Заборавениот научник Хуан Баигори и неговиот изгубен уред за правење дожд

Заборавениот научник Хуан Баигори и неговиот изгубен уред за правење дожд 1

Од почетокот, нашите соништа секогаш н made правеа повеќе жедни да ги измислиме сите чудесни работи и многу од нив с are уште одат со нас во оваа напредна ера, додека некои се мистериозно изгубени и никогаш повеќе не се пронајдени.

Еве, ќе ви раскажеме уште една чудесна приказна за високотехнолошки историски пронајдок од 1930-тите и потоа, која е базирана на аргентински научник по име Хуан Бајгори Велар и неговото откритие-уредот за правење дожд - што е изгубено засекогаш. Се вели дека мистериозниот уред може да го контролира времето со тоа да врне кога и каде сака.

Заборавениот научник Хуан Баигори и неговиот изгубен уред за правење дожд 2

Неискажаниот научник Хуан Бајгори Велар бил студент по инженерство и студирал на Националниот колеџ во Буенос Аирес. Подоцна, тој отпатува за Италија за да се специјализира за геофизика на Универзитетот во Мелан. Тој првично работеше на мерење на потенцијалната електрична енергија и електромагнетните услови на Земјата.

Во 1926 година, за време на неговата работа, кога правеше некои од своите експерименти, тој беше целосно зачуден кога забележа дека неговиот уред предизвика неколку дождови за дожд што се распрснаа среде неговата домашна околина во Буенос Аирес. Неговиот главен мозок веднаш почна да размислува за својата тамошна иднина, бидејќи може да биде пронајдок што ќе го промени светот и вредноста на неговиот човечки живот целосно. Оттогаш, тоа беше негов сон - да најде технологија која совршено може да го контролира дождот.

По неколку години од овој инцидент, сонот на Бајгори за уредот за правење дожд конечно се оствари, и тој прво го искористи за да направи дожд во масивна област погодена од суша во Аргентина. Наскоро, тој станува познат низ целата земја по чудесното откритие и луѓето почнуваат да го нарекуваат „Господарот на дождот“ затоа што го врати дождот во провинциите погодени од суша, каде што дождот престана да паѓа неколку месеци, па дури и неколку години на некои локации.

Заборавениот научник Хуан Баигори и неговиот изгубен уред за правење дожд 3
Бајгори и машината да врне, во неговиот дом во Вила Луро. Буенос Аирес, декември 1938 година.

Според некои извештаи, во Сантијаго, неверојатната машина за правење дожд на Бајгори ја уби сесијата на суша што се случуваше пред скоро шеснаесет месеци. Едно од белешките на д -р Пио Црна Гора сугерира дека уредот на Бајгори врнел 2.36 инчи дожд таму за само два часа по долг период од три години без да врне вака.

„Господарот на дождот“, исто така, го доби прекарот „Волшебник од Вила Луро“ од скептиците и негаторите, вклучително и директорот на националната метеоролошка служба, Алфред Г. Галмарини, кој го предизвика Бајгори да предизвика одредена бура на 2 јуни 1939 година. , Бајгори го прифати предизвикот и самоуверено испрати мантил за дожд до Галмарини со белешка што гласеше „да се користи на 2 јуни“.

Како и зборовите на Бајгори, навистина врнеше навреме на наводното место, отфрлајќи ги сите сомнежи за фасцинантниот изум на Бајгори - „Машина за правење дожд“. Подоцна, во Карху, Бајгори враќа Мичиген како стара лагуна за краток временски период. Во 1951 година, Бајгори рече дека повторно предизвикал 1.2 инчи дожд во текот на неколку минути во рурална област Сан Хуан по осум последователни години без дожд.

Иако Бајгори никогаш не ја открил деталната функција и механизмот на неговата супер напредна машина за правење дожд, многу луѓе тврдат дека во неговиот уред имало коло А и коло Б за мали дождови и обилни дождови.

Со овие чудесни активности, може да се помисли дека уредот за правење дожд беше предодреден да го направи Бајгори популарен и се здобива со важен простор во листата на врвни пронајдоци во светот, но во реалноста, никој не е запознаен со неговото име во овие денови. Дури, се вели дека Бајгори добил неколку примамливи странски понуди за да го купи неговото откритие, но тој одбил, инсистирајќи дека е изградено само за неговата земја, Аргентина.

Бајгори Велар почина во 1972 година на 81 -годишна возраст и последните неколку години од неговиот живот ги помина низ неговите тешкотии и сиромаштија. Никој не знаеше што се случи со неговата енигматична направа, но се вели дека на денот кога бил погребан, имало огромен дожд.

За жал, с still уште не знаеме како навистина функционира неговата магична машина за правење дожд и каде е сега. После сето тоа, пронајдокот и изведбите на Баигори Велар отсекогаш се гледале сомнително. Многу скептици тврдат дека временските услови за кои се вели дека ги создале не се ништо повеќе од обична случајност.

Оставете Одговор

Вашата е-маил адреса нема да биде објавена Задолжителните полиња се означени со *

Претходен член
Ужасното продолжение на средбата со НЛО на Маракаибо 4

Ужасното продолжение на средбата со НЛО на Маракаибо

Следна член
Чудните феномени на „Луѓе во сенка“ во Австралија 5

Чудните феномени на „Луѓе во сенка“ во Австралија