Дејвид Ален Кирван – човекот кој почина откако скокна во топла извор!

Дејвид Ален Кирван – човекот кој почина откако скокна во топла извор! 1

Беше пријатно утро на 20 јули 1981 година, кога 24-годишен дечко по име Дејвид Ален Кирван, од Ла Кањада Флинтриџ возеше низ термалната област Фонтана Боја Пот на Јелоустоун во Вајоминг. Тој отиде таму со неговиот пријател Роналд Ратлиф и кучето на Ратлиф, Муси. Во тоа време, тие немаа идеја дека наскоро ќе го сретнат најстрашниот инцидент во нивниот живот.

Дејвид Ален Кирван – човекот кој почина откако скокна во топла извор! 2
Сад за боја на фонтана Јелоустоун

Кон средината на денот откако стигнаа до дестинациската точка, го паркираа својот камион и излегоа да го истражат изворот. На крајот, додека се оддалечувале малку од камионот, наеднаш, нивното куче Муси избегало од камионот и се стрчало кон него, само за да скокне во блискиот базен Селестин - термален извор од кој температурата на водата секогаш се мери погоре 200 ° F - потоа почна да вика.

Тие се упатиле кон базенот за да му помогнат на нивното куче во неволја, а ставот на Кирван се покажал како да ќе влезе во жешките извори после тоа. Според гледачите, неколку луѓе, вклучувајќи го и Ратлиф, се обиделе да го предупредат Кирван викајќи му да не скока во водата. Но, тој викна со немир, „Како по ѓаволите, нема!“, потоа ги направи двата чекори во базенот и за кратко време ја заби гулавата глава-прво во вриење на изворот!

Кирван пливаше и стигна до кучето и се обиде да го однесе до брегот; после тоа, тој исчезна под вода. Откако го пушти кучето, се обиде да се искачи од изворот. Ратлиф помогна да се извлече, што резултираше со тешки изгореници во нозете. Додека другите минувачи го водеа Кирван до блиското отворено место, обидувајќи се да му обезбедат утеха додека не дојде брза помош. Во тоа време, тој наводно мрморел, „Тоа беше глупаво. Колку сум лош? Тоа беше глупава работа што ја направив “.

Кирван навистина имаше многу лош изглед. Очите му беа белузлави и слепи, а косата сама се спушташе. Кога посетителот на паркот се обидел да му извади една од чевлите, неговата кожа - која веќе почнала да се лупи насекаде - му се одлепила. Тој претрпе изгореници од трет степен до 100% од телото. Откако помина неколку вознемирувачки часови, следното утро Дејвид Кирван почина во болница во Солт Лејк Сити. Муси исто така не преживеа. Нејзиното тело никогаш не беше извлечено од базенот.

Оставете Одговор

Вашата е-маил адреса нема да биде објавена Задолжителните полиња се означени со *

Претходен член
Плажата Думас во Гуџарат, Индија

Плажа опседната Дума во Гуџрат

Следна член
Прогонуваната палата Брирај Бхаван во Кота и трагичната историја зад неа 3

Прогонувана палатата Брирај Бхаван во Кота и трагичната историја зад неа