуирана. Понекогаш, таа се плашеше и се молеше или плачеше. Третата ноќ, таа почна да халуцинира, велејќи: „Не сакам да доцнам на училиште“ и спомна математички испит.

Зошто беше невозможно да се спаси Омајра Санчез?

Кон крајот на нејзиниот живот, очите на Санчез поцрвенеа, лицето беше отечено, а рацете и побелеа. Дури, во исто време таа побара од луѓето да ја напуштат за да можат да се одморат.

Неколку часа подоцна спасувачите се вратиле со пумпа и се обиделе да ја спасат, но нозете и биле свиткани под бетонот како да клекнала, и било невозможно да се ослободи без да ги прекине нозете.

Омајра Санчез заробен
Омајра Санчез Заробен/YouTube

Немајќи доволно хируршка опрема за да ја спаси од последиците од ампутација, беспомошните медицински лица одлучија да ја остават да умре бидејќи би било похумано.

С In на с, Санчез помина речиси три неподносливи ноќи (повеќе од 60 часа) пред да почине околу 10:05 часот на 16 ноември, од изложеност, најверојатно од гангрена и хипотермија.

Последните зборови на Омајра Санчез

Во последниот момент, Омајра Санчез се појавува на снимка велејќи:

„Мамо, ако слушаш, а претпоставувам дека слушаш, моли се за мене за да одам и да се спасам, и овие луѓе да ми помогнат. Мамо, те сакам и тато и брат ми, збогум мајка “.

Омајра Санчез во социјалната култура

Храброста и достоинството на Омајра Санчез допре милиони срца ширум светот, а фотографија на Санчез, направена од фоторепортерот Френк Фурние, непосредно пред да почине, беше меѓународно објавена во различни вести. Подоцна беше назначен како „Фотографија на Светскиот печат на годината за 1986 година“.

Денес, Омајра Санчез остана незаборавна позитивна фигура во популарната култура, која се има предвид преку музиката, литературата и разни комеморативни написи, а нејзиниот гроб стана место за аџилак. Може да го најдете нејзиниот споменик на гробот овде.

Оставете Одговор

Вашата е-маил адреса нема да биде објавена Задолжителните полиња се означени со *

Претходен член
Како постоеле древните пеперутки пред цвеќињата? 2

Како постоеле древните пеперутки пред цвеќињата?

Следна член
Мистериозниот инцидент на чудовиштето USS Stein 3

Мистериозниот инцидент на чудовиштето USS Stein